Skocz do zawartości

Lunetka biegunowa "Polarscope" Soligora


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Na stronie

http://www.soligor.de/index.phtml?sprache=e

po wejściu do katalogów (po lewej) i wybraniu dokumentu w pdf-ie dotyczącego akcesoriów astronomicznych znajdujemy na pozycji 21 lunetkę biegunową do montażu Soligora (nr kat. 49940). Proszę zwrócić uwagę na zaprezentowany tam rysunek okolic bieguna niebieskiego (północnego i południowego). Nie chodzi mi o to, że obok Wielkiego Wozu i Kasjopei jest tam Octant, ale o centrum rysunku - wzajemne położenie Polarnej i bieguna niebieskiego. Niby nic szczególnego. Ale posiadaczy tej lunetki proszę o porównanie rysunku w katalogu Soligora z rysunkiem rzeczywiście umieszczonym w lunetce.

Ja mam inaczej, niż w katalogu, i przez dłuższą chwilę zastanawiałem się dlaczego. Czy wy też macie inaczej w realu niż na www?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem rysunek na lunetce TomkaL w Losmady i tam było wszystko OK .

Pierwszy raz widzialem taką lunetkę z rysunkiem i stwierdzam że to rewelacyjny pomysł. Ta w Tomka montażu była super wykonana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie odjedźmy za daleko od głównego wątku. To prawda, że to świetny pomysł. Wykonanie też jest, zaręczam, solidne. Chodzi mi jednak o porównanie rysunku "okołobiegunowego" w lunetce Soligora z niby tym samym rysunkiem, ale w katalogu na www Soligora (gdzie ta lunetka jest opisywana). Jest zasadnicza różnica.  :-/

P.S. Dodam, że w katalogu jest źle, a w lunetce jest cacy. Tylko że trzeba było dłuższej chwili, abym zajarzył, że tak mam być (jak w lunetce). Jak nie odezwą się tu jeszcze inni użytkownicy, to sam oczywiście opiszę "problem"   ;) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam Darku. Mam ową lunetke biegunową Soligora w moim EQ-5( do którego idealnie pasuje) i nigdy nie wpadłem, że rysunki z katalogu rzeczywiście są zupełnie inne. W rysunku lunetki jest wszystko wporządalu. Pięć przekątnych tylnej części wozu. W katalogu polarna jest po stronie Kasiopei więc do bani.

 

P.S. Wykonanie bardzo dobre a ten rysunek jest rzeczywiście spektakularny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja twierdzę że rys. w katalogu jest poprawny, a w lunetce jest błąd, luknijcie  do atlasu nieba, jak byk tam

stoi, że Polarna leży pomiędzy biegunem i Kassiopeją.

Te gwiazdozbiory są tam nie potrzebne, wystarczy sam

krzyż centralny i znajomość dokładnego położenia bieguna w okolicy Polarnej. Robię to każdorazowo jadąc na sesje zdjęciowe i nigdy nie mam z tym problemu,

a ustawiam biegun szukaczem od Mizara.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja lunetka od  ś.p. Bressera wygląda podobnie jak ta El Capitano, brakuje jej tylko szkicu gwiazdozbiorów i strzałek. Szukam w niej bieguna pomiędzy Polaris a beta UMi. Kupiłem ją tylko po to, by skrócić męki przy ustawianiu montażu metodą dryftu przy fotografowaniu.

W rezultacie męki przy "polar alligment" trwają nadal, tylko trochę krócej. Szczególnie frustujące jest przypadkowe kopnięcie statywu w ciemnościach po 1,5 godziny ustawiania:-)

Do obserwacji wystarczało mi do tej pory ustawienie za pomocą szukacza.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po dobowej, służbowej przerwie.

Uporządkujmy poglądy. Pozornie wystąpiła sprzeczność pomiędzy tym, co pisze Leszek a tym, co pisze i załącza Martel. I tylko pozornie.

