Skocz do zawartości
  • 0

eqm-35 brak możliwości manualnego wycentrowania na gwieździe


Jan Astralbreeze

Pytanie

Witam ponownie,

wreszcie udało mi się skompletować zestaw do astrofotografii o którym wczesniej pisałem, tubka evostar 72 ed + flatenner, z montaży wygrał EQM- 35 pro GOTO.  Niestety występują z nim dwa problemy.

1. Najpierw problem niezwiązany z tytułem tematu: narazie nie będę jeździł na działkę gdzie mam otwarte niebo, więc pozostaje balkon skierowany na południowy wschód, w związku z tym nie mam jak ustawić montażu na gwiazdę polarną, i podczas wyrównania, widok ląduje wybitnie za daleko od gwiazdy na której się alignuje.

2. Tak jak w nazwie tematu, kiedy montaż skończy się przesuwać na gwiazdę, co jest normalne wyskakuje komenda, "użyj strzałek na pilocie do wycentrowania na gwiazdę", kiedy klikam strzałki pojawia się krótki, dziwny sygnał dzwiękowy"beep beep", tak jakby maszyna strzelała focha i w ogóle się nie porusza. Możliwe że wynika to z tego że nie wykonałem jakiegoś koniecznego kroku w procedurze a nie z tego że montaż jest wadliwy, bo już wreszcie chciałbym zacząć swoją przygodę z astrofotografią a nie znowu jeździć do sklepu i czekać kilka tygodni na naprawę ... Proszę o doradzenie co może być nie tak

Edytowane przez Jan Astralbreeze
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1
11 godzin temu, Jan Astralbreeze napisał:

balkon skierowany na południowy wschód, w związku z tym nie mam jak ustawić montażu na gwiazdę polarną...

Jak nie widać gwiazdy polarnej to ustaw metodą dryfu.Tu masz obszerny wątek jak ustawić :

Pozdr.

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
13 godzin temu, apolkowski napisał:

Próbowałeś zmieniać prędkość ruchu? Może się rusza, ale jest ustawiony na najmniejszą prędkość. Naciśnij Rate i ustaw prędkość od 1 do 9.

Rzeczywiście to właśnie było problemem, prędkość 1 jest niemal niezauważalna, dzięki za radę!

Jeśli chodzi o bardzo dokładne ustawianie na biegun to będę musiał się tego nauczyć, ale mam jeszcze jedno pytanie:

Z miejsc w których znajdują się silniczki osiowe wydobywa się typowy dzwięk napięcia elektrycznego jaki można usłyszeć przechodząc koło transformatora albo elektrowni brrr, czy tak powinno być? Używam zasilacza 12v taki jaki jest wymagany do tego montażu

Edytowane przez Jan Astralbreeze
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Taki dźwięk to norma. U mnie ten montaż tak ma. NEQ6 jest przy nim bezgłośny.

Polecam sprawdzenie luzów przekładni ślimakowych i ewentualne ich wyregulowanie. U mnie pozwoliło to na "normalny" guiding bez zacięć. Wersja "sklepowa" miała takie luzy, że zdarzało się, że kalibracja modułu guidingu w Kstars zgłaszała błąd. Po regulacji nie mam problemów.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, apolkowski napisał:

Taki dźwięk to norma. U mnie ten montaż tak ma. NEQ6 jest przy nim bezgłośny.

Polecam sprawdzenie luzów przekładni ślimakowych i ewentualne ich wyregulowanie. U mnie pozwoliło to na "normalny" guiding bez zacięć. Wersja "sklepowa" miała takie luzy, że zdarzało się, że kalibracja modułu guidingu w Kstars zgłaszała błąd. Po regulacji nie mam problemów.

 

Dotknąłem do obudowy silniczków i jest bardzo ciepła co wskazuje na to że silniczki bardzo się nagrzewają, czy to również jest normalne? Wiem że to normalne dla sprzętów elektrycznych się nagrzewać ale nie jestem pewien czy aż tak

Edytowane przez Jan Astralbreeze
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Muszę sprawdzić, bo dawno tego montażu nie używałem. Może są za bardzo obciążone? Warto sprawdzić te przekładnie ślimakowe, bo zamiast luzu mogą tez być za bardzo skręcone. Czy te silniki grzeją się pracy montażu? Masz dobrze wyważony setup?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Do napędu tego tego montażu użyte są silniki krokowe i opór przekładni nie ma dla nich  znaczenia (nie wpływa na grzanie) jeśli będzie mu  za ciężko będzie przeskakiwał.

Silniki krokowe grzeją się od zbyt dużego natężenia prądu w uzwojeniach, mogą nagrzewać się do nawet  ok 80st

Jeśli jest to oryginalny sterownik od tego montażu (a takjest) to wydzielanym ciepłem bym się nie przejmował- ten typ tak ma.

Jak będziesz z montażem na działce jesienią pewnie lodwo będzie się nagrzewał.

Edytowane przez mirek01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.