Jump to content

Jaki montaż do foto z ogniskowa 135mm bez gudingu


cwic
 Share

Recommended Posts

Witam,

Po kolejnych testach Astrowalkera dochodzę do wniosku że montażyk jest świetny do astrofoto bez guidingu, ale do ogniskowej max 85mm  (z czasami nasietlania do 120s). 

Natomiast z 135mm( Samyang) i matrycą Apsc radzi sobie już mocno średnio, uzysk na 90 sekundach to 50%. 

Zastanawiam się czy jest taki mini-montażyk który bezproblemowo pociągnie 135mm i da uzysk na poziomoe 80-90% bez względu na region nieba? 

Wydaje mi się że takim montażem może być SkyGuider Pro iOptona, ale już wiele rzeczy mi się wydawało. 

 

Używa ktoś SkyGuidera z ogniskową 135mm? Jak to wygląda z naświetlaniem 2 min i powtarzalnościa sesji? 

 

Edited by cwic
Link to comment
Share on other sites

TT320X już nie produkują, a używki potrafią mieć problemy, do tego przewijanie i ponowne ustawianie kadru po 2h które wymaga ingerencji rąk może powodować rozjazd bieguna.

Edited by cwic
Link to comment
Share on other sites

6 godzin temu, cwic napisał:

używki potrafią mieć problemy, do tego przewijanie i ponowne ustawianie kadru po 2h które wymaga ingerencji rąk może powodować rozjazd bieguna

Nigdy czegoś podobnego nie widziałem i nie słyszałem a użytkuje już astrotracka ponad 8 lat.

Ma co prawda wadę "genetyczną" w postaci maksymalnego 2h czasu ale po powrocie włożenie polarnej i ewentualne (bardzo rzadkie) korekty zajmują około 20 sekund. Więc żaden to problem.

Być może problem pojawia się przy przypadkowych akcesoriach jak brak zestawowych przeciwag, za słaba głowica kulowa czy niestabilny i nieoryginalny wedge.

200 czy 280mm spokojnie uciągnie nawet 4 minuty , więcej nie próbowałem bo mam za jasne tło nieba, aktualnie testuję Sonnara 300/4 i czekam na więcej pogody.

 

ps. Testowo kiedyś robiłem klatki MTO 11CA czyli 1000 mm, niektóre (może ze 40%) z 60-o sekundówek były bardzo dobre.

 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nie mam Astrotraca, ale polskiego Astrowalkera i niestety tutaj jest problem w prowadzeniu, silniczek nie chodzi idealnie i ogranicza montaż do 85mm, przy 135mm połowa klatek jest minimalnie pojechana przez delikatne zmniejszanie i zwiększanie pracy silniczka. Astrotrack prawdopodobnie nie ma tego problemu i jego sztywność jest większa ze względu na użyte materiały, aczkolwiek nie zmienia to faktu że nie jest już produkowany. 

Ponowne ustawianie kadru moim zdaniem jest lekko problematyczne, oczywiście jeśli masz dobrą głowicę z osobnym blokowaniem poruszania prawo-lewo to jest w miarę sprawnie ale nadal "grzebiesz" przy montażu i rozjechać biegun wtedy nie jest trudno, oczywiście poprawienie bieguna to nie jest wielki problem, ale nie jest też ułatwieniem.

 

Dla ścisłości, montuję astrowlakera na az3 jako wedge, ale przeciwwag nie mam żadnych, na montaż idzie bezpośrednio głowica.

 

Generalnie podoba mi się idea takiego montażu jak astrowalker-astrotrac, fajne, wygodne, supermobilne, ale polski jest moim zdanie idealny tylko do powiedzmy 50mm, a oryginalny astrotrac nie jest produkowany no i był sporo droższy.

Edited by cwic
Link to comment
Share on other sites

Na głowicy jak nie ustawiam pionowych kadrów to lekki 70-200/4 IS jeszcze prowadzi ale cokolwiek cięższego to tylko głowica z przeciwwagami. A z 50 mm może działać nawet 10 minut.

ps. Czasem dość tanio pojawia się na giełdzie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.