Jump to content

Zdjęcia z wiedeńskiego Muzeum Historii Naturalnej


Misza
 Share

Recommended Posts

 

Miałem ostatnio okazję być w tutułowym muzeum (które bardzo polecam), dominują eksponaty związane z szeroko rozumianą biologią ale jest tez co nieco powiązanego z geologią oraz kosmosem. Mają tez, jak się dowiedziałem, największą na świecie kolekcję rozmaitych pod względem typu i pochodzenia meteorytów (również egzemplarzy kilkusetkilogramowych). Poniżej kilka zdjęc. 

 

 

Zdjęcia 1,2,3,4,5 zbudowane przez J.Nestfella na polecenie cesarzowej Marii Teresy w 1761 urządzenie pokazujące położenie ciał układu słonecznego.

Zdjęcie 6 meteoryty pochodzenia marsjańskiego

Zdjęcie 7 fragment skały księżycowej zebrany przez załoge Apollo 15

Zdjęcie 8 meteoryt pochodzenia księżycowego

Dalej rozmaite meteoryty żelazne, kamienne, żelaznokamienne….

 

Warto dodać że niejako „dodatkowym” walorem muzeum są spektakularne wnętrza które osadzają je w XIX wiecznym, wiktoriańskim klimacie, na co składają się zarówno architektura budynku jak i stare piękne gabloty w których są eksponaty

IMG_1517.jpg

IMG_1518.jpg

IMG_1519.jpg

IMG_1520.jpg

IMG_1522.jpg

IMG_1523.jpg

IMG_1524.jpg

IMG_1528.jpg

IMG_1529.jpg

IMG_1530.jpg

IMG_1531.jpg

IMG_1532.jpg

IMG_1533.jpg

IMG_1534.jpg

IMG_1535.jpg

IMG_1536.jpg

IMG_1538.jpg

IMG_1539.jpg

IMG_1540.jpg

Edited by Misza
 • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Byłem, widziałem i polecam wszystkim ciekawym świata.

Na zwiedzanie całego muzeum trzeba zarezerwować jeden dzień. I to tylko aby pobieżnie zapoznać się z całą ekspozycją. Można w nim znaleźć sporo interesujących i różnorakich okazów pochodzących z terenów Polski,  z czasów CK.  A jak już będziecie w Wiedniu, to drugim jak dla mnie obowiązkowym celem jest Muzeum Techniki. Kiedy pierwszy raz miałem okazję znaleźć się w jego skądinądinąd wspaniałych murach, byłem wręcz oszołomiony bogactwem treści  i formy w nim eksponowanych. 

Edited by Piotr4d
 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Haha
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.