Skocz do zawartości
  • 0

Skywatcher ED 80/100


Antonix

Pytanie

Witam mam pytanie czym różni się wersja 80 BD od evostar? bo w cenie są podobne po zdjęciach widać że nowa wersja czyli evostar ma dovetail zielony i szukacz bez katowki. 

Druga sprawa wersja 100 bd czym się różni od wersji evostar pro? Bo różnica w cenie jest już wieksza, w sklepie astroshop wersja z dodatkowym reduktorem jest nawet większa od wersji bez niego ciężko to pojąć :g:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1

Różnią się zielonym dovetailem.

 

A tak na poważnie - optyka jest ta sama, wyciag ten sam, tuba ta sama... byc może są różnice w wyposażeniu w okulary, szukacz, katówkę, reduktor (nie wiem po kiego grzyba oni go fabrycznie dodają), ale to powinno wynikać z opisu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, JSC napisał:

Różnią się zielonym dovetailem.

 

A tak na poważnie - optyka jest ta sama, wyciag ten sam, tuba ta sama... byc może są różnice w wyposażeniu w okulary, szukacz, katówkę, reduktor (nie wiem po kiego grzyba oni go fabrycznie dodają), ale to powinno wynikać z opisu.

Czyli jeśli ktoś planuje kupić ed 80 to która wyposażenie będzie lepsze starsze bd czy nowe evostar, (bd ma szukacz z kątówka ).Dziwne jest też  to że na oficjalnej stronie skywatchera jest opisana tylko stara wersja BD ani słowa o evostar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Czy mógłbyś podać linki do tych teleskopów? Czasem jest tak, ze sklepy mają stare zdjęcie, albo wręcz stary opis, a nawet kompletnie nieprawdziwy opis, bo dotyczący innego teleskopu. Dobrze jest tez poszukać w różnych sklepach, bo ceny mogą się różnić nawet o kilkaset złotych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • 0

Bierz z Teleskopy.pl Zwykle mają tam najtaniej (a i zwróć uwagę na darmową wysyłkę). Dodatkowo maja go na stanie, a Astroshop ich w magazynie nie ma.

Brakiem reduktora ogniskowej, to w ogóle bym się nie przejmował, jeśli rzeczywiście go nie ma. Najlepiej zadaj pytanie - zwykle odpowiadają :).

Szukacz katowy - też bym sie nie przejmował zbytnio, bo moze akurat nie przypaść Ci do gustu. Chociaz ja akurat lubuję się w dużych powiekszeniach i uważam, ze Telrad + szukacz katowy (ale Amici - dający obraz ziemski - nieodbity prawo-lewo i nie obrócony) bardzo się przydają w odszukiwaniu słabo widocznych obiektów i po prostu łatwiej jest wycelować. Nie wiem czy w tej katówce szukacza SW to jest Amici czy lustro . Piszą "erect", wiec moze i Amici, ale trzeba by było dopytać. Poza tym akurat może wolałbyś szukacz dający taki obraz jak teleskop? A więc zwykle odbity prawo-lewo.

SW dodaje walizki chyba do wszystkich EDków (?), ale jesli nie ma w opisie, to tez bym zapytał.

 

EDIT

W Teleskopy.pl walizka jest w komplecie.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

To są te same teleskopy. Jak widzisz różnią się kolorem dovetaila, szukaczem i reduktorem.

Ja osobiście z tych dwóch teleskopów brałbym do obserwacji wizualnych 100ED (i fotek US), a do astrofotek DSów 80ED (nie znam się na fotakch DSów, ale zacni eksperci w tej dziedzinie tak polecają ;) )

Edytowane przez JSC
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

 

Zależy jeszcze jakiego wizuala? DSy czy USy?

Refraktory o małej światłosile dobre są do duzych powiększeń obiektów Układu Słonecznego i gwiazd podwójnych.  A o dużej swiatłosile do szerokich pól i małych powiekszeń.

Achromaty (do duzych powiększeń)  musza miec bardzo małą światłosiłę, aby nie była widoczna w nich aberracja chromatyczna. Np. dla 80mm - f/15. EDek moze być dwa razy krótszy, czyli mieć światłosiłę 2x wiekszą, a triplet jeszcze większą.

Tak pi razy oko można powiedzieć, ze 100mm achro f/18 (f/15) w wizualu (w dużych powiekszeniach) zachowuje sie mniej więcej jak EDek f/9 lub triplet f/6. Jako, ze 100mm achro f/15 (f/18) obecnie nie jest produkowane (w duzych ilościach), to pozostają EDki i triplety.

 

Konkludując: jeśli 100mm do duzych powiększeń - to EDek. Ja niedawno zakupiłem takiego (tez miałem dylemat który refraktor wybrać i wydedukowałem, ze ten bedzie najkorzystniejszy dla mnie): https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p11262_TS-Optics-102-mm-f-11-ED-Refraktor-mit-2-5--RAP-Okularauszug.html

a własciwie takiego  jak na pierwszym planie na ponizszym zdjeciu (inna konstrukcja tyłu teleskopu)   , bo na stronie sklepu mają nieaktualne zdjecie (pisałem juz powyzej, ze w sklepach internetowych mają bajzel w opisach).

