Jump to content

Obserwacje na 2/3km-10km


dunox
 Share

Recommended Posts

Witam. Nie wiem co wybrać w tej śmiesznej kwocie do 200zł, nie chodzi mi o obserwacje nieba, planet czy tego typu rzeczy (ewentualnie zerknę na księżyc), chciałbym poobserwować krajobraz, budynki i chciałbym mieć taką widoczność, abym widział np. numery tablicy rejestracyjnej, czy to raczej niemożliwe w tej kwocie.

Wiem że spora część osób radzi lornetkę, która jest bardziej kompaktowa itd., ale teleskop ma chyba większy zakres powiększeń (?). Przeglądałem różne teleskopy, ale w podanej kwocie widzę tylko Opticon'y:
Apollo (OPT-37-000067), 70F300AZ (https://www.militaria.pl/opticon/teleskop_opticon_apollo_opt-37-000067_p114095.xml)
Finder (OPT-37-000066), 40F400AZ (https://www.militaria.pl/opticon/teleskop_opticon_finder_40f400az_opt-37-000066_p114093.xml)

czy lunetę 60/360 https://teleskop.pl/product-pol-1152191893-Luneta-PROOPTIC-Hunter.html

widziałem też opticon'a o średnicy 45mm i ogniskowej 600mm (https://allegro.pl/oferta/teleskop-opticon-starranger-45f600az-akcesoria-8977921516).

Wiem, że są to teleskopy z opiniami "dla dzieci", ale nie mam doświadczenia co faktycznie można przez nie zobaczyć. Ktoś mógłby się wypowiedzieć na ten temat i ewentualnie wysłać jakieś zdjęcia, czy filmy na temat tego co można w takich teleskopach zobaczyć?

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem czy ktokolwiek używa takich "teleskopów" a tym bardziej kręci nimi filmy czy robi zdjęcia.

Chyba najszybciej uzyskasz odpowiedź samemu odwiedzając sklep i testując na miejscu.

 

 

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tego w pierwszym linku nie kupuj mój kolega go ma noi cóż do żadnych obserwacji się nie nadaje , i jest cały plastikowy ,  tego drugie też

Edited by M4teusz
Link to comment
Share on other sites

dunox, sprawa nie jest łatwa, z kilku powodów. Dedykowane lunety obserwacyjne nie są tanie. Tzn. znajdziesz sprzęt do 200zł jak ten Prooptic Hunter, ale jakość będzie taka sobie pewnie. Co nie znaczy, że zawsze beznadziejna, ale bezpieczniej jest zwiększyć budżet i nie wywalić kasy 2x.

Sprzęt astro z kolei nie zawsze się nadaje do obserwacji naziemnych. Nie wdając się w szczegóły, tu praktycznie możesz szukać tylko wśród refraktorów, ale uważaj, bo te do astro często mają tzw. kątówkę diagonalną (lustrzaną lub pryzmatyczną), która nie prostuje obrazu w obu płaszczyznach i literki będziesz miał lustrzanie wspak. Musi być kątówka z pryzmatem dachowym, są takie w wersji 45st. i 90st., te drugie przypominają z zewnątrz zwykły diagonal, więc uwaga na opis ( 45-tki od razu wiadomo, że to te do obserwacji ziemskich). Jeśli nie ma takowej w zestawie, leci kolejne 15-200zł. Osobna sprawa, to gabaryty długoogniskowych refraktorów astro utrudniają daleki pieszy transport w teren, pytanie, na ile chcesz być mobilny, czy chcesz ten sprzęt nosić/wozić/używać stacjonarnie.

 Średnica obiektywu myślę od 50-60mm do 70mm, w granicach rozsądku. Do obserwacji naziemnych nie potrzebujesz dużej apertury, chyba, że obserwacje świt-zmierzch. Z kolei 40mm  wynalazki przy dużych powiększeniach będą dawać ciemny obraz.

 A teraz najważniejsze (!), z grubej rury:

Nawet jak kupisz japońską lunetę za kilka-kilkanaście tysięcy, możesz się mocno rozczarować próbując np. odczytać tablicę rejestracyjną z 2km. To nie problem sprzętu, ale atmosfery. Inaczej niż przy astro, tutaj patrzysz horyzontalnie tuż nad terenem, wyłącznie przez gęste powietrze, które gotuje się od turbulencji wiatru i nagrzanego słońcem terenu. Nieprzypadkowo większość lunet obserwacyjnych z zoomem oferuje maksymalne powiększenie 60x. Warunki na efektywne jego wykorzystanie występują tylko w niektórych porach dnia... Efekty atmosferyczne w sprzęcie obserwacyjnym o dużym powiększeniu w słoneczny dzień widać wyraźnie już na dystansach rzędu 200-300m. Dużo zależy od terenu, położenia stanowiska obserwacyjnego oraz celu itp.

