Skocz do zawartości

PixelMath - wprawki


Rekomendowane odpowiedzi

W ramach ćwiczeń w PixelMath postanowiłem sprawdzić czy można pozbyć się hot pixeli ze zdjęcia o w miarę stonowanej barwie. Okazuje się, że jest to w miarę proste. Poniżej dwa zrzuty ekranu: z hot pixelami i bez. Jakość samych zdjęć jest beznadziejna, ale ważny był efekt. Po jednej formule na kolor.

 

Przykładowa formuła dla kanału RED: iif(pixel($T,x(),y(),0)>1.3*pixel($T,x(),y(),1),pixel($T,x(),y(),1)/200,$T).

 

pix_with_colors.thumb.jpg.4b159a105436d70a062e49c491f82875.jpgpix_without_colors.thumb.jpg.61eb436a6e3e2184e9c957e3eb345935.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze próba wywalenia gradientu, który był widoczny pod Andromedą. 

Funkcja: iif(($T > 0.12)&($T < 0.3)&(y()>2200), 1.7*mean($T), $T). Parametry dobrane metodą prób i błędów. Zdjęcie beznadziejne, ale na czymś muszę ćwiczyć ;-)

 

gradient.thumb.jpg.8556b482b51a91b0f0143ef4f0f95612.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ramach czyszczenia dysku ze zdjęć z zamierzchłej przeszłości mojego hobby, czyli z połowy maja tego roku sprawdzam, co da się zrobić z "danymi", którymi się tak ekscytowałem, bo coś było widać.

 

Było tak w oryginale:

 

M51_Stare_PIX.thumb.jpg.efe6c8f969b85fb4c81e7703285edaf2.jpg

 

Jest tak po odrobinie PixelMath i PixelSight:

 

M51_Stare_po_nowemu_PIX.thumb.jpg.72ebb8a29e0a8b060bdf1ffb8b27f34c.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Tayson napisał:

Cały czas używasz tej samej formuły? 

Jak możesz to podrzuć trochę więcej merytorycznych informacji. 

Używam, a właściwie próbuję różnych funkcji. Nie znalazłem jeszcze takiej strony w sieci, na której wszystkie funkcje byłyby opisane i  wsparte przykładami, więc dobieram rozwiązanie na ile potrafię do konkretnego problemu. W przypadku komety użyłem funkcji definiującej prostą na podstawie współrzędnych dwóch wybranych pikseli w celu odszumienia tła bez ruszania ogona (obrazek na którym testowałem funkcję nie mój):

 

210779819_gradienttestformula.jpg.e8d2f1208ba3b8ccd4ec9aafd01cc512.jpg

 

1494709017_gradienttestexample.jpg.636a7b7839c4934f7be1033ada733bf7.jpg

 Przy czyszczeniu M51 użyłem !inellipse() do ochrony galaktyki, kiedy wyrzucałem szum i czerwone zabarwienie formułami, a resztę czyszczenia zrobiłem przez HT.

 

W obu przypadkach użyłem random() do generowania pewnego statystycznego szumu, żeby nie było 0 w ciemnych miejscach.

Mam mało swoich danych, więc próbuję się douczać na swoich starych z maja i czerwca, albo na dostępnych w sieci.

 

Jak coś nowego wymyślę i zamieszczę, to wstawię screen z polem edycji formuły z PixelMath. Takie to trochę wymyślanie koła na nowo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Pierwszy NB i HST (HSO). Za mało danych, więc szumi, ale zbierane podczas jednej nocy.  Ha,S2,O3 - 3 x 600 sek + Ha 1x1200 sek. ASI1600MM Pro + SpaceCat. Filtry ZWO. Pixinsight + PS. Nie daję rady uzyskać takich kolorów bez PS. Swoją drogą pełno jest w sieci wzajemnie sprzecznych wskazówek odnośnie parametrów Gain i Offset dla tej kamery. pelikan_HST_3_mod.thumb.jpg.e2e7c2d377e8e82e67a91c8c22dd7ff2.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Tayson napisał:

Z doświadczenia wiem jedno. Obrabiając materiał z kilku vs  kilkudziesięciu klatek zawsze uzyskuje inne tzn lepsze rezultaty z większej ilości materiału. Często to całkowicie odmienne zdjęcia. 