1.jpg.f8957246c0d7f3bc93392b98b912054e.jpg

Na dalszym planie achromat 80/1200 zachowujący sie w wizualu mniej wiecej jak SW 80ED f/7,5

 

Do małych powiekszeń nie ma to az tak dużego znaczenia i krótki achromat jest do przejścia.

 

PS

Na zdjęciu mam na TSie zamontowanego Telrada i szukacz kątowy Amici (Oriona).

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie mam uprawnień by wejść w tego linka, ale bardzo ważna rzecz się dowiedziałem odnośnie tego że ed zmniejsza o połowę co do wymagań ogniskowej do braku AC.Ile kosztował ten edek jak można wiedzieć ? I mam pytanie skoro ed 100 z f9 zachowuje się jak f18 czyli AC nie dostrzegalne to dlaczego zdecydowałeś się na dłuższą ogniskowa ? Do powiekszen?

Cena już widzę 650 € :flirt:

 

IMG_20200709_143214544.jpg

Edytowane przez Antonix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Juz wstawiłem zdjęcie TSa do postu, - nie wiedziałem, że link moze się nie wyświetlać.

 

Wybrałem długiego EDka, bo im dłuzszy tym ma mniejszą aberrację sferyczną. Im mniejsza aberracja sferyczna tym bardziej ostry obraz.  EDki w zasadzie nie mają abrracji chromatycznej jako takiej, a kolorowe obwódki wynikają z aberracji sferochromatycznej. Tak więc dodatkowa długość nie zaszkodzi. Bardzo polecam ten refraktor, zresztą znajdziesz też na forach zagranicznych znakomite opinie o nim. Ma chowany odrośnik w przeciwieństwie do SW 100ED, wiec tuba jest dłuzsza jedynie o 10cm. No i wyciąg TS ma bez porównania lepszy. Jak sobie przetłumaczysz z jakpońskiego w translatorze, to masz tu bardzo dokładny opis klona tego TSa http://www.kasai-trading.jp/blanca102edp.html

 

I jeszcze jedno - jak mierzysz w DSy i masz ciemne niebo, to pomyśl raczej o bardzo duzych Newtonach na Dobsonie, ale to bardzo duże i ciezkie teleskopy.

 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
23 minuty temu, Antonix napisał:

 

Cena już widzę 650 € :flirt:

 

 

Niestety jest "goły". Więc walizkę,kątówkę, szukacz, a nawet stopkę do szukacza (co za sknerusy!) musisz dokupic osobno. Polecam pryzmat Baadera T2, a jeszcze lepiej Baadera-Zeissa T2. A jak chcesz szaleć to Baadera-Zeissa 2" ;)

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Cena 3000zl za porządnego eda 100 nie jest zla, szkoda że nie ma wyposazenia w tej cenie :essen: , czy jest może tabelka coś jak wkleiłem na AC tylko na as? 

Ten wyciąg z podziałka na mm fajnie się prezentuje szkoda że nie ma go w SW.

Edytowane przez Antonix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

W tej tabelce masz tez aberracje sferyczną (żółte pola). EDki paradoksalnie mają minimalnie większa aberracje sferyczną od achromatów, ale to jest w istocie to samo i można z tej tabelki korzystac takze przy EDkach (jesli chodzi o AS).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
15 minut temu, JSC napisał:

W tej tabelce masz tez aberracje sferyczną (żółte pola). EDki paradoksalnie mają minimalnie większa aberracje sferyczną od achromatów, ale to jest w istocie to samo i można z tej tabelki korzystac takze przy EDkach (jesli chodzi o AS).

Można więc przyjąć że ed 100mm z f/9 będzie miał akceptowalna as a twój 100mm f/11 mała as, by osiągnąć minimalna as f/12? Mniej wiecej

Doczytałem już że jak żółte pole to as nie widoczne czyli bierzesz na zapas trochę :g:

Edytowane przez Antonix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
17 minut temu, Antonix napisał:

 

Ten wyciąg z podziałka na mm fajnie się prezentuje szkoda że nie ma go w SW.

No i 2,5" a SW ma 2"...

 

PS

W astroshopie tez go mają, ale nie mają u siebie w magazynie. Ja kupiłem od importera w telescope-express. Wysyłka iście expresowa.

 

PS2

Jest obecnie sporo różnego sprzetu na rynku, tak więc jest nad czym myśleć. Ja wybrałem TSa i nie jestem zawiedziony. Jest absolutnie idealny. Daje idealne Dyski Airego, obraz niezywykle ostry, oczywiście bez kolorowych obwódek i do tego mozliwośc stosowania okularów ortoskopowych nawet do gwiazd podówjnych i hiper powiększeń (używam 4mm orciaka) - czegóż więcej chcieć?

