Skocz do zawartości

Obserwacje na 2/3km-10km


dunox

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Nie wiem co wybrać w tej śmiesznej kwocie do 200zł, nie chodzi mi o obserwacje nieba, planet czy tego typu rzeczy (ewentualnie zerknę na księżyc), chciałbym poobserwować krajobraz, budynki i chciałbym mieć taką widoczność, abym widział np. numery tablicy rejestracyjnej, czy to raczej niemożliwe w tej kwocie.

Wiem że spora część osób radzi lornetkę, która jest bardziej kompaktowa itd., ale teleskop ma chyba większy zakres powiększeń (?). Przeglądałem różne teleskopy, ale w podanej kwocie widzę tylko Opticon'y:
Apollo (OPT-37-000067), 70F300AZ (https://www.militaria.pl/opticon/teleskop_opticon_apollo_opt-37-000067_p114095.xml)
Finder (OPT-37-000066), 40F400AZ (https://www.militaria.pl/opticon/teleskop_opticon_finder_40f400az_opt-37-000066_p114093.xml)

czy lunetę 60/360 https://teleskop.pl/product-pol-1152191893-Luneta-PROOPTIC-Hunter.html

widziałem też opticon'a o średnicy 45mm i ogniskowej 600mm (https://allegro.pl/oferta/teleskop-opticon-starranger-45f600az-akcesoria-8977921516).

Wiem, że są to teleskopy z opiniami "dla dzieci", ale nie mam doświadczenia co faktycznie można przez nie zobaczyć. Ktoś mógłby się wypowiedzieć na ten temat i ewentualnie wysłać jakieś zdjęcia, czy filmy na temat tego co można w takich teleskopach zobaczyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dunox, sprawa nie jest łatwa, z kilku powodów. Dedykowane lunety obserwacyjne nie są tanie. Tzn. znajdziesz sprzęt do 200zł jak ten Prooptic Hunter, ale jakość będzie taka sobie pewnie. Co nie znaczy, że zawsze beznadziejna, ale bezpieczniej jest zwiększyć budżet i nie wywalić kasy 2x.

Sprzęt astro z kolei nie zawsze się nadaje do obserwacji naziemnych. Nie wdając się w szczegóły, tu praktycznie możesz szukać tylko wśród refraktorów, ale uważaj, bo te do astro często mają tzw. kątówkę diagonalną (lustrzaną lub pryzmatyczną), która nie prostuje obrazu w obu płaszczyznach i literki będziesz miał lustrzanie wspak. Musi być kątówka z pryzmatem dachowym, są takie w wersji 45st. i 90st., te drugie przypominają z zewnątrz zwykły diagonal, więc uwaga na opis ( 45-tki od razu wiadomo, że to te do obserwacji ziemskich). Jeśli nie ma takowej w zestawie, leci kolejne 15-200zł. Osobna sprawa, to gabaryty długoogniskowych refraktorów astro utrudniają daleki pieszy transport w teren, pytanie, na ile chcesz być mobilny, czy chcesz ten sprzęt nosić/wozić/używać stacjonarnie.

 Średnica obiektywu myślę od 50-60mm do 70mm, w granicach rozsądku. Do obserwacji naziemnych nie potrzebujesz dużej apertury, chyba, że obserwacje świt-zmierzch. Z kolei 40mm  wynalazki przy dużych powiększeniach będą dawać ciemny obraz.

 A teraz najważniejsze (!), z grubej rury:

Nawet jak kupisz japońską lunetę za kilka-kilkanaście tysięcy, możesz się mocno rozczarować próbując np. odczytać tablicę rejestracyjną z 2km. To nie problem sprzętu, ale atmosfery. Inaczej niż przy astro, tutaj patrzysz horyzontalnie tuż nad terenem, wyłącznie przez gęste powietrze, które gotuje się od turbulencji wiatru i nagrzanego słońcem terenu. Nieprzypadkowo większość lunet obserwacyjnych z zoomem oferuje maksymalne powiększenie 60x. Warunki na efektywne jego wykorzystanie występują tylko w niektórych porach dnia... Efekty atmosferyczne w sprzęcie obserwacyjnym o dużym powiększeniu w słoneczny dzień widać wyraźnie już na dystansach rzędu 200-300m. Dużo zależy od terenu, położenia stanowiska obserwacyjnego oraz celu itp.

