Skocz do zawartości

Jaki Canon?


Lukasz83

Rekomendowane odpowiedzi

Takie pytanie do znawców tematu :) Obecnie pracuję (od czasu do czasu) z Canonem 500D - do szerokich kadrów, itp... taka niezobowiązująca astrofotografia z Vixen Polarie i jakimś obiektywem 50 albo 135mm. Używam go też do fotografii dziennej.

Ostatnio jednak, patrząc na fotografie innych osób wykonanych nowszymi lustrzankami zauważyłem, że mój model znacząco odstaje poziomem szumu, czułością, generalnie produkuje dużooo słabsze zdjęcia (materiał wejściowy do obróbki)

Dość dobrze orientuję się w temacie nowych  kamer dedykowanych do astrofotografii natomiast jeśli chodzi o lustrzanki to zatrzymałem się gdzieś na roku 2015 :) Obecnie, patrząc na mnogość aparatów, nie jestem w stanie ocenić który model byłby najlepszy , tak żeby cena nie zabiła ale żeby zrobić też znaczący krok naprzód.

 

Doradźcie proszę :) Systemu nie chcę zmieniać, zostanę przy Canonie bo mam do niego sporo obiektywów.  Budżet - 2000zł, max 2500zł (sama pucha).  Aparat używany. Może być APS-C albo pełna klatka - obojętne.

Myślałem o 7d mkII, 6D albo 5D mkII - dobrze kombinuję a może inny model lepiej się sprawdzi w astofoto (szerokie kadry)

Nie planuję przerabiać :) Ma też służyć do foto dziennego.

 

Będę wdzięczny za sugestie/rady :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6d ma większy piksel, 5,7 vs 4 - 3,7 zależnie od modelu. Pełna klatka każde szkło ma większe, cięższe. Jak planujesz wyjazdy z aparatem i noszenie go, APS-C i osprzęt są lżejsze. Ja używam 70D i wróciwszy ostatnio do 40D zdziwiłem się niższą czułością, brakiem chowanego ekraniku, powolnością itd. Sam myślałem o pełnej klatce z modyfikacją, ale winieta zaraz większa, rozdzielczość w rogach niestety spada bardziej niż przy APS-C. No i też się zastanawiam. Znając siebie będzie tak rok czy dwa.

Tu masz fajne zestawienie ale nie wiem czy ułatwi sprawę :online2long:

https://astrophotography.app/EOS.php

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 7d mkII i 6d. Jeśli chodzi o foto astro, to 6d jest zdecydowanie częściej w użyciu :) Jak warunki pozwolą to pstryknę kometę obiema puszkami  dla porównania. 
Zwróć też uwagę że 6d nie ma wbudowanej lampy błyskowej, a w zwykłym foto czasem lampa się przydaje. Jeśli masz obiektywy pod pełną klatkę to takową bym brał. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, DarX86 napisał:

Mam 7d mkII i 6d. Jeśli chodzi o foto astro, to 6d jest zdecydowanie częściej w użyciu :) Jak warunki pozwolą to pstryknę kometę obiema puszkami  dla porównania. 
Zwróć też uwagę że 6d nie ma wbudowanej lampy błyskowej, a w zwykłym foto czasem lampa się przydaje. Jeśli masz obiektywy pod pełną klatkę to takową bym brał. 

Moje dwa główne obiektywy mają na bagnecie czerwoną kropkę (mocowanie EF) - czy to znaczy, że obsłużą pełną klatkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Lukasz83 napisał:

Nic wielkiego :) Zoomy do fotografii dziennej: 

Sigma DC 18-200mm 3,5-6,3

Sigma APO DG 70-300 macro 4-5,6

i stałka Samyang ED AS IF UMC 14/2,8

Jeżeli chodzi o możliwość podpięcia do pełnej klatki, to wszystkie 3 da się podpiąć do pełnej klatki.

 

A jeżeli chodzi o możliwości optyczne,  to te testy powinny rzucić trochę światła na temat:

 

https://www.optyczne.pl/189.11-Test_obiektywu-Samyang_14_mm_f_2.8_ED_AS_IF_UMC_Podsumowanie.html

 

https://www.optyczne.pl/12.11-Test_obiektywu-Sigma_70-300_mm_f_4-5.6_APO_DG_Macro_Podsumowanie.html

 

https://www.optyczne.pl/88.11-Test_obiektywu-Sigma_18-200_mm_f_3.5-6.3_DC_OS_Podsumowanie.html

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy zakupiłem 6D prawie od razu poszły testy hot i dead pixeli. Chciałem się dowiedzieć czy rzeczywiście 6d ma mniejsze artefakty od starego 5D mkII i które body dać do modowania.

W sumie wyniki nie były takie jednoznaczne i do dziś nie zdecydowałem się na przeróbkę (a może coś nowego dowiem się dzięki temu wątkowi).

