Skocz do zawartości

Jak sklasyfikowałem supernową Grzegorza


Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Jagho napisał:
  • obliczenia dyspersji (kalibracji długości fali)
  • wyznaczenia charakterystyki instrumentu (transmisja SA200 + teleskop oraz czułość kamery w poszczególnych zakresach widma)
  • wyznaczenia ekstynkcji atmosferycznej
  • oczyszczenia widma

Robisz to ręcznie, jakimiś customowymi programami, czy jest do tego jakaś maszynka? :)

 

Gratuluję i oczywiście jestem pod niesamowitym wrażeniem. Nic tak nie inspiruje, jak takie odkrycia!

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Behlur_Olderys napisał:

Robisz to ręcznie, jakimiś customowymi programami, czy jest do tego jakaś maszynka? :)

 

Gratuluję i oczywiście jestem pod niesamowitym wrażeniem. Nic tak nie inspiruje, jak takie odkrycia!

W zasadzie każdy przyzwoity pogram do obróbki widm ma takie funkcje na pokładzie (lepiej lub gorzej rozwiązane).

Ja korzystam z RSpec oraz BASS (do tego drugiego przekonali mnie kiedyś @bajastrooraz @jolo :) ale przyznaję, że jest faktycznie dobry). Podobno jeszcze lepszy jest ISIS (napisany przez samego Christiana Buila), ale jego interfejs i obsługa są dla mnie "niepoznawalne". Próbowałem już 2 razy i chyba szybciej bym się nauczył języka mandaryńskiego.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbowałem wykonać identyfikację linii widmowych SN 2020ohg jako supernowej Ia  trzy dni przed maksimum. W tym celu wykorzystałem przeglądowy artykuł A. Gal-Yam (arXiv: 1611.09353), gdzie akurat jest widmo z Hubble'a SN 2011fe - normalnej supernowej typu Ia  i około  2,9 dnia przed maksimum. W widmie pełno krzemu Si II :) 

 

Widmo SN 2020ohg nie przypomina podtypu SN 1991T, w którym przed maksimum występują silne linie absorpcyjne Fe III, a brak jest silnych linii krzemu Si II.

 

Nie wygląda to też podtyp SN 1991bg, gdzie jest silna struktura absorpcyjna 4000-4500 A pochodząca z blendy Fe.

 

Ot widmowo wygląda na klasyczną SN Ia ...

 

Identyfikacja_sp_SN2020ohg.png

Edytowane przez Rybi
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Rybi napisał:

Ot widmowo wygląda na klasyczną SN Ia ...

Dzięki Ryszard za tę analizę.

Fotometrycznie chyba też się zgadza. Przy z = 0,01724 moduł odległości wychodzi mi 34.4m, więc dla klasycznej SN Ia (jasność absolutna -19.3m) to będzie:

-19.3m + 34.4m = 15.1m

Grzesiek na dzień 14.07 podawał 15.5m

Biorąc pod uwagę, że jest lekko przed maksimum oraz uwzględniając ekstynkcję to się chyba plus/minus zgadza :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Jagho napisał:

Grzesiek na dzień 14.07 podawał 15.5m

Wiesz może czy gdzieś są raportowane to obserwacje by można było śledzić krzywą  blasku ?

 

Cd "analizy" widma ... :)
Te nieoznaczone absorpcje około 4200-4400A i 4900-5000A to wyglądają na blendy żelaza (na widmie opublikowanym w TNS wpisałem "na oko" prędkość ekspansji "fotosfery" SN na 10000 km/sek). 

SN_2020ohg_tylko_linie_zelaza.png.11e5d81ee11b1c366cb9bef7ed8efe3b.png

 

Fajnie widać na animowanym gifie S.Blondina jak się jednocześnie zmienia widmo SN Ia i krzywa blasku w filtrze B.:
lcfig_anim.gif.f385d19e0f8412baadab09825b5a6643.gif

 

 

Proszę o więcej widm ... :)

(póki co to tylko chyba Grzegorz Duszanowicz obserwuje tą supernową ?)
 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Hans promuje ten temat
7 godzin temu, Rybi napisał:

(póki co to tylko chyba Grzegorz Duszanowicz obserwuje tą supernową ?)

To jest niestety problem po tamtej stronie świata. U nas już by się na nią rzuciło kilku Włochów, Hiszpanów, a i pewnie z Japonii i USA mielibyśmy jakieś raporty fotometryczne. W przypadku obiektów tak blisko bieguna południowego, to nie ma aż tylu potencjalnych i sensownych obserwatorów.

Od dwóch dni w Namibii duży wiatr, więc też nie możemy jej zmierzyć :(

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.07.2020 o 11:00, Jagho napisał:

(akurat była to godzina 22, a tam już jest ciemno). Zabrałem się do roboty i skończyłem około godziny 2 w nocy. Udało mi się uzyskać całkiem niezłe widmo, które już na pierwszy rzut oka "krzyczało" - SUPERNOWA TYPU Ia

Ukoronowanie Waszej współpracy, na odległość, na granicy zasięgu SA200 - piękna przygoda.

Gratulacje ! :)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.