Jump to content

MGAB-V207: nowa klasyczna widoczna gołym okiem!

Recommended Posts

Ech, wszystko co ciekawe to teraz dzieje się na południowym niebie :( 

Najpierw supernowa polsko-polska, teraz Twoja nowa.

A u nas tylko "ta kometa" na północy, czasami jakieś sreberka zamigocą, nic się nie dzieje ... 

Rozumiem, że dla MGAB-V207 typ zmienności NL/VY (... teraz McNaught dorzucił "N") rozpoznałeś tylko na podstawie krzywej blasku z przeglądów CRTS i ASAS-SN (wahania rzędu 1 mag) oraz niebieskich wskaźników barwy B-V = -0,09 mag, BP-G=-0,04 mag ?

Ciekaw też jestem na jakiej zasadzie pojawił się typ widmowy w informacjach o MGAB-V207 w VSX ?
Chodzi o typ widmowy sdB/DA - podkarzeł ("sd") typu widmmowego B / biały karzeł z silnymi liniami wodoru DA.
Znalazłeś gdzieś tą informację w bazach astronomiczych?
Jest to przypuszczenie oparte na niebieskich fotometrycznych wskaźnikach barwy?
Czy coś innego?

MGAB-V207_w_VSX.png.f3596c48f274b719ec266caf6e2d84d5.png

Gabriel - masz "nosa" do gwiazd zmiennych ... :) 
W sumie to każda gwiazda z kilku tysięcy odkrytych przez Ciebie z dużym prawdopodobieństwem wybuchnie jako nowa. Wystarczy by jej składnikiem był biały karzeł, a na powierzchni zebrało się około 1/10000 część masy Słońca zdegenerowanego wodoru.

Ja czekam na wybuch MGAB-V249 - statystycznie może to być najbliższe 100 tys. lat oczekiwania. A może szczęscie nam dopisze i za kilka/kilkanaście lat MGAB-V249 pojaśnieje jako gwiazd zerowej wielkości na "naszym" (... północnym) niebie!

• Like 1

Hej Ryszard!

Zmienna została odnaleziona na podstawie przeglądów danych o gorących niebieskich gwiazdach z Gaia DR2 (czyli kolor, paralaksa, ruch własny) oraz krzywych jasności. Zbiór kandydatów na zmienne obejmował wiele znanych już NL/VY i udało się znaleźć tam kilkanaście kolejnych. MGAB-V207 jest jedną ze zmiennych tego typu w mojej pracy naukowej do TAR 2019 wysłaną już w lutym 2019 roku (The discovery of eleven nova-like VY Scl type stars), gdzie omówiłem sposób poszukiwań. Z danych wykorzystałem pomiary ASAS-SN i CRTS, a także pojedyncze klatki z DSS. Klasyfikacja MGAB-V207 na podstawie krzywej wynika ze zmian typowych dla NLów oraz głębszego spadku o amplitudzie powyżej 1 magnitudo.

Kiedy zajrzymy do VSX w poszukiwaniu znanych obiektów "VY" (%VY%), odnajdziemy, że są 4 znane połączenia nowych klasycznych z VY Scl, oraz blisko dziesięć przypadków nowych karłowatych z VY Scl (w tym trzy MGABy). Właśnie to, choć minimalne powiązanie, skłoniło mnie do zgłaszania każdego obiektu tego podtypu. Czyli oczekiwanie przez resztę życia, aby jakakolwiek z gwiazd wybuchła jako nowa. Stało się to już po kilkunastu miesiącach :) Odkrywcą zmiennej jestem ja, natomiast odkrywcą wybuchu MGAB-V207 - Robert McNaught. Łącznie mamy do czynienia z NL/VY+N:, wkrótce być może NA/VY lub NA+NL/VY (w VSX istnieje w obu formach, nie znam szczegółów czym krzywe się różnią).

Typ spektralny pochodzi z: https://ui.adsabs.harvard.edu/abs/2015MNRAS.453.1879K. Na razie jest to przypuszczenie, a spektrum powinniśmy otrzymać jeszcze dzisiaj. Być może zostało już wykonane, a dalej trwa analiza.