 

Właśnie się rozstawiam żeby dozbierać więcej. Dithering co 2 klatki. Te pasy to brak kalibracji chyba. Mam zamiar dziś popróbować różnych kombinacji gain/offset na tym samym obiekcie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pobaw się parametrami odrzucania pikseli przy stackowaniu, jeżeli dobrze się wylosuje parametry to powinno wywalić te "szlaczki". U mnie przy metodzie linear fit clipping takie coś znika przy linear high i linear low pomiędzy 1 a 2, przy czym jak zjedzie się za nisko to pojawiają się takie dziwne czarne kropki widoczne  w powiększeniu.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Antek Staszewski napisał:

Pobaw się parametrami odrzucania pikseli przy stackowaniu, jeżeli dobrze się wylosuje parametry to powinno wywalić te "szlaczki". U mnie przy metodzie linear fit clipping takie coś znika przy linear high i linear low pomiędzy 1 a 2, przy czym jak zjedzie się za nisko to pojawiają się takie dziwne czarne kropki widoczne  w powiększeniu.

podrzuc prosze screena, o ktorych wartosciach rozmawiamy. dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Tym razem bez PixelMath, ale dla mnie ciekawa próba połączenia jednego z moich pierwszych zdjęć mgławicy Crescent z Nikona D500 na GSO 150/750 ze zdjęciami w Ha i O3 zrobionymi kamerą ASI1600MM na GSO 250/1000. PIX spokojnie dał radę. 

Na górze po lewej oryginalne zdjęcie z Nikona, po prawej wynik połączenia, a na dole stacki Ha i O3 z ASI.

kombinacja_750_Nikon_1000_ASI.thumb.jpg.29400f54c9be279a79a13c91c535a25c.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

PixelMath daje niewiarygodne możliwości manipulowania charakterystyką obrazu przez funkcję potęgowania na przykład przez wyrażenie $T^k, gdzie k może być dowolną liczbą. Jeśli k jest w zakresie 0 - 1, to podbijamy tony pośrednie, a jeśli k jest większe od 1, to mocno spadają wartości pośrednie w porównaniu z tymi blisko maksimów. Można stosować wartości ułamkowe np. 1.2, 1.5, 1.8 itp. delikatniej pobijając kontrast. Przez kombinacje tak uzyskanych obrazów można uzyskać pseudo HDRy. Ciekawe efekty daje też wykorzystanie funkcji trygonometrycznych. Poniżej kilka przykładów działania potęg i niektórych funkcji na obraz o liniowym gradiencie 0-1 w poziomie.

 

Niżej moja Andromeda w wersji oryginalnej i z potęgami 0.8, 0.5, 1.2, 1,8 i 3.

 

 

image.thumb.png.378b11b7e14343f33f21ea7ec7edbdfb.png

 

image.thumb.png.3df31a3c7a219a444beb8a5231171505.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Poniżej instrukcja. Może komuś się przyda.

 

6 minut temu, apolkowski napisał:

Jak na szybko sprawdzić efekt różnych kombinacji NB. Da się to zrobić używając skryptu VaryParams z Utilities. 

Wrzuciłem przykładowe 3 klatki _Spirit_a do PixelMath. Poniżej masz wyrażenia dla RGB i symbole

 

image.png.5a4d9c2a005394cb00afc29596feaa54.png

 

image.png.a2e62ba8eed5b07b574ba66f5568dd7d.png

 

image.png.88bfbf2ce547789e9e01ef03e5b369f0.png

 

image.png.e209a9fa6de907ecdbafc6c74a5cc451.png

 

Wartości dla symboli są nieistotne. Mogą być dowolne z zakresu 0 - 1

 

Trójkącik takiego procesu zrzucasz na pulpit i tworzy się kopia procesu:

image.png.ef16f9d577a795a71bbef2f3019ec656.png 

 

U mnie z numerkiem 3. Otwierasz skrypt VaryParams, wybierasz ten proces, wybierasz zakres zmiennych parametrów i w okienku List of values wpisujesz kolejne interesujące Cię kombinacje. Można robić copy-paste i modyfikować to, co chcesz zmieniać. Możesz wybrać zapisywanie plików w wybranym folderze. Pamiętaj, żeby PixelMath miał wybrany Color space RGB i Create new image. Jak naciśniesz OK powinno zadziałać.

 

Ten skrypt można stosować do dowolnego procesu i sprawdzać jak działa zmiana parametrów na rezultat końcowy.

 

image.png.faae1d1c2b1235fe350f07ae644d49e7.png

Edytowane przez apolkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...
  • 9 miesięcy temu...
W dniu 10.08.2020 o 00:41, apolkowski napisał:

OK. Próbuję i efekt jest taki:

Po lewej bez Pixel rejection, po prawej z Pixel rejection ale Sigma a nie linear.

image.thumb.png.93f4cd21758d8311366c1f6fd421e061.png

 

 

 

Oooo, może stare ale walczyłem z tym w zeszłym tygodniu, nazwałem "deszczyk" ;) Nie znalazłem postu wcześniej ;)

To zestackowane nieusunięte badpixele przy małej ilości klatek.

Windsorize Sigma Clipping usuwa toto przy małej ilości klatek. Sigma i Linear nie. Włączone Optimize też nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.