Jump to content
 • 0

Fotografia planet


Paweloo7
 Share

Question

Witam wszystkich.

 

Używam Sky-Watchera 150/750 do którego podłączam lustrzankę do głównego lustra teleskopu za pomocą pierścienia t2. Chciałbym nauczyć się fotografować planety, ale problem na który napotykam to fakt, że po zrobieniu zdjęcia lustrzanką planeta (jowisz, saturn) są maleńką kropką (dla porównania, obserwując te planety wizualnie, przez okular, przy odpowiednim powiększeniu widać detal czy to w postaci dobrze wyostrzonych pierścieni saturna czy pasów w atmosferze jowisza).

 

W jaki sposób mogę "powiększyć" te planety i zrobić im zdjęcie lustrzanką?  Po sprawdzeniu różnych forów zauważyłem trzy potencjalne sposoby.

 

1. Soczewka Barlowa umieszczona pomiędzy zwierciadłem teleskopu a lustrzanką.  Jeżeli tak, to jaki barlow byłby najlepszy (przez najlepszy rozumiem możliwość wykonania zdjęcia, gdzie planeta jest największa, a przy tym nie powoduje utraty jakości) - 2x, 3x, 5x dla teleskopu z ogniskową 750mm?

 

2. Okular Baader Hyperion.  Rozumiem, że tu fotografia zostanie wykonana przez okular, a nie przez podłączenie do zwierciadła głównego.  Jakie są tego konsekwencje - czy zdjęcie pokaże dokładnie to co widzę przez okular, a co za tym idzie z definicji "powiększenie" planet będzie większe niż przy fotografowanie przez podłączenie się T-ringiem do zwierciadła głównego?  Czy jakościowo tak samo dobre zdjęcia uzyskuje się obiema metodami czy któraś jest lepsza?

 

3. Coś co na angielskich forach zwą "extension tube" albo inna rzecz - "prime focus adapter".  Jak one działają, czy będą pomocne?

 

Która z powyższych metod będzie najlepsza? Czy może mogę jeszcze coś innego zrobić, żeby wskazany cel osiągnąć?

 

Z góry dziękuję za pomoc.  Celem jest to, żeby na zdjęciu uzyskać jak największy (a przy tym nietracący jakości) obraz planety.

 

Paweł

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

5 answers to this question

Recommended Posts

 • 0

w grę wchodzą tylko metoda 1 i 2

metoda 3 dotyczy teleskopów, w których ogniskowa nie jest stała, a zmienia się podczas regulacji ostrości przez wzajemne przemieszczanie zwierciadeł

 

do metody 1 potrzebna będzie soczewka Barlowa z gwintem T2

do metody 2 okular z gwintem T2

 

w obu metodach można regulować skalę obrazu przez regulację odległości matrycy od okularu lub Barlowa (extension tube)

to jaką skalę powinieneś uzyskać zależy od wielkości piksela matrycy. Przy typowych matrycach lustrzanek powinieneś stosować efektywną ogniskową przynajmniej 2500 czyli wydłużyć ją co najmniej 3,5x, a nawet więcej aż do 5x. Dobierzesz ją metodą prób i błędów

 

zamiast pojedynczych zdjęć lepiej nagrać film i zestackować wiele klatek, a efekt będzie wyraźnie lepszy

jeśli koniecznie chcesz robić pojedyncze strzały to pamiętaj o wcześniejszym podniesieniu lustra i użyciu wężyka spustowego. Tylko ostrożnie z takim podejściem bo szybko zajeździsz migawkę

 

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

 • 0
12 minut temu, ZbyT napisał:

jeśli koniecznie chcesz robić pojedyncze strzały to pamiętaj o wcześniejszym podniesieniu lustra i użyciu wężyka spustowego. Tylko ostrożnie z takim podejściem bo szybko zajeździsz migawkę

Wybacz że wejdę w temat, ale chodzi o to że zdjęcia z wcześniejszym podniesieniem lustra szkodzą, czy że do planet będzie musiał zrobić ich bardzo dużo? Bo często cykam zdjęcia makro z podniesieniem lustra i za pomocą telefonu, ale nie pomyślałbym, że to może szkodzić i teraz trochę się obawiam :D, chyba że chodzi tylko o ilość fotek potrzebnych do zrobienia przy planetach.

Edited by czarobest
Link to comment
Share on other sites

 • 0

samo wcześniejsze podniesienie lustra nie szkodzi migawce ale już zrobienie tysięcy zdjęć jak najbardziej

robiąc zdjęcia planet kamerą często robię ponad 50 tys. klatek. Taka pojedyncza sesja mogłaby zamordować migawkę tańszych lustrzanek

oczywiście robiąc pojedyncze zdjęcia nie musimy robić ich aż tyle bo mają one rozpiętość 14 bitów, a aviki tylko 8 ale przy krótkich ekspozycjach przekroczenie 1 tys. klapnięć migawki to żaden problem. Dlatego warto mieć to na uwadze

 

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

 • 0

Bardzo dziękuję za odpowiedź.

 

Po przemyśleniu tematu chciałbym ruszyć z metodą pierwszą, tj. Barlowem.  Piszesz, że soczewka Barlowa będzie musiała mieć gwint T2 - popatrzyłem w delta optical i o ile się nie mylę to dostępne Barlowy z gwintem T2 to jedynie Barlowy 2x.  Gdzie mogę kupić Barlowa 3x lub 5x z gwintem T2 (rozumiem, że im większą ogniskową zbuduję tym optycznie większe obrazy uzyskam, więc najlepszy byłby Barlow 5x, czy mam rację?)?

 

Druga kwestia - w jaki sposób to wszystko podepnę pod teleskop? W tej chwili podpinam lustrzankę przez taki pierścień (https://teleskopy.pl/Pierścień-MICRO-4/3-na-T2-(M42x0,75)-teleskopy-1630.html) do zintegrowanego gwintu T2 (M42x0,75) w teleskopie (https://teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-N-150/750-EQ3-2-(BKP15075EQ3-2)-teleskopy-1434.html) zamiast wyciągu okularowego. Rozumiem, że w takim razie powinienem do gwintu najpierw włożyć barlowa, a następnie na Barlowa lustrzankę - nie będę potrzebował dodatkowych pierścieni żeby to wszystko zebrać w całość?  Który extension tube wybrać (z tego co widzę różnią się długością) i gdzie go w tę powyższą konstrukcję wpiąć?

 

Z góry dziękuję za pomoc,

Paweł

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Answer this question...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.