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
12 minut temu, Antonix napisał:

Można więc przyjąć że ed 100mm z f/9 będzie miał akceptowalna as a twój 100mm f/11 mała as, by osiągnąć minimalna as f/12? Mniej wiecej

To moja tabelka i przyznaję, że teraz zrobił bym ją inaczej, bo może byc nieczytelna.

Zauważ tam jest na dole legenda i przy zółtym prostokąciku jest napisane, ze "bez widocznej aberracji sferycznej". Akceptowalna przy tej "żółetj" swiatłosile to jest aberracja chromatyczna ,ale dotyczy tyko achromatów.

Wskaźnik AS musi być poniżej 11,1, aby mozna było powiedzieć, że AS jest niewidoczna. Taki wskaźnik ma SW 100ED f/9 (na styku) ale f/11 ma oczywiście jeszcze mniejszy. Jeśli uwzględnisz, to co pisałem, ze EDki maja minimalnie większą AS niz achromaty, to EDkowi SW100mm f/9 może kapke brakowac ;)

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, JSC napisał:

To moja tabelka i przyznaję, że teraz zrobił bym ja inaczej, bo może byc nieczytelna.

Zauważ tam jest na dole legenda i przy zółtym prostokąciku jest napisane, ze "bez widocznej aberracji sferycznej". Akceptowalna przy tej "żółetj" swiatłosile to jest aberracja chromatyczna ,ale dotyczy tyko achromatów.

Wskaźnik AS musi być poniżej 11,1, aby mozna było powiedzieć, że AS jest niewidoczna. Taki wskaźnik ma SW 100ED f/9 (na styku) ale f/11 ma oczywiście jeszcze mniejszy. Jeśli uwzględnisz, to co pisałem, ze EDki maja minimalnie większą AS niz achromaty, to EDkowi SW100mm f/9 może kapke brakowac ;)

Tabelkę znalazłem na jednym z tematów gdzieś na stronie 1100 od razu ją zapisałem, wspaniała robota :exclamation: szkoda że nie ma czegoś w stylu kompendium wiedzy na forum tylko trzeba przebić się przez tysiące tematów by czegoś się dowiedzieć. Z drugiej strony jaka jest radość jak przeglądając forum w końcu znajdzie się interesujące informacje.

Wracając do tematu wyciąg 2.5 ma też Bresser nazwa hexafoc jak dobrze pamietam, na chłopski rozum co daje nam te 0.5 cala więcej ? 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
9 minut temu, Antonix napisał:

, na chłopski rozum co daje nam te 0.5 cala więcej ? 

Jak rozrysujesz stożek swiatła (promienie od brzegów soczewek abiektywu do daifragmy okularu) to zobaczysz, że przy dwucalowych akcesoriach, stożek może byc obcinany na dwucalowym wyciągu. Dlatego 2,5 cala jest bezpieczniejsze. Dodatkowo im większa srednica tym sztywniejszy wyciąg.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Pewnie jedyny minus to waga wyciągu, popatrzyłem na edy z tej stronki to najmniej swiatlosilne to sw 100 i Twój Ts, za 1000€ był już 110mm Ts tylko f mała. Mam jeszcze pytanie licząc maxymalne pole widzenie w wyciągu 1.25 mnożymy 57.3 x 27.9 (prześwit katowki) / ogniskowa, w 2 calowym 57.3 x 44.8(przeswit katowki standardowej)/ ogniskowa, przy wyciagu 2.5 nie ma to znacznia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 godzin temu, Antonix napisał:

Pewnie jedyny minus to waga wyciągu, popatrzyłem na edy z tej stronki to najmniej swiatlosilne to sw 100 i Twój Ts, za 1000€ był już 110mm Ts tylko f mała. Mam jeszcze pytanie licząc maxymalne pole widzenie w wyciągu 1.25 mnożymy 57.3 x 27.9 (prześwit katowki) / ogniskowa, w 2 calowym 57.3 x 44.8(przeswit katowki standardowej)/ ogniskowa, przy wyciagu 2.5 nie ma to znacznia?

Trzeba sobie rozrysować. Sa różne katówki, rózne okulary. Jesli masz diafragmę okularu o średnicy wewnętrznej tulejki 2" i nakładasz na przekrój promienie stożka to przecież gdzies one będą juz wcześniej blokowane - jesli katówka i wyciąg tez sa dwucalowe. Albo na katówce, albo już na wlocie do dwucalowej rurki wyciagu.

geolens3.gif.e7bc67328c536155c993bb6486c67b77.gif

(grafika z https://www.handprint.com/ASTRO/ae4.html )

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 godzin temu, Tayson napisał:

Kupując teleskop zwróć uwagę na wyciąg. Ja dla mnie wyciąg bez mikroruchow 1:10 nie nadaje się do niczego. Zbyt mała precyzja ustawiania ostrości pod wizual i foto. 

Przy f/11 juz nie trzeba mikroruchów, aczkolwiek TS 102ED f/11 je ma. Zakres dobrej ostrości jest juz tak wielki (przy takiej swiatłosile), ze one w zasadzie bardziej przeszkadzają niż pomagają ustawić właściwą ostrość. W achromocia f/15, jest to jeszcze bardziej widoczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.