Skocz do zawartości
  • 0

Dwa pytania


Mateusz.G

Pytanie

1. Czemu teraz nie idzie znaleźć komety neowise  ani teleskopem ani monookular 8x30 ?

2. Czemu nie widać było pasów Jowisz a jak kiedyś obserwowałem to był dużo nixej i było widać (to zasługa seeingu czy zegoś innego)

Edytowane przez M4teusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
6 godzin temu, M4teusz napisał:

1. Czemu teraz nie idzie znaleźć komety neowise  ani teleskopem ani lornetka ?

2. Czemu nie widać było pasów Jowisz a jak kiedyś obserwowałem to był dużo nixej i było widać (to zasługa seeingu czy zegoś innego)

1. Kometę widać i gołym okiem u mnie z okna ale nie każdej nocy zależy od warunków pogodowych/zaswietlenia itd. jeszcze przez jakiś czas powinna być widoczna więc masz szansę upolować.

2. Tak samo jak punkt 1 zależy od warunków atmosferycznych, kilka dni temu jak była opozycja Jowisza i trafiłem na dobre warunki pasy dobrze było widać, dzień później tak walił po oczach że nic nie było widać, jedynie biała kulkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 godzin temu, Tayson napisał:

1. Szukasz nie w tym miejscu co trzeba. 

2. Pasy zniknęły ;-) Cirrus na niebie? Ewentualnie masz kiepski seeing lub teleskop do kolimacji. 

1. Szukałem doosłwnie wszystkim co miałem teleskopem , monookularze i okiem.

2.Teleskop do kolimacji raczej nie bo na Saturna też patrzyłem i był git 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tutaj https://theskylive.com/where-is-c2020f3 możesz sprawdzić aktualna pozycję komety  i myślę że lornetka powinna być lepszym narzędziem niż teleskop do wyszukiwania.

Jeśli obserwujesz Jowisza czy też inne planety to czasem zbyt duże powiększenia bardzo degradują obraz, zacznij od mniejszych powiększeń i obserwuj efekty.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
46 minut temu, M4teusz napisał:

1. Szukałem doosłwnie wszystkim co miałem teleskopem , monookularze i okiem.

2.Teleskop do kolimacji raczej nie bo na Saturna też patrzyłem i był git 

To widocznie coś źle robisz. W piątek wieczorem widziałem zarówno kometę (gołym okiem) jak i pasy na Jowiszu (a nawet tranzyt Io) :D 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, gryf188 napisał:

Tutaj https://theskylive.com/where-is-c2020f3 możesz sprawdzić aktualna pozycję komety  i myślę że lornetka powinna być lepszym narzędziem niż teleskop do wyszukiwania.

Jeśli obserwujesz Jowisza czy też inne planety to czasem zbyt duże powiększenia bardzo degradują obraz, zacznij od mniejszych powiększeń i obserwuj efekty.

Tylko że ja tak robię zawsze niezależnie na jaki obiekt patrzę że najpierw wycelowuje na najmniejszym powiększeniu później trochę większe i tak do największego ( a i zapomniałem napisać że jak obserwowałem to wyjątkowo przez Newtona 130/650 a nie Gso 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Oczywiście, że średnica teleskopu nie ma tu nic do rzeczy. Ogladałem kika dni temu Jowisza w achromacie 80/1200 przy wysokości 14 stopni nad horyzontem i pasy widoczne były , a nawet jakies ich szczegóły w postaci ciemnych i jasnych plamek (prawda, ze  ledwo ledwo) .

 

Edytowane przez JSC
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
55 minut temu, astrokarol napisał:

Pasy to w lornetce widać więc nie jest to wina średnicy teleskopu.

 

Na 90% to wina seeingu lub chmur (mogły być ale ich nie widziałeś).

Teraz tak patrzę na okular prze który wczoraj i jest troszkę brudny , chmury na 100% nie prędzej seeing

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.