Skocz do zawartości

Canon EOS 2000D - pierwsza lustrzanka


kondz

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,
 
dotychczas zajmowałem się tylko obserwacjami i od czasu do czasu jakimiś fotkami telefonem, ale ostatnio nabyłem swoją pierwszą lustrzankę i nie ogarniam. Mój sprzęt to refraktor Meade 102/660 i Canon EOS2000D. Posiadam t-ring oraz soczewkę Barlowa x2. Ostatniej nocy miałem pierwsze podejście z tym zestawem do Księżyca, zamocowałem aparat do wyciągu okularowego i... i bardzo się zawiodłem. Złapanie ostrości było niemożliwe (regulowałem pełnym zakresem w teleskopie), po prostu szara plama bez względu jak ustawiłem ostrość, ISO, czas naświetlania. Docelowo oprócz Księżyca chciałbym fotografować planety i niektóre gromady, ale wczoraj jak skierowałem teleskop z podłączonym aparatem na Mars to nawet go nie było widać. Dla przykładu zdjęcia Księżyca z archaicznego smartfona przymocowanego do okularu są dość znośne, dołączam je do tematu. Czy macie na to jakąś radę? Czy brakuje mi czegoś do zestawu, a może to teleskop się nie nadaje do astrofoto z lustrzanką? 
Uprzejmie proszę o radę.
 
edit:
 
a może odpuścić foto w takiej konfiguracji i do lustrzanki kupić po prostu dobry obiektyw i montaż?
 

IMG_20191107_201700.jpg

IMG_20200405_192320-01.jpeg

Edytowane przez kondz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o Księżyc - z Barlowem widać szarą plamę, a bez Barlowa był trochę rozmazany, nie dało się uzyskać ładnego obrazu.

Ok, jak będę przy sprzęcie zrobię. Aparat był przymocowany do wyciągu okularowego poprzez t-ring. 

A jakby zastosować jakąś przedłużkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kondz napisał:

Jeśli chodzi o Księżyc - z Barlowem widać szarą plamę, a bez Barlowa był trochę rozmazany, nie dało się uzyskać ładnego obrazu.

Ok, jak będę przy sprzęcie zrobię. Aparat był przymocowany do wyciągu okularowego poprzez t-ring. 

A jakby zastosować jakąś przedłużkę?

To zależy w którą stronę Tobie brakowało tej ostrości. Niektórzy próbują fotografować z zamontowaną kątówką i wtedy nie idzie złapać ostości nawet jak wyciąg jest wsunięty do końca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciach złożone z Barlowem i bez.

 

Zrobiłem przedłużkę z soczewki Barlowa odkręcając część z soczewką. Ostrość była odrobinę lepsza, ale nadal kiepska. Niestety na szybko zdjęcia pobliskich drzew widocznych z balkonu (te dalsze ok. 200m), nie wychodziłem z teleskopem, bo mam kontuzjowane kolano i chodzę o kulach póki co, więc samemu ciężko byłoby się z tym wszystkim zabrać <_< wrzucam też screeny jak wygląda sterowanie ustawieniami aparatu przez apkę.

IMG_20200715_160041.jpg

IMG_20200715_160323.jpg

Screenshot_2020-07-15-16-00-05-017_jp.co.canon.ic.cameraconnect.png

Screenshot_2020-07-15-15-59-37-245_jp.co.canon.ic.cameraconnect.png

Screenshot_2020-07-15-15-59-26-639_jp.co.canon.ic.cameraconnect.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie wygląda dobrze ale zmierz taśmą lub linijką jeszcze odległość od soczewki do końca wyciągu. Będziesz wiedział gdzie wypada ognisko.

Powinno wypaść dokładnie na symbolu płaszczyzny matrycy /gdzieś z boku na body aparatu /

takim:

https://oneslidephotography.com/wp-content/uploads/2012/06/Focal-Plane-Mark.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z opisu wynika wprost, że brakuje długości wyciągu. Skoro z prowizoryczną przedłużką było lepiej. Czyli trzeba odsunąć kamerę od teleskopu jeszcze bardziej. Tanie krótkoogniskowe refraktory nie przeznaczone do foto tak mają, że nawet z okularami nie ostrzą bez kątówki lub jakiejś przedłużki. Normalka.

 Sposób podany przez Darka jest dobry, ja jeszcze podrzucę mały test: teleskop z pustym wyciągiem (sprawdź w konkretnych położeniach wyciagu, np. oba skrajne i "środek") wyceluj na statywie w Księżyc. Spróbuj złapać na kartce papieru ostry obraz w ognisku głównym (kilkumilimetrowy "księżyc", obraz jest ostry gdy jego rozmiary są najmniejsze a krawędzie ostre). Położenie takiego ekranu określi Ci położenie matrycy aparatu. Wyciąg + przedłużki muszą zapewnić jego osiągniecie. Długość przedłużki dobierz mniej więcej do pozycji wyciagu w pobliżu środkowego położenia, na ile fabryka  przedłużki pozwoli :emotion-5:

 Aha, osobnym problemem jest to, czy wyciąg przedłużony nawet o np. kilkanaście cm nie będzie się giął po ciężarem lustrzanki na takim ramieniu. Wtedy czeka Cię wymiana wyciągu na taki do foto (drogo) lub jakieś kombinacje ze sztywną szyną-podpórką pod aparat (zamocowany suwliwie, by chodził za wyciągiem; po wyostrzeniu ew. może być blokowany śrubą). Bądź na to przygotowany.

 Tak czy siak, zacznij od dokładnego ustalenia, ile odległości brakuje.

Pozdrawiam

 -J.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.