Na pewno wśród MGABów znajdzie się coś jeszcze, o czym wkrótce będzie warto napisać :) MGAB-V249 akurat obecnie wygląda stabilnie, krzywa jasności jest czysta i bez żadnych odchyłek od W-owatych zmian. Myślę, że w takiej formie pozostanie jeszcze przez setki lub nawet tysiące lat :)

• Like 1

I być może ze zmienną dzieje się coś na zasadzie Nova Sgr 2015 No. 2, czyli wielokrotne wybuchy podczas maksimum! Robert McNaught zgłosił wczoraj 5.3 magnitudo, natomiast dzisiejsze pomiary są w tendencji spadkowej od 4.5 mag do 5.0 mag!

image.png

ASAS-SN wskazuje, że do wybuchu doszło już ponad tydzień temu, to jasność 4.5 mag może być tą maksymalną osiągniętą przez MGAB-V207. Chyba, że będziemy oczekiwali ciągłych fluktuacji i znów nam rozbłyśnie (u Nova Sgr 2015 No. 2 było to przy którymś późniejszym).

Jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie nowe jaśniejsze niż 5 mag (same ostatnie wybuchy), mamy do czynienia z czymś na miarę ostatnich najjaśniejszych! Niestety, w trochę niekorzystnym obecnie położeniu :)

image.png

• Like 2
2 godziny temu, LibMar napisał:

Jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie nowe jaśniejsze niż 5 mag (same ostatnie wybuchy), mamy do czynienia z czymś na miarę ostatnich najjaśniejszych! Niestety, w trochę niekorzystnym obecnie położeniu :)

Gratulujemy zasłużonego sukcesu! To już drugi raz w historii, kiedy znana zmienna błysnęła jak klasyczna nowa! Pierwszy był V392 Per w 2018 roku. Miałem nadzieję, że niektóre z moich odkryć lub moich uczniów eksplodują, ale wyprzedziłeś nas! 4.5 mag jest naprawdę fajny!!!

Wyjaśnienie do listy jasnych nowe: w 1990 roku nie było eksplozji T CrB, byla w 1946 roku. W 2006 był też RS Ophiuchi.

1946 T CrB  3.0
2006 RS Oph 4.5

Powodzenia i nowe odkrycia!!!

Denis

• Like 1
  • Thanks 1
  • Love 1
14 minut temu, BigDen napisał:

Gratulujemy zasłużonego sukcesu! To już drugi raz w historii, kiedy znana zmienna błysnęła jak klasyczna nowa! Pierwszy był V392 Per w 2018 roku. Miałem nadzieję, że niektóre z moich odkryć lub moich uczniów eksplodują, ale wyprzedziłeś nas! 4.5 mag jest naprawdę fajny!!!

Wyjaśnienie do listy jasnych nowe: w 1990 roku nie było eksplozji T CrB, byla w 1946 roku. W 2006 był też RS Ophiuchi.

1946 T CrB  3.0
2006 RS Oph 4.5

Powodzenia i nowe odkrycia!!!

Denis

Dziękuję bardzo! Miejmy nadzieję, że wybuch jednej zachęci nasze pozostałe do takich wybuchów :) Powodzenia!

Tabelkę za moment poprawię (była ona wzięta z listy na AAVSO tuż po eksplozji Nova Del 2013 i po kolei wypisywałem lata wybuchów z pola 'Outburst').

50 minut temu, Jagho napisał:

Pytanie - czy to widmo z ATel 13867 można gdzieś zobaczyć ?

W tym telegramie to tylko piszą, a nie pokazują widm :(

@Jagho, ponad tydzień od wybuchu dla szybkiej nowej powinno to być widmo nowej w fazie nieprzeźroczystości - z pięknymi profilami P-Cygni jak np. dla N Del 2013 (V339 Del)

N_Del_2013_okolice_max_jasnosci.png.a52626a58f52099d1f689ccf4ba04220.png

Dla porównania ten układ kataklizmiczny w fazie spokojnej to powinien mieć widmo podobne do nowej karłowatej np. jak dla PQ And - modulowane okresem orbitalnym.

PQ_And_spokojna.png.3722ac5efd514abfa6bc098610ad9b4b.png

5 godzin temu, LibMar napisał:

Na pewno wśród MGABów znajdzie się coś jeszcze, o czym wkrótce będzie warto napisać :) MGAB-V249 akurat obecnie wygląda stabilnie, krzywa jasności jest czysta i bez żadnych odchyłek od W-owatych zmian. Myślę, że w takiej formie pozostanie jeszcze przez setki lub nawet tysiące lat :)

