Jump to content

Canon EOS 2000D - pierwsza lustrzanka


kondz
 Share

Recommended Posts

Cześć,
 
dotychczas zajmowałem się tylko obserwacjami i od czasu do czasu jakimiś fotkami telefonem, ale ostatnio nabyłem swoją pierwszą lustrzankę i nie ogarniam. Mój sprzęt to refraktor Meade 102/660 i Canon EOS2000D. Posiadam t-ring oraz soczewkę Barlowa x2. Ostatniej nocy miałem pierwsze podejście z tym zestawem do Księżyca, zamocowałem aparat do wyciągu okularowego i... i bardzo się zawiodłem. Złapanie ostrości było niemożliwe (regulowałem pełnym zakresem w teleskopie), po prostu szara plama bez względu jak ustawiłem ostrość, ISO, czas naświetlania. Docelowo oprócz Księżyca chciałbym fotografować planety i niektóre gromady, ale wczoraj jak skierowałem teleskop z podłączonym aparatem na Mars to nawet go nie było widać. Dla przykładu zdjęcia Księżyca z archaicznego smartfona przymocowanego do okularu są dość znośne, dołączam je do tematu. Czy macie na to jakąś radę? Czy brakuje mi czegoś do zestawu, a może to teleskop się nie nadaje do astrofoto z lustrzanką? 
Uprzejmie proszę o radę.
 
edit:
 
a może odpuścić foto w takiej konfiguracji i do lustrzanki kupić po prostu dobry obiektyw i montaż?
 

IMG_20191107_201700.jpg

IMG_20200405_192320-01.jpeg

Edited by kondz
Link to comment
Share on other sites

A czy mógłbyś sfotografować smarkfonem swój zestaw canon+teleskop. Jak to podłączyłeś ?

Masz odpowiednią redukcję czy też przykładałeś aparat z obiektywem do okularu w teleskopie?

Link to comment
Share on other sites

Jeśli chodzi o Księżyc - z Barlowem widać szarą plamę, a bez Barlowa był trochę rozmazany, nie dało się uzyskać ładnego obrazu.

Ok, jak będę przy sprzęcie zrobię. Aparat był przymocowany do wyciągu okularowego poprzez t-ring. 

A jakby zastosować jakąś przedłużkę?

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, kondz napisał:

Jeśli chodzi o Księżyc - z Barlowem widać szarą plamę, a bez Barlowa był trochę rozmazany, nie dało się uzyskać ładnego obrazu.

Ok, jak będę przy sprzęcie zrobię. Aparat był przymocowany do wyciągu okularowego poprzez t-ring. 

A jakby zastosować jakąś przedłużkę?

To zależy w którą stronę Tobie brakowało tej ostrości. Niektórzy próbują fotografować z zamontowaną kątówką i wtedy nie idzie złapać ostości nawet jak wyciąg jest wsunięty do końca.

Link to comment
Share on other sites

Na zdjęciach złożone z Barlowem i bez.

 

Zrobiłem przedłużkę z soczewki Barlowa odkręcając część z soczewką. Ostrość była odrobinę lepsza, ale nadal kiepska. Niestety na szybko zdjęcia pobliskich drzew widocznych z balkonu (te dalsze ok. 200m), nie wychodziłem z teleskopem, bo mam kontuzjowane kolano i chodzę o kulach póki co, więc samemu ciężko byłoby się z tym wszystkim zabrać <_< wrzucam też screeny jak wygląda sterowanie ustawieniami aparatu przez apkę.

IMG_20200715_160041.jpg

IMG_20200715_160323.jpg

Screenshot_2020-07-15-16-00-05-017_jp.co.canon.ic.cameraconnect.png

Screenshot_2020-07-15-15-59-37-245_jp.co.canon.ic.cameraconnect.png

Screenshot_2020-07-15-15-59-26-639_jp.co.canon.ic.cameraconnect.png

Link to comment
Share on other sites

W sumie wygląda dobrze ale zmierz taśmą lub linijką jeszcze odległość od soczewki do końca wyciągu. Będziesz wiedział gdzie wypada ognisko.

Powinno wypaść dokładnie na symbolu płaszczyzny matrycy /gdzieś z boku na body aparatu /

takim:

https://oneslidephotography.com/wp-content/uploads/2012/06/Focal-Plane-Mark.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Z opisu wynika wprost, że brakuje długości wyciągu. Skoro z prowizoryczną przedłużką było lepiej. Czyli trzeba odsunąć kamerę od teleskopu jeszcze bardziej. Tanie krótkoogniskowe refraktory nie przeznaczone do foto tak mają, że nawet z okularami nie ostrzą bez kątówki lub jakiejś przedłużki. Normalka.

 Sposób podany przez Darka jest dobry, ja jeszcze podrzucę mały test: teleskop z pustym wyciągiem (sprawdź w konkretnych położeniach wyciagu, np. oba skrajne i "środek") wyceluj na statywie w Księżyc. Spróbuj złapać na kartce papieru ostry obraz w ognisku głównym (kilkumilimetrowy "księżyc", obraz jest ostry gdy jego rozmiary są najmniejsze a krawędzie ostre). Położenie takiego ekranu określi Ci położenie matrycy aparatu. Wyciąg + przedłużki muszą zapewnić jego osiągniecie. Długość przedłużki dobierz mniej więcej do pozycji wyciagu w pobliżu środkowego położenia, na ile fabryka  przedłużki pozwoli :emotion-5:

 Aha, osobnym problemem jest to, czy wyciąg przedłużony nawet o np. kilkanaście cm nie będzie się giął po ciężarem lustrzanki na takim ramieniu. Wtedy czeka Cię wymiana wyciągu na taki do foto (drogo) lub jakieś kombinacje ze sztywną szyną-podpórką pod aparat (zamocowany suwliwie, by chodził za wyciągiem; po wyostrzeniu ew. może być blokowany śrubą). Bądź na to przygotowany.

 Tak czy siak, zacznij od dokładnego ustalenia, ile odległości brakuje.

Pozdrawiam

 -J.

 • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.