Skocz do zawartości

Mgławice Matuzalem MWP-1 i Alves 1 w Łabędziu


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Od kilku lat mam ograniczony dostęp do ulubionego Oriona i musiałem znaleźć sobie coś zastępczego. Okazało się, że Łabędź- bo na niego padło - jest niezwykle wciągający i coraz to znajduję ciekawsze obiekty stanowiące nowe wyzwania.
Aby nie być gołosłownym G 65.3+57 ( 2015 rok), Veil detalicznie ( 2017 rok) , Nieznane skarby Łabędzia ( 2019 rok) , Wolf-Rayet 134 ( 2019 rok) , Abell 61 ( 2020 rok) .
W czerwcu - lipcu 2020 roku zarejestrowałem ciekawy kadr z południowej części Łabędzia- Mgławicę MWP-1 Matuzalem razem z mgławicą Alvez 1.
 Odpowiednie oznaczenia z innego katalogu to PK 080-10.1 (MWP 1) i PN G79.8-10.2 (Alv 1).
Duża i stara mgławica planetarna PK 080-10.1 została odkryta w latach 90. ubiegłego wieku przez Motcha, Wernera i Pakulla.

Co ciekawe - mgławice planetarne z reguły blakną po około 20 000 latach do tego stopnia, że nie są już widoczne. Wiek  MWP 1 określany jest na  150 000 lat, co jest spowodowane złożonym cyklem życiowym gwiazdy centralnej, która po uformowaniu się mgławicy planetarnej była w stanie ponownie wyrzucić  hel i ponownie przejdź przez przez stadium czerwonego olbrzyma.
Mgławica planetarna PN G79.8-10.2 została odkryta kilka lat temu przez portugalskiego astronoma amatora Filipe Alvesa przy okazji badań MWP-1.

Wyłuskanie tych obiektów z morza wodoru wszechobecnego w Łabędziu wymaga długich czasów naświetlania. Ale warto było...
Jeszcze jedna ciekawostka - MWP-1 wykazuje zdumiewające podobieństwo do Crescenta ( NGC 6888) w swoim kształcie i strukturze. Pokazuję to poniżej.

Setup: FS 128, ATIK ONE 6.0 na ASA DDM 60. Ha ( 7nm) 60x1200 bin2, OIII ( 8.5 nm) : 30 x1200 bin2. L: 36x300, RGB: 12x300 na kolor. Skala pokazywanego obrazka 1.24 arcsec/piksel, szerokość pola widzenia: 0.44 stopnia.

9Efxig5MV7a__16536x16536_SEXPyU5O.jpg

Opis:

MWP_1_opis.thumb.jpg.ede3942bcdefc5cada3a7af84e93a900.jpg

MWP1 i Crescent

MWP_i_Crescent.thumb.jpg.d6c1db9da603cc5228417eb236f7a488.jpg

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klasa sama w sobie. Mało znany obiekt i do tego świetnie pokazany. Domyślam się że dolne rogi czerwone od wodoru? Przy TYC2711-218-1 masz obwódkę pewnie od maski i niektóre gwiazdy mają zielony odcień ale to szczegół niewidoczny pewnie na większości monitorów :original:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie! Patrząc na czasy obiekt niedostępny dla zwykłego śmiertelnika. 

 

Tak się zastanawiam, dlaczego nie użyłeś Veloce i bin1? Rozumiem chęć większej skali, ale czy przypadkiem aperatura i światło Officiny nie dałby lepszego kopa? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem pokazać prawidłowy kadr, a nie dwie plamki na polu gwiazd :)

Jutro na 2 miesiące zakładam Veloce na piera. Już się cieszę na dwa piękne kadry !

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kapitalne praca! Gratulacje, rewelacyjny kontrast - to słabizna jest przecież niesamowita.

Od kilku lat chciałem sfotografować "Matuzalem" i jakoś się nie zmobilizowałem. Nawet nowy setup na to przygotowałem ( 250mm f/4) - więc pewnie spróbuję.