Otóż w katalogu Soligora na www.soligor.de i na pierwszym rysunku załączonym tu przez Martela (z tego właśnie katalogu) mamy WIDOK PROSTY - Polaris jest po stronie Kasjopei, jak na prawdziwym niebie. Biegun niebieski ciągle jeszcze na skutek precesjii osi ziemskiej zbliża się do Polarnej, a więc jest na mapach i na niebie po stronie Wielkiego Wozu, a Polarna w kierunku od bieguna na Kasjopeę. Tak jest, powtarzam, w katalogu Soligora, na pierwszym rysunku Martela i w rzeczywistości na niebie.

W lunetce biegunowej, o której mowa (może w innych jest inaczej - nie wiem), oraz na drugim rysunku Martela biegun i Polarna są zamienione miejscami TAK JAK TO WIDAĆ W TEJ ODWRACAJĄCEJ PRZECIEŻ OBRAZ LUNETCE 4x20. Natomiast kierunki na narysowane w tym samym miejscu Wielki Wóz (w lewo, w dół) i Kasjopeę (w prawo, do góry) są dobre, bo gwiazdozbiory te SĄ TAM OBSERWOWANE DALEKO POZA POLEM WIDZENIA LUNETKI w postaci obrazu prostego gołym okiem. Na tym rzeczywistym rysunku w lunetce tylko biegun i Polarna są zamienione miejscami i znajdują się na pozycjach widzianych prawidłowo przez lunetkę odwracającą. A z taką mamy tu do czynienia. Na rysunku w katalogu mamy widok "z mapy nieba", a więc nie odpowiadający prawdzie widzianej już "w polu" przez lunetkę. Jest on, Leszku, poprawny kartograficznie, ale nie w tym zastosowaniu - przez lunetkę obraz jest odwrócony, więc rysunek też powinien być odwrócony (tylko Polarnej i bieguna, bo Kasjopea i Wielki Wóz są daleko poza polem widzenia lunetki).

 

Zatem w katalogu soligora na www jest tak, jak na mapie nieba i w rzeczywistości, czyli źle   :) , bo dla lunetki biegunowej odwracającej obraz taki rysunek powinien być odwrócony (i jest w oryginalnej lunetce). Te kierunki na Wielki Wóz i Kasjopeę są zawsze poprawne - takie jak w widoku prostym i na mapie nieba, bo nie obserwujemy ich przez lunetkę, ale zezujemy na nie gołym okiem poza lunetką.

 

W międzyczasie zauważyłem faktyczny błąd obydwu rysunków (chyba!? - poprawcie mnie jeśli się mylę). Otóż na rysunku znajduje się także fragment gwiazdozbioru Oktant dla obserwatora ustawiającego montaż na południowy biegun nieba. Gwiazda sigma Oktantu jest oddalona o ok 1,1° od południowego bieguna nieba. Zatem rysunek w polu widzenia tej lunetki przedstawiający kilka gwiazd Oktantu powinien pokazywać je w układzie odwróconym (bo będą łapały się w polu widzenia lunetki podczas obserwacji bieguna południowego). Tymczasem rysunek tego fragmentu Oktantu jest w lunetce prosty - jak na mapie nieba. Obserwator ustawiający montaż na biegun południowy zostałby wprowadzony w błąd, gdyż prawdziwe gwiazdy tau, sigma i chi Oktantu miałby w lunetce "poprzestawiane" i nie współgrałoby to z rysunkiem w lunetce.

 

Hę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się nazywa Darku, wyłuskać problem w całości. Bardzo byłem ciekawy Twojej opini, bo co prawda Leszek i mapa wyraźnie pokazywała sprzeczność ale w naturze ustawianie lunetką Soligora, bieguna północnego było dziecinnie proste i wszystko grało. Rzeczywiście biorąc pod uwage fakt odwróconego obrazu wszystko jest już jasne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.