Mówię to na podstawie swoich nielicznych, okazjonalnych obserwacji takim sprzętem. Dlatego nie powiem Ci dokładnie, z jakiej praktycznie odległości w typowych warunkach można odczytać wspomnianą tablice rejestracyjną. Tu musisz zdobyć doświadczenie sam lub trafić na ludzi, którzy zęby zjedli na obserwacjach naziemnych lunetami. Ale na zdrowy rozum wydaje mi się, że możesz spróbować następującego podejścia:

-zwiększ budżet 2-3x co najmniej

-kup lunetę z zoomem w stylu 20-60-60 albo 15-45x60 (50?) za < 600-1000zł

-spróbuj z nią popracować jakiś czas w różnych warunkach atmosferycznych i porach dnia

-jeśli wystarczy, zostań przy niej

-jeśli nie, przesiadka na coś lepszego, co sam świadomie wybierzesz lub w oparciu o rady doświadczonych (warto pytać np. ornitologów)

Pozdrawiam

-J.

Edited by Jarek
literówki :P
Link to comment
Share on other sites

Z 2-3 km to chyba żadnym budżetowym sprzętem optycznym nie odczytasz tablicy rejestracyjnej.

Obserwuję ptaki na wodzie i na łące (mam taką miejscówkę na Mazurach -j.Seksty) na dystansie 200m-3km refraktorami 102mm f/5 i f/10.

To właściwie tylko do góra 500m można zobaczyć szczegóły. Przy tym w dzień to tylko f/10 (102/1000) i to przysłoniętym do 70mm czyli do f/14. W achromacie f/5 (102/500) aberracja chromatyczna degraduje całkowicie obraz przy powiększeniach większych od 25x, a więc jest bezużyteczny poza przeglądem krajobrazu, a i tu fiolet jest.

W 102/1000 z max użytecznym dziennym powiększeniem ok 100x z odległości 2,5km łyska wygląda jak punkcik (aberracja w dzień też znaczna, nawet przy przesłonięciu do 70mm), więc o odczytaniu tablicy rej. z tej odległości zapomnij. A mówię o 100mm apertury, a nie 50mm.

Może jakieś drogie, wielkie APO z kamerą by sobie poradziło z zadaniem.

Edited by Ajot
Link to comment
Share on other sites

4 godziny temu, Ajot napisał:

więc o odczytaniu tablicy rej. z tej odległości zapomnij. A mówię o 100mm apertury, a nie 50mm

Chyba, że to jest jakiś ED ...

EDkiem 80 z 70 m czytałem czarny napis (chodzi o ten w rogu z informacją o dacie produkcji) na szybie samochodu. I nie koniecznie były to sprzyjające warunki.

Link to comment
Share on other sites

48 minut temu, astrokarol napisał:

Chyba, że to jest jakiś ED ...

EDkiem 80 z 70 m czytałem czarny napis (chodzi o ten w rogu z informacją o dacie produkcji) na szybie samochodu. I nie koniecznie były to sprzyjające warunki.

Przebijam - chyba nawet z większej odległości czytałem oznaczenia na kablu przyczepionym do anteny :) ...  używając achromata 80/1200

Link to comment
Share on other sites

3 minuty temu, JSC napisał:

Przebijam - chyba nawet z większej odległości czytałem oznaczenia na kablu przyczepionym do anteny :) ...  używając achromata 80/1200

 

3 minuty temu, JSC napisał:

Przebijam - chyba nawet z większej odległości czytałem oznaczenia na kablu przyczepionym do anteny :) ...  używając achromata 80/1200

z odległości 2,5km???

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, Ajot napisał:

 

z odległości 2,5km???

Z odległości większej niz 70m, bo odnosiłem sie do poprzedniego posta.

Z odległości ok. 1,5km widać odpryski farby na barierkach wokół komina elektrociepłowni i seeing jeszcze tak bardzo nie przeszkadza, ale oczywiście im niżej nad powierzchnią ziemi i dalej tym gorzej. Gdyby tablica rejestracyjna była zawieszona na kominie, to pewnie bym ja odczytał z 2 km (ale sprzet musi być najwyzszej jakości).

Edited by JSC
Link to comment
Share on other sites

Na odległości 2km jeden centymetr to 1 sekunda łuku. Jesli sie kropnąłem, to mnie poprawcie.

 

A co do tematu - nie kupowałbym tych telskopów zalinkowanych w pierwszym poscie. One są beznadziejnej jakości. Moze jeden na tysiąc bedzie jako taki przez przypadek, ale i tak sie rozklekocze, połamie i pokrzywi przy nawet delikatnym używaniu. Moze jakiś uzywany popularny niegdyś SkyLux 70/700 lub lepiej 70/900 byłby jako taki, jesli nie był specjalnie grzebany i wyciąg nie telebie sie na boki o centymetr.

Edited by JSC
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.