Skocz do zawartości
  • 0

Problem z lornetka celestron sky master 15x70


bylewolne

Pytanie

Witam. 

Mam problem z lornetka celestron sky master 15x70. Podczas obserwacji nie zablokowałem statywu i lornetka przekręciła się uderzając w rurkę od statywu. Od tego czasu mam wrażenie podczas obserwacji jakby coś się odbijało w okukarze. Dzisiaj gdy próbowałem wykonać zdjęcie smartfonem przez okular pojawiły się 2 prostokaty. Czy jest szansa pozbycia się tego bez pozbywania się lornetki? Dodam dla porównania fotkę zrobiona przed wypadkiem. 

 

To że gwiazdy na zdjęciu są rozmazane jest efektem poruszenia telefonem podczas robienia zdjęcia. Obraz przez lornetkę jest ostry. 

IMG_20200724_231326.jpg

IMG_20200724_231435.jpg

IMG_20200712_231212.jpg

Edytowane przez bylewolne
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Na pewno jeżeli chcesz zobaczyć co się stało musisz rozebrać lornetkę ale jeżeli widzisz z zewnątrz, że obiektywy i okulary nie są popękane to zapewne pryzmat/y pękły i trzeba będzie wymienić ale na tym to ja się już tak dobrze nie znam. 

Pozdrawiam ;)

Edytowane przez Refraktor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Pobieżnie sprawdziłem okoluary i soczewki i wyglądają ok. Ostatnio rozbierałem lornetkę za 20 zł na części, więc myślę że I z tą dam radę. Ale myślę że dopiero w niedzielę znajdę na to chwilę. Pytanie tylko gdzie kupić odpowiednie pryzmy? 

(zdjęcia pryzmatów z lornetki za 20 zł) 

IMG_20200725_060231.jpg

IMG_20200725_060236.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Te lornety Celestron mają to do siebie, że przy byle stuknięciu się łatwo rozkolimowują.

Wątpię żeby pryzmat pękł. One są słabo zamocowane i się zapewne poprzestawiały.

Sprawa do ogarnięcia, ale nie jest to zbyt łatwe jeśli trzebaby otwierać obudowe, bo można sobie tak narobić problemów, że kolimacja będzie bardzo skomplikowana. Rozebrać jest łatwo, ale poskładać to do kupy aby działało przyzwoicie, może być niemożliwością dla laika.

Zrywasz te gumy osłonowe na obudowie i się odsłonią ukryte otworki kolimacyjne. Szczegóły są gdzieś na Necie.

Edytowane przez Binocooler
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Spoko. Już kolimowalem inna lornete. Najbardziej mi odpowiada metoda z użyciem słońca. https://sites.google.com/site/rchamon/home/sun-images-method-for-collimation-of-binoculars

 

Ogólnie tutaj jest link do home tej stronki. Jest tam wiele różnych metod i informacji odnośnie kolimowania lornetek. (poprawiłem link) 

https://sites.google.com/site/rchamon/home

 

Zastanawiam się jeszcze nad metoda o której sam pomyślałem. Wpuścić wiązkę lasera przez okular i obserwować w jakiej pozycji soczewki wychodzi wiązka. 

 

Tylko same objawy mi nie pasują pod problem z kolimacja. To że gwiazdy na zdjęciu są rozmazane jest efektem poruszenia telefonem podczas robienia zdjęcia. Obraz przez lornetkę jest ostry. Wyczytałem jedynie że pryzmy są zrobione że szkła bak-4.

Edytowane przez bylewolne
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.