Skocz do zawartości
  • 0

Nic nie widze :c


kapi175

Pytanie

Kupilem sobie teleskop zwierciadlany i chcialem zaczac obserwowac cokolwiek.

Slonce juz zaszlo i chcialem sprawdzic ksiezyc, nic nie zobaczylem. Poczekalem jeszcze troche do ciemniejszej pory i znow sprobowalem i znoq nic nie widzialem probowalem tez spojrzec na 1 najjasniejsza gwiazde lecz znow nic nie widze. Moze mam zle ustawiony szukacz czy cos.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
4 godziny temu, M.K. napisał:

Z okularem 2,5mm uzyskujesz w tym sprzęcie teoretyczne powiększenie maxymalne 160x (2D) i źrenicę wyjściową 0,5 mm - pooglądasz co najwyżej kratery na Księżycu jak Ci się uda wyostrzyć obraz i prawdopodobnie w najbliższym czasie go sprzedasz. Teraz nasz naturalny satelita jest w I kwadrze, więc naciesz oko.
Okular 4,5 mm - pow. 89x i źrenica 0,9 mm - podobnie jak wyżej.
Z tymi przesadzonymi powiększeniami to sam wymyśliłeś, czy sprzedawca Cię naciągnął?

Mam ten sprzęt już rok i widziałem tymi okularami 2,5 mm i 4,5 mm księżyc i ostrość była dobra a teraz nic 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
13 godzin temu, Ajot napisał:

za duże powiększenia na ten refraktor. Okular 2,5mm to w ogóle jest w stanie wyostrzyć na wyciągu bez ekstandera?

Nawet jeżeli tak, to gwiazdy w tym powiększeniu przy tak małej aperturze są tak ciemne, że ledwo widoczne.

4,5mm powinno się udać wyostrzyć, może spróbuj na jasnych gwiazdach albo planetach. Inna sprawa, że mało obiektów na niebie jest do oglądania małym refraktorkiem f/5 przy tak dużym powiększeniu. Gromady otwarte, galaktyki, prawie wszystkie mgławice odpadają. Pozostaje kilka mgławic planetarnych pod ciemnym niebem (np. M27, M57) i kilka gromad kulistych, ale też warunek ciemnego nieba, no i w sumie nawet na te nieliczne obiekty to za krótki okular. Może Księzyc można próbować, ale chromatyzm zje obraz.

Do achromatu 80/400 to najbardziej nadają się okulary min 20mm. Ja najczęsciej z SW 102/500 używam 31mm.

Księżyc oglądałem okularami 2,5 mm i 4,5 mm i ostrość była dobra w tym problem że teraz nic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 godziny temu, KSGI napisał:

Mam ten sprzęt już rok i widziałem tymi okularami 2,5 mm i 4,5 mm księżyc i ostrość była dobra a teraz nic 

Obraz w okularze masz nieostry, czy nic nie widzisz?
W 1 przypadku: co zmieniłeś, że jest inaczej, niż rok temu? Może za nisko obserwujesz nad horyzontem tak dużym powiększeniem?
W 2 przypadku to zapewne zła kolimacja refraktora i lunetki celowniczej - złe justowanie. W dzień ustaw w lunecie jakiś obiekt na odległym horyzoncie (czubek drzewa, dach, maszt itp.) i szukacz tak ustaw kręcąc śrubkami, żeby w środku było widać to samo, co w lunecie.
Masz inne okulary między 11, a 30 mm? Ich używaj!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 23.07.2020 o 23:01, kapi175 napisał:

Kupilem sobie teleskop zwierciadlany i chcialem zaczac obserwowac cokolwiek.

Slonce juz zaszlo i chcialem sprawdzic ksiezyc, nic nie zobaczylem. Poczekalem jeszcze troche do ciemniejszej pory i znow sprobowalem i znoq nic nie widzialem probowalem tez spojrzec na 1 najjasniejsza gwiazde lecz znow nic nie widze. Moze mam zle ustawiony szukacz czy cos.

W ciągu dnia ustaw teleskop na dowolny obiekt na horyzoncie (drzewo, dach, cokolwiek). Teraz tak kręć śrubkami trzymającymi szukacz, aby na środku było to samo, co w teleskopie.
To się nazywa justowanie teleskopu.
Teraz z wyciągu teleskopu wyjmij wszelkie barlowy i przejściówki i włóż TYLKO okular o jak najdłuższej obniskowej (jak najwieksza cyfra na okularze). W nocy ustaw ostrość kręcąc pokrętłem przy wyciągu okularowym.

Jaki to teleskop? Podaj nazwę lub linka do sklepu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
23 godziny temu, MateuszW napisał:

Na pewno nie wyjaśniają? A może to użytkownicy nie spojrzą nawet do instrukcji?

Na pewno nie wyjaśniają, że z barlowem nie każdy okular wyostrzy. Akurat z tym mam ciągle do czynienia z uwagi na masywną krótkowzroczność - mam  w oku "zintegrowaną soczewkę Barlowa", a w okularach nie lubię obserwować :(

Niechęć do wypróbowywania różnych kombinacji, dochodzenia do rozwiązania metodą prób i błędów to pewnie efekt "internetowy". Kiedyś trzeba było próbować samemu, pytać znajomych, szukać fachowców, iść do biblioteki itd, teraz to wszystko jest w domu pod ręką (pod klawiaturą ;)) - można poprosić o pomoc wujka Google'a, zapytać cioci Wikipedii, przedyskutować zagadnienie na zebraniu kolektywu na Facebooku i w rezultacie dostać gotowca (albo i kilka gotowców). Czy teraz jest gorzej niż kiedyś? Nie, jest inaczej.

kapi175, udało się rozwiązać problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
28 minut temu, M.K. napisał:

Obraz w okularze masz nieostry, czy nic nie widzisz?
W 1 przypadku: co zmieniłeś, że jest inaczej, niż rok temu? Może za nisko obserwujesz nad horyzontem tak dużym powiększeniem?
W 2 przypadku to zapewne zła kolimacja refraktora i lunetki celowniczej - złe justowanie. W dzień ustaw w lunecie jakiś obiekt na odległym horyzoncie (czubek drzewa, dach, maszt itp.) i szukacz tak ustaw kręcąc śrubkami, żeby w środku było widać to samo, co w lunecie.
Masz inne okulary między 11, a 30 mm? Ich używaj!

Luneta celownicza jest dobrze nastawiona a co do kolimacji refraktora to napisz mi coś więcej x40 w teleskopie to nie jest powiększenie nawet te moje x160 to za mało na szukanie kosmitów A co do obrazu przez ( 2,5 mm ) nic nie widać jak by deklem zatkać ( 4,5 mm ) obraz zamazany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 24.07.2020 o 09:11, kapi175 napisał:

W dzien wodze wszystko pk tylko do gory nogami. Czy to normalne?

 

IMG_20200724_090805.jpg

 

Widzę swoje odciski palców na tubie tego teleskopu.

Zamówiłem na alledrogo taki dla syna.

Odesłałem go szybciej niż przyszedł.

Sprawdź czy nie ma rdzy w wyciągu i na wewnętrznej stronie tuby.

Lustro powiesili na kartonie złożonym na pół, który pełni rolę sprężyny dociskowej, sprytnie zakrytym przez kawałek zamszowego materiału.

Jowisza zobaczyłem, księżyc popodglądasz, słońce też, OCZYWIŚCIE przez folię Baadera.

Wyciąg chciałem wymienić, ale mocowanie lustra przesądziło o decyzji odesłania do sprzedawcy.

*00 stów!!?? nie jest on wart! 

 

Pogodnych nocy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.