A jest jeszcze trochę takich egzotycznych miejsc na niebie :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MWP-1 jest podobno do wyłapania wizualnie. Ostatnio robiłem listę obiektów na najbliższe obserwacje i MWP-1 jest moim "number one".Dam znać jak poszło ;) O ALV nie słyszałem, ale zbadam temat. Fajnie, że Ci się chce robić takie obiekty, pozwolę sobie wykorzystać to zdjęcie podczas najbliższych obserwacji ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówisz o MWP-1? Mam właśnie nadzieję na tę najjaśniejszą część. Zainspirowł mnie ten temat:

https://www.cloudynights.com/topic/675040-a-new-old-visual-planetary-nebula-and-three-others-in-cygnus/

 

i szkic:

https://www.cloudynights.com/uploads/monthly_10_2019/post-101386-0-47264400-1570143821.jpg

 

póki nie spróbuję, to się nie dowiem, czy to nie "averted imagination" autorów ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, wessel napisał:

Co ciekawe - mgławice planetarne z reguły blakną po około 20 000 latach do tego stopnia, że nie są już widoczne. Wiek  MWP 1 określany jest na  150 000 lat

W jakie rejony internetu można dotrzeć na bazie takiej informacji to głowa mała :D Wessel znowu inspiruje ;) 

 

mwp.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, isset napisał:

Da się zobaczyć ludzkim okiem coś czego nie widać na 20minutowym zdjęciu? Pytam z ciekawości, bo nie wiem :-)

W narrowbandzie kieruje się kanałem OIII. Bliżej mu do ludzkich możliwości, tak to widzę.

Cyt z cn:

MWP 1 indeed shows the brightest section to the S. I detected this central section even with my old 16-inch. The arcs were surprisingly easy to me under good but not perfect transparency with the 27-inch. I had the best results with max. EP around 6mm.

-----------------------------------------------------------------------------------------------

 

Macieju nietuzinkowa praca. Miło zobaczyć coś zupełnie nie znanego. Brawo.

Edytowane przez MaPa
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to nie najtrudniejszy obiekt z jakim walczyłeś Wessel ?

Jak ten Atik potrzebował bin2 w Ha to nawet nie umiem sobie wyobrazić skali trudności rejestracji tego obiektu.....masakra ;-)

Chyba nie prędko powstanie w Polsce równie dobre zdjęcie tych obiektów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Tayson napisał:

PRzygladam sie zdjęciu i jakos dziwnie nienaturalnie ukazuje sie brak przejsc tonalnych pomiedzy kolorami.

Blisko przyglądając się zdjęciu jest dokładnie jak piszesz. Np. w górnej mgławicy po jej lewej dolnej stronie występują jedynie 4 odcienie brązu bez przejść tonalnych bardzo widoczne. Sama mgławica ma elipsoidalną otoczkę odcinającą się nienaturalnie od tła. Być może przy upublicznianiu serwer lekko skompresował zdjęcie albo coś się podziało przy exporcie do pliku.

Edytowane przez alinoe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Tayson napisał:

PRzygladam sie zdjęciu i jakos dziwnie nienaturalnie ukazuje sie brak przejsc tonalnych pomiedzy kolorami.

 

18 godzin temu, alinoe napisał:

Blisko przyglądając się zdjęciu jest dokładnie jak piszesz. Np. w górnej mgławicy po jej lewej dolnej stronie występują jedynie 4 odcienie brązu bez przejść tonalnych bardzo widoczne. Sama mgławica ma elipsoidalną otoczkę odcinającą się nienaturalnie od tła. Być może przy upublicznianiu serwer lekko skompresował zdjęcie albo coś się podziało przy exporcie do pliku.

Jaja sobie robicie z wessela. Przyjmuję, że ten materiał był zbierany z miejscówki z pod Warszawy. Samo zarejestrowanie tego obiektu jest sztuką samą w sobie. Tam są czasy 1200s w bin 2 na matrycy icx694. Bardzo czułej. W czasie kiedy nie ma nocy astronomicznych !!! A Wy tu wyjeżdżacie, że przejść tonalnych wam brakuje. 

Edytowane przez kosmit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, Robson_g napisał:

Wessel, mam pytanko. Jak wygląda Twoja miejscówka? Czy masz w zasięgu wzroku jakieś lampy np uliczne bliżej lub dalej. 

Czy tło nieba jest w miarę zaswietlone czy dość ciemne. 

 

Nie mam lamp i łun w polu widzenia.

Skala jasności nieba Bortle'a: 3.00

Średni SQM: 21.67

@Tayson popracowałem trochę nad tymi artefaktami tła. Te co pozostały pozostawiam ku radości pikselooglądaczy - niech sobie niszczą wzrok  :)

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.