 

Użyłem do tego starego programiku DeadHotPixelTest / w załączniku/, wcześniej przygotowałem tj. wywołałem programem producenta czyli DPP surowe rawy do 16 bit tifa z wyłączonym odszumieniem i wyostrzaniem.

test 5d 6d.jpg

Pierwsza cyfra w kolumnie to ilość dead pixeli (białe wypalone) a druga to hoty (czerwone i niebieskie)

 

DeadHotPixelTest.zip

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy coś Ci to pomoże, ale proszę. Zdjęcia kometki z wczoraj. Obie puszki ustawione na 10s, iso 1600  z obiektywem Canon 70-200L@70mm f/4.
7d mkII
NU1A1543.thumb.jpg.0f0319293d8aac9b76089bcfe6a14c5c.jpg

6d mkI
IMG_1538.thumb.jpg.f064c348580467b9a29e12acc6d1ff19.jpg

Wielkość matrycy różna więc skala też, ale jak dla mnie 6d ma dużo przyjemniejsze szumy dlatego do foto nieba szczególnie nocnego używam głównie jego. Minusem jest to że mój egzemplarz ma sporo hot pixeli ale da się z tym żyć. 
Przy iso3200 jeszcze bardziej widać różnicę w szumie na korzyść 6d. 
 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Lukasz83 napisał:

Moje dwa główne obiektywy mają na bagnecie czerwoną kropkę (mocowanie EF) - czy to znaczy, że obsłużą pełną klatkę?

Jak tylko pod APS-C to nie mają kropki tylko biały kwadracik - np. kitowy 18-55 mm. Czy np. Sigma 30/1,4 (której nie używaj do astro - połowa gwiazdek przy pełnej dziurze to komety).

Ja używam do ptaków itp 70-300 do pełnej klatki i nie jest ciekawy - jak to zoom - opada. Natomiast 200/2,8 Canona - ostry przy f4 i 5,6. I też pełna klatka.

Inny kit APS-C, fajny lekki ale nie do astro : 18 - 135 - ma dystorsje i składanie nawet lekko obróconego kadru słabo wychodzi. DO fotek w podróży za to super.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, ax napisał:

Obu używam z Canonem 6D.

14mm Samyang z FullFrame pokaże pazur :)

Co do 14 Samyanga to miałem go i w połączeniu z FF nie byłem z niego całkowicie zadowolony . Może to wina mojego egzemplarza ale i ostrość w narożnikach i dystorsja była spora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, gryf188 napisał:

Co do 14 Samyanga to miałem go i w połączeniu z FF nie byłem z niego całkowicie zadowolony . Może to wina mojego egzemplarza ale i ostrość w narożnikach i dystorsja była spora.

No tak, ale 114 stopni pole widzenia na FF (Full Frame) to jest wyzwanie dla niejednego obiektywu.

Ja swojego Samyanga przymykam o jeden skok do 3.2 i jest dla mnie w miarę akceptowalne :)

Testowałem Canon EF 16-35 mm f/4 IS L i na 16mm gdzie jest mniejsze pole widzenia była  porażka.

Niestety mogę się domyślać bo go nei testowałem że Canon EF 14 mm f/2,8 L II USM mógłby być lepszy, ale 10k za szkło (8 razy więcej niż Samyang) chyba nie jest warte swej ceny.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz - na Świeżo - ujęcie dla Ciebie.:

Canon 6D +  Samyang 14 mm f/2.8 ED AS IF UMC - nie przymykany. Jest to 1 minutowa ekspozycja prowadzona na Vixen Polarie.

Zdjęcie nie ma cropa ani resize, do wglądu.

Rogi są z wadami ale to przy polu widzenia 114 stopni nawet ja akceptuje :)

Światła od latarni na dole - placki - ale one były bliżej niż punkt ostrości na nieskończoności. (tym się nie sugeruj)

Czy ten obiektyw jest zły?

Winieta i dystorsja na takim samym poziomie jak Nikkor i ale wg mnie lepsza od zooma Canona (j.w.)

Jak się go przymknie do 3.2 jest lepiej.

IMG_0498-wraz-z-meteorkiem.thumb.jpg.df7b8d2c33a4c56162dcf695494da214.jpg

 

Edytowane przez ax
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.07.2020 o 22:44, Lukasz83 napisał:

Sigma APO DG 70-300 macro 4-5,6

Mam taką pod Nikona i gdy pierwszy raz podpiąłem ją pod pełną klatkę, to byłem pewien że włączy się tryb apsc, a tu szok :) Ten obiektyw niestety już na apsc jest taki sobie, a na FF to tak awaryjnie jak nie ma innego pod ręką :) Ale działa.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @ax - już się zdecydowałem na tego 6d - poszukiwania puchy w dobrym stanie już rozpocząłem.

 

35 minut temu, MateuszW napisał:

Mam taką pod Nikona i gdy pierwszy raz podpiąłem ją pod pełną klatkę, to byłem pewien że włączy się tryb apsc, a tu szok :) Ten obiektyw niestety już na apsc jest taki sobie, a na FF to tak awaryjnie jak nie ma innego pod ręką :) Ale działa.

Ja ją mam do niezobowiązującego dziennego pstrykania kiedy potrzebuję szybko zmienić ogniskowe, na przykład na wakacjach. Mówisz, że jest taki dramat? Mój egzemplarz razem z Canonem 500D daje poprawną jakość...

 

 

!!! Dziękuję wszystkim za podpowiedzi i rady - mocno mi pomogliście, no i będę miał na kogo zwalić jak jednak 6d okaże się nie spełniać oczekiwań :P;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Lukasz83 napisał:

Ja ją mam do niezobowiązującego dziennego pstrykania kiedy potrzebuję szybko zmienić ogniskowe, na przykład na wakacjach. Mówisz, że jest taki dramat? Mój egzemplarz razem z Canonem 500D daje poprawną jakość...

Znaczy inaczej - dzienne fotki wyglądają ok, wady nie rzucają się w oczy, ale jak zapnę dla porównania Samyanga to ta dzienna fotka robi się nagle 3x ostrzejsza :) Można powiedzieć, że jak nie ma się porównania, to to nie przeszkadza i jest ok.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.