Mówię to na podstawie swoich nielicznych, okazjonalnych obserwacji takim sprzętem. Dlatego nie powiem Ci dokładnie, z jakiej praktycznie odległości w typowych warunkach można odczytać wspomnianą tablice rejestracyjną. Tu musisz zdobyć doświadczenie sam lub trafić na ludzi, którzy zęby zjedli na obserwacjach naziemnych lunetami. Ale na zdrowy rozum wydaje mi się, że możesz spróbować następującego podejścia:

-zwiększ budżet 2-3x co najmniej

-kup lunetę z zoomem w stylu 20-60-60 albo 15-45x60 (50?) za < 600-1000zł

-spróbuj z nią popracować jakiś czas w różnych warunkach atmosferycznych i porach dnia

-jeśli wystarczy, zostań przy niej

-jeśli nie, przesiadka na coś lepszego, co sam świadomie wybierzesz lub w oparciu o rady doświadczonych (warto pytać np. ornitologów)

Pozdrawiam

-J.

Edytowane przez Jarek
literówki :P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z 2-3 km to chyba żadnym budżetowym sprzętem optycznym nie odczytasz tablicy rejestracyjnej.

Obserwuję ptaki na wodzie i na łące (mam taką miejscówkę na Mazurach -j.Seksty) na dystansie 200m-3km refraktorami 102mm f/5 i f/10.

To właściwie tylko do góra 500m można zobaczyć szczegóły. Przy tym w dzień to tylko f/10 (102/1000) i to przysłoniętym do 70mm czyli do f/14. W achromacie f/5 (102/500) aberracja chromatyczna degraduje całkowicie obraz przy powiększeniach większych od 25x, a więc jest bezużyteczny poza przeglądem krajobrazu, a i tu fiolet jest.

W 102/1000 z max użytecznym dziennym powiększeniem ok 100x z odległości 2,5km łyska wygląda jak punkcik (aberracja w dzień też znaczna, nawet przy przesłonięciu do 70mm), więc o odczytaniu tablicy rej. z tej odległości zapomnij. A mówię o 100mm apertury, a nie 50mm.

Może jakieś drogie, wielkie APO z kamerą by sobie poradziło z zadaniem.

Edytowane przez Ajot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Ajot napisał:

więc o odczytaniu tablicy rej. z tej odległości zapomnij. A mówię o 100mm apertury, a nie 50mm

Chyba, że to jest jakiś ED ...

EDkiem 80 z 70 m czytałem czarny napis (chodzi o ten w rogu z informacją o dacie produkcji) na szybie samochodu. I nie koniecznie były to sprzyjające warunki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, astrokarol napisał:

Chyba, że to jest jakiś ED ...

EDkiem 80 z 70 m czytałem czarny napis (chodzi o ten w rogu z informacją o dacie produkcji) na szybie samochodu. I nie koniecznie były to sprzyjające warunki.

Przebijam - chyba nawet z większej odległości czytałem oznaczenia na kablu przyczepionym do anteny :) ...  używając achromata 80/1200

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, JSC napisał:

Przebijam - chyba nawet z większej odległości czytałem oznaczenia na kablu przyczepionym do anteny :) ...  używając achromata 80/1200

 

3 minuty temu, JSC napisał:

Przebijam - chyba nawet z większej odległości czytałem oznaczenia na kablu przyczepionym do anteny :) ...  używając achromata 80/1200

z odległości 2,5km???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Ajot napisał:

 

z odległości 2,5km???

Z odległości większej niz 70m, bo odnosiłem sie do poprzedniego posta.

Z odległości ok. 1,5km widać odpryski farby na barierkach wokół komina elektrociepłowni i seeing jeszcze tak bardzo nie przeszkadza, ale oczywiście im niżej nad powierzchnią ziemi i dalej tym gorzej. Gdyby tablica rejestracyjna była zawieszona na kominie, to pewnie bym ja odczytał z 2 km (ale sprzet musi być najwyzszej jakości).

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na odległości 2km jeden centymetr to 1 sekunda łuku. Jesli sie kropnąłem, to mnie poprawcie.

 

A co do tematu - nie kupowałbym tych telskopów zalinkowanych w pierwszym poscie. One są beznadziejnej jakości. Moze jeden na tysiąc bedzie jako taki przez przypadek, ale i tak sie rozklekocze, połamie i pokrzywi przy nawet delikatnym używaniu. Moze jakiś uzywany popularny niegdyś SkyLux 70/700 lub lepiej 70/900 byłby jako taki, jesli nie był specjalnie grzebany i wyciąg nie telebie sie na boki o centymetr.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.