Skocz do zawartości

Prośba o ocenę nowego teleskopu


holeris

Rekomendowane odpowiedzi

Zakupiłem nowego William Optics GT-81 i bardzo Was proszę o ocenę. Poniżej rogi i środek z pojedynczej klatki naświetlanej 4s z filtrem IR/UV-Cut z kolorowej kamerki APS-C (QHY168C) na takim sobie montażu, więc może nie być punktowo. Dodatkowo w tym katalogu (https://drive.google.com/drive/folders/1GdzZQIGsMeORQdjv3gZP67RU1WPoilKq) klatki w formacie tiff o czasach naświetlania od 1s do 5s, ze skokiem co 1s.

 

Przy ustawianiu backfocusu jeśli z jednej strony się poprawi, to z drugiej robi się gorzej. Wydaje mi się, że matryca jest nieprostopadła do toru optycznego. ASTAP również to pokazuje. Chyba się bez tiltera nie obejdzie. Czy mógłby ktoś wrzucić te klatki do CCD inspectora i ocenić?

 

Ponadto prawa strona jest jakby ciemniejsza. Co może być tego przyczyną? Są to klatki robione z Wrocławia, ale to chyba nie jest gradient od light pollution?

 

Jednak najbardziej niepokoją mnie gwiazdki w lewym dolnym rogu, które mają dziwny kształt. Jakby soczewka była za bardzo ściśnięta?

 

Bardzo proszę o ocenę.

test.thumb.jpg.ed7a983a2e27a555aed203106350ab03.jpg

test_ircut_00000_fit.jpg.8449869cb7b549ed37290d049bbaa0ba.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba tillter będzie potrzebny. 

Ps. Ja u siebie jak ustawiałem, to zwróciłem uwagę, że ASTAP pokazuje wynik troszkę inny, jak wydłużasz czas naświetlania. 

Przy 30s miałem prawie idealny wynik po ustawieniach, ale już 180s klatka pokazała, że jednak jeden róg ucieka jeszcze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem pojedynczą klatkę flat z filtrem IR/UV-Cut. Przez białą koszulkę na niebo. 5ms, unity gain, bez debayeryzacji. Po rozciągnięciu rzeczywiście jedna strona jest trochę ciemniejsza, ale nie ma chyba tragedii?

 

A co myślicie o tych kanciastych gwiazdkach w lewej części kadru? Wina optyki / kolimacji? Czy poprawi się jak wyrównam tilt i backfocus?

flat_wo_test.jpg.f7ddcc650dfe5646be6116ecc48dc0c5.jpg

Edytowane przez holeris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, count.neverest napisał:

Jeśli chodzi o gradient, to sprawdź co pokaże flat. Odległość i tilt musisz poprawić.

Jak czytać te wykresy? Mogę jeszcze poprawić backfocus bez tiltera (którego póki co nie mam)? Bo jak ustawiałem backfocus, to miałem wrażenie, że to co jest teraz jest na oko najlepszym kompromisem między wszystkimi rogami. Jak bardziej oddalam, to lewa strona się poprawia, ale prawa zaczyna psuć i na odwrót. Wg. tych wykresów powinienem zmniejszyć czy zwiększyć odległość?

 

EDIT: zastanawiam się również, czy tilter pomoże. Może wina jest po stronie zbyt dużej ilości złączek lub rozkręcanego elementu, w którym jest filtr? Poniżej zdjęcia poglądowe.

20200725_141440.thumb.jpg.948c611e62fc040b3af89d9b361ea975.jpg

20200725_141503.thumb.jpg.19d07be0705531c83b63ed6758cc0887.jpg

Edytowane przez holeris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właściwie to każdy róg leci, ale najbardziej LD. Tą złączkę na zaciski bym wywalił, bo nie skorygujesz pola na APSC na czymś takim. 3 słabej jakości pokrętła będą się wyginać i przesuwać. 

Miałem ASI071 i potrzeba bardzo precyzyjnych i stabilnych połączeń .

Flaty wolę oglądać w taki sposób i wygląda to słabo. Krążek światła jest przesunięty względem osi matrycy.

 

image.png.694f4710a370a593d139cea34c1772d6.png

 

image.png.75b2ec8c805dd16822babaf05446c5bd.png

 

 

 

 

Edytowane przez count.neverest
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, holeris napisał:

EDIT: zastanawiam się również, czy tilter pomoże. Może wina jest po stronie zbyt dużej ilości złączek lub rozkręcanego elementu, w którym jest filtr? Poniżej zdjęcia poglądowe.

Żeby nie rozkręcać przy wymianie filtra proponuję:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.