Rzeczywiście układ podwójny MGAB-V249 wygląda jakby był "świeżo" po wybuchu nowej, gdy zgodnie z teorią hibernacji kilkadziesiąt - kilkaset lat po wybuchu nowej układ kataklizmiczny wykazuje brak aktywności (aktywność = np. wybuchy nowych karłowatych). Hibernacja może trwać tysiące lat. Może znalazłaby się otoczka wodorowa odrzucona po tym wybuchu ??? (... robota dla astrofotografów - miłośników H-alfa). W 2009r. astronomowie z UW opublikowali w Nature pracę na temat nowej V1213 Centauri, która potwierdza teorię hibernacji. 
>>>Jasność V1213 Centauri przed wybuchem nie była stała. Obserwowano charakterystyczne pojaśnienia układu trwające po kilka dni – zachowanie typowe dla tzw. gwiazd nowych karłowatych. Świadczyło ono o niewielkim i niestabilnym przepływie materii w układzie, a każde pojaśnienie było wywołane zrzuceniem na powierzchnię białego karła drobnej porcji gazu o masie zbliżonej do masy średniej wielkości planetoidy. Z każdym takim pojaśnieniem masa wodorowej otoczki rosła, aż w końcu osiągnęła wartość krytyczną, co wywołało wybuch V1213 Centauri jako gwiazdy nowej.<<<

• Like 3
  • Thanks 1

Na podstawie kolejnego CBET (do którego niestety nie mam dostępu, bo wymagany login i hasło) udało się uzyskać ocenę w momencie maksymalnej jasności. Prawdopodobnie ktoś wykonał szeroki kadr, na którym widnieje nowa. Wartość ta wynosi aż 3.7 magnitudo, co kwalifikuje Nova Reticuli 2020 (MGAB-V207) na 19 miejscu pod względem jasności wszystkich nowych w ciągu 180 lat! To oznacza, że tak jasne nowe lub jaśniejsze zdarzają się średnio raz na dekadę! :new_shocked:

Obecnie nowa powoli słabnie i według najnowszych obserwacji ma około 5.0 mag :)

Ciekawy artykuł napisał też mój znajomy Robert Fidrich z Węgier na swoim blogu (tam znajduje się również spektrum) :)

https://vendegcsillagkereso.blogspot.com/2020/07/szabadszemes-nova-deli-egen-nova-ret.html

Na AAVSO znajduje się także Alert Notice:

https://www.aavso.org/aavso-alert-notice-711

52 minuty temu, LibMar napisał:

Na podstawie kolejnego CBET (do którego niestety nie mam dostępu, bo wymagany login i hasło) udało się uzyskać ocenę w momencie maksymalnej jasności.

O, udało się odnaleźć na stronie https://remanzacco.blogspot.com/2020/07/bright-nova-reticuli-2020.html :)

According to Cbet 4812 "the following pre-discovery V magnitudes from all-sky video images taken by M. A. Phillips at the Edward Pigot Seismic Observatory, Coonabarabran, using a ZWO ASI178MC-COOL color CMOS camera and a 1.4-mm-f.l. f/1.8 fish-eye lens: July 6.81 [6.0], 7.79 [5.5], 8.78 [5.4], 11.76 [3.7], 12.8 [3.8], 13.83 [4.0], 14.8 [4.4], 15.8 [4.7].  No variability was seen on single nights.  Further CCD magnitudes reported by McNaught from his images:  June 30.727, [9.8; July 1.763, [9.9; 2.826, [8.8; 15.747, 5.1; 15.785, 5.1; 15.804, 5.1. 

SA100 ma za małą rozdzielczość, by uzyskać profile P Cygni. Podejrzewam, że minimum to spektrograf szczelinowy z siatką dyfrakcyjną 600 l/mm.

Godzinę temu, bajastro napisał:

SA100 ma za małą rozdzielczość, by uzyskać profile P Cygni. Podejrzewam, że minimum to spektrograf szczelinowy z siatką dyfrakcyjną 600 l/mm.

No właśnie nie wiem (BTW to był SA200), dlatego chętnie zobaczyłbym to widmo z SALT, bo piszą o absorpcjach przy -2700 km/s.

To jest całkiem sporo jak na nową. Czyli różnica to aż 6500 x 2700 / 300000  = 58.5 [A] !!!

Chyba, że jakieś wyjątkowo wąziutkie lub słabe one są.

Mariusz, ty sam ze Star Analysera wyciągałeś fajną rozdzielczość:

Edited by Jagho
  • 2 months later...

Nowa otrzymała oznaczenie GCVS "XZ Ret". To niesamowite, że przyjęte oznaczenie nie brzmi Vxxx, lecz jest dwuliterowe i dotyczy wczesnych oznaczeń (od R do Z)!

Dzisiaj mamy 67 dni od osiągniętego maksimum jasności, a MGAB-V207 nadal nieźle się trzyma. Ostatnie pomiary wskazują na 8.4 mag. Dla porównania, Nova Delphini 2013 tak samo osłabła już po 45 dniach, a 1-2 tygodnie później była już z trudem widoczna przez lornetkę 10x50 na wiejskim niebie.

image.png