Skocz do zawartości
  • 0

Zakup pierwszego teleskopu (4000 zł)


micropoint

Pytanie

Cześć

 

Chciałbym kupić swój pierwszy teleskop. 

 

1. Budżet 4000zł z rozsądnym marginesem. Jest to budżet na cały komplet (teleskop, statyw, okulary).

2. Obserwacja na początek głównie planety (jak najwięcej szczegółów), księżyc i w miarę możliwości te jaśniejsze obiekty DS.

3. Mieszkam pod Poznaniem (Biedrusko) ale z racji tego że jestem też zapalonym obserwatorem ptaków nie jest dla mnie problemem wsiąść w auto i przejechać wiele kilometrów w poszukiwaniu odpowiednich warunków. Niemniej obserwacje na balkonie też chcę prowadzić.

4. Sprzęt może być nowy jak i używany.

5. Preferowałbym raczej sprzęt w miarę mobilny czyli tuba+statyw.

 

Będę wdzięczny za wszelka pomoc :)

 

pozdrawiam, Leszek

Edytowane przez micropoint
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
19 godzin temu, dexter77 napisał:

Kolega był z nami wczoraj na obserwacjach. Myślę, że praktyka pokonała całą teorię i porady z forum :)

Teorii nie da się pokonać.  No chyba, ze jest ułomna, albo ktoś jej nie rozumie ;)

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, JSC napisał:

Teorii nie da się pokonać.  No chyba, ze jest ułomna, albo ktoś jej nie rozumie ;)

Można mieć solidną teorię i zero praktyki. Wtedy kupujesz na podstawie teorii i się okazuje, że praktycznie sprzęt ci niebodpowiada chociaż teoretycznie tak miało być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, JSC napisał:

Ja zawsze kupuję zgodnie z teorią i się jeszcze nigdy nie zawiodłem :P

 

No dobra, napiszcie już co wyszło z tej praktyki niezgodnie z teorią, bo mnie ciekawość zżera ;) :essen:

Ale nikt nie napisał, że coś wyszło niezgodnie :) Sam jestem ciekaw jaka ostateczna decyzja :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, dexter77 napisał:

Ale nikt nie napisał, że coś wyszło niezgodnie :) Sam jestem ciekaw jaka ostateczna decyzja :)

Przede wszystkim dziękuję za możliwość przyłączenia się do obserwacji :)

 

Pojechałem by przekonać się czy bardziej będzie mi pasować dobson 8 czy 10. Z tymi samymi okularami nie widziałem różnicy, co wynika najpewniej z mojej ignorancji w temacie. Jeśli zatem nie widać różnicy to po co przepłacać :)

Ważniejsze jest jednak to że zdałem sobie także sprawę z tego, że nie będzie mnie satysfakcjonować samo oglądanie. Fajnie byłoby móc zrobić także zdjęcia. Mimo lektury działu że szkicami nie do końca satysfakcjonowało mnie to co zobaczyłem (pierwszy raz w życiu patrzyłem przez teleskop) zwłaszcza jeśli chodzi o DS. 

 

Wracam zatem do początku czyli propozycji dextera 77 - Mak 127 eq 3-2 z napędem lub jego ekwiwalent (SCT 6"?).

 

Zastanawiam się tylko czy powinienem założyć nowy temat czy ciągnąć ten?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
16 minut temu, micropoint napisał:

Przede wszystkim dziękuję za możliwość przyłączenia się do obserwacji :)

 

Pojechałem by przekonać się czy bardziej będzie mi pasować dobson 8 czy 10. Z tymi samymi okularami nie widziałem różnicy, co wynika najpewniej z mojej ignorancji w temacie. Jeśli zatem nie widać różnicy to po co przepłacać :)

Ważniejsze jest jednak to że zdałem sobie także sprawę z tego, że nie będzie mnie satysfakcjonować samo oglądanie. Fajnie byłoby móc zrobić także zdjęcia. Mimo lektury działu że szkicami nie do końca satysfakcjonowało mnie to co zobaczyłem (pierwszy raz w życiu patrzyłem przez teleskop) zwłaszcza jeśli chodzi o DS. 

 

Wracam zatem do początku czyli propozycji dextera 77 - Mak 127 eq 3-2 z napędem lub jego ekwiwalent (SCT 6"?).

 

Zastanawiam się tylko czy powinienem założyć nowy temat czy ciągnąć ten?

 

 

Pytanie jakie zdjęcia chcesz robić, bo to już temat rzeka. Myślę, że nowy wątek by się przydał, bo będzie to zupełnie inna konfiguracja sprzętowa niż do wizuala (i budżet też inny). Mak to raczej nie jest sprzęt typowo pod zdjęcia. Owszem podczepisz lustrzankę / kamerkę, ale zrobisz to także w GSO.
Fachowcem w temacie nie jestem, ale rozważ też opcję fotografowania ze statywu np. samyang 135 mm + body + np. star adventure.

Edytowane przez dexter77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Po co zmieniać, jednak nadal chodzi o zakup pierwszego teleskopu :) 

 

Jak będą Ciebie bardziej interesowały zdjęcia, to pomyśl może o jakimś krótkim refraktorze. O wiele bardziej przyjazny sprzęt na początek przygody z astrofotorafią. 

 

P.S. Może wielkim specjalistą nie jestem, ale również zapraszam do Rogalina jakbyś chciał sobie pooglądać sprzęt do astrofotografii i dowiedzieć podstaw z czym to się je itd.(może być również w formie wykładu bez pogody :)). 

 

@dexter77 muszę zacząć zaglądać na FA to może też dołączę kiedyś do was na obserwacje jeśli można, daleko nie mam:) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
13 minut temu, Agatek napisał:

Po co zmieniać, jednak nadal chodzi o zakup pierwszego teleskopu :) 

 

Jak będą Ciebie bardziej interesowały zdjęcia, to pomyśl może o jakimś krótkim refraktorze. O wiele bardziej przyjazny sprzęt na początek przygody z astrofotorafią. 

 

P.S. Może wielkim specjalistą nie jestem, ale również zapraszam do Rogalina jakbyś chciał sobie pooglądać sprzęt do astrofotografii i dowiedzieć podstaw z czym to się je itd.(może być również w formie wykładu bez pogody :)). 

 

@dexter77 muszę zacząć zaglądać na FA to może też dołączę kiedyś do was na obserwacje jeśli można, daleko nie mam:) 

No zapraszamy :) 

Edytowane przez dexter77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.