Jump to content

max.powiekszenie


KKPW
 Share

Recommended Posts

mam banalne pytanie:

dlaczego podaje sie dwa rodzaje powiekszen tzn. teoretyczne maksymalne powiększenie oraz maksymalne użyteczne powiększenie w danym teleskopie które jest zwykle kilka razy mniejsze od teoretycznego?

pozdrawiam

zaczynajacy amator

Link to comment
Share on other sites

Powiększenie max użyteczne przyjmuje sie ok. dwukrotnej średnicy obiektywu, np dla teleskopu 150mm powiększenie max użyteczne bedzie 300x gdyż przy większym powiększeniu dla tej samej średnicy zwieciadła jakość obrazy spada :Salut:

Edited by Pawlik
Link to comment
Share on other sites

Księżyc jasno świeci i można stosować większe powiększenia 2,5 x srednica lustra /u mnie daje dobry obraz jak są warunki atmosferyczne /

Do Jowisza 1,6 x srednica lustra . Saturn ok 1,2 . Teleskop Niuton 135/1300 samoróbka . W refraktorach powinno być lepiej .

W zasadzie powiększenie dla danego teleskopu zależy od ilości światła jakie zbiera układ optyczny . Im ciemniejszy obiekt tym mniejsze użyteczne powiększenie .

Jak za mocno powiększysz to mniej szczegułów zobaczysz mimo większego obrazu .

Jak nabierzesz wprawy to mniejsze powiększenia dają więcej .

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Maksymalne sensowne powiększenie w każdym teleskopie ogranicza dyfrakcja światła a potem seeing tak więc stosowanie więszych niż 2D nie wnosi już nowych detali a tylko ściemnia i rozmywa te które już widzimy czyli z obserwacyjnego punktu widzenia nie ma ono sensu :Boink:

Link to comment
Share on other sites

Sam to niekiedy praktykowałem. Na jasnych obiektach przy dobrym seeingu można czasami zaszaleć. Jednak większość (ponad 90%) obserwacji to powiększenie poniżej 2D i to niekiedy znacznie poniżej B)

Link to comment
Share on other sites

Janusz, zapomniałeś o obserwacji Darka B., który zastosował 4D w 125mm Maku i tylko dzięki temu zobaczył przerwę Enckego. W pewnych przypadkach (dobra optyka + idealne warunki) warto stosować powiększenie większe niż 2D.

 

 

Mało realne mi sie to wydaje.

Link to comment
Share on other sites

Niestety prochów nie biorę i wiem co widziałem :D

To była przerwa Enckego  :Salut:

 

Z ETX125 na ciemnym Saturnie przy pow.500x niema śladu świateł dyfrakcyjnych więc tymbardziej jest to możliwe :Salut:

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Problem w tym że Encke'go będzie widać (czego nie neguję bo jest to teoretycznie możliwe) i to znacznie lepiej przy powerze rzędu 250-300x niż 500x w tym Maku 125mm :Salut:

Edited by Janusz_P.
Link to comment
Share on other sites

Problem w tym że Encke'go będzie widać (czego nie neguję bo jest to teoretycznie możliwe) i to znacznie lepiej przy powerze rzędu 250-300x niż 500x w tym Maku 125mm  :Salut:

Zgadza się.

Niestety na razie mam tylko 5 okularów :Salut: i nic pomiędzy 3.8 a 9 mm ,więc mogłem użyć albo 9 mm (plossl -Encego ani śladu ,obraz żyletka) albo 3.8mm lantana wyszło na to że jednak pomimo znacznego ściemnienia jednak obraz pozostał ostry i stabilny , po wyregulowaniu ostrości (kilka minut) Ence jednak się złapała.

Zapewne przy 300x też byśmy ją dostrzegli. :D

Dla przypomnienia ETX125 ma 1900 mm ogniskowej.

Trzeba pomyśleć o jakimś ortoskopie 5-6 mm.

Lecę czytać najnowsze testy :Beer:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.