Jump to content

Prośba o ocenę nowego teleskopu


holeris
 Share

Recommended Posts

Zakupiłem nowego William Optics GT-81 i bardzo Was proszę o ocenę. Poniżej rogi i środek z pojedynczej klatki naświetlanej 4s z filtrem IR/UV-Cut z kolorowej kamerki APS-C (QHY168C) na takim sobie montażu, więc może nie być punktowo. Dodatkowo w tym katalogu (https://drive.google.com/drive/folders/1GdzZQIGsMeORQdjv3gZP67RU1WPoilKq) klatki w formacie tiff o czasach naświetlania od 1s do 5s, ze skokiem co 1s.

 

Przy ustawianiu backfocusu jeśli z jednej strony się poprawi, to z drugiej robi się gorzej. Wydaje mi się, że matryca jest nieprostopadła do toru optycznego. ASTAP również to pokazuje. Chyba się bez tiltera nie obejdzie. Czy mógłby ktoś wrzucić te klatki do CCD inspectora i ocenić?

 

Ponadto prawa strona jest jakby ciemniejsza. Co może być tego przyczyną? Są to klatki robione z Wrocławia, ale to chyba nie jest gradient od light pollution?

 

Jednak najbardziej niepokoją mnie gwiazdki w lewym dolnym rogu, które mają dziwny kształt. Jakby soczewka była za bardzo ściśnięta?

 

Bardzo proszę o ocenę.

test.thumb.jpg.ed7a983a2e27a555aed203106350ab03.jpg

test_ircut_00000_fit.jpg.8449869cb7b549ed37290d049bbaa0ba.jpg

Link to comment
Share on other sites

Chyba tillter będzie potrzebny. 

Ps. Ja u siebie jak ustawiałem, to zwróciłem uwagę, że ASTAP pokazuje wynik troszkę inny, jak wydłużasz czas naświetlania. 

Przy 30s miałem prawie idealny wynik po ustawieniach, ale już 180s klatka pokazała, że jednak jeden róg ucieka jeszcze. 

Link to comment
Share on other sites

Zrobiłem pojedynczą klatkę flat z filtrem IR/UV-Cut. Przez białą koszulkę na niebo. 5ms, unity gain, bez debayeryzacji. Po rozciągnięciu rzeczywiście jedna strona jest trochę ciemniejsza, ale nie ma chyba tragedii?

 

A co myślicie o tych kanciastych gwiazdkach w lewej części kadru? Wina optyki / kolimacji? Czy poprawi się jak wyrównam tilt i backfocus?

flat_wo_test.jpg.f7ddcc650dfe5646be6116ecc48dc0c5.jpg

Edited by holeris
Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, count.neverest napisał:

Jeśli chodzi o gradient, to sprawdź co pokaże flat. Odległość i tilt musisz poprawić.

Jak czytać te wykresy? Mogę jeszcze poprawić backfocus bez tiltera (którego póki co nie mam)? Bo jak ustawiałem backfocus, to miałem wrażenie, że to co jest teraz jest na oko najlepszym kompromisem między wszystkimi rogami. Jak bardziej oddalam, to lewa strona się poprawia, ale prawa zaczyna psuć i na odwrót. Wg. tych wykresów powinienem zmniejszyć czy zwiększyć odległość?

 

EDIT: zastanawiam się również, czy tilter pomoże. Może wina jest po stronie zbyt dużej ilości złączek lub rozkręcanego elementu, w którym jest filtr? Poniżej zdjęcia poglądowe.

20200725_141440.thumb.jpg.948c611e62fc040b3af89d9b361ea975.jpg

20200725_141503.thumb.jpg.19d07be0705531c83b63ed6758cc0887.jpg

Edited by holeris
Link to comment
Share on other sites

Właściwie to każdy róg leci, ale najbardziej LD. Tą złączkę na zaciski bym wywalił, bo nie skorygujesz pola na APSC na czymś takim. 3 słabej jakości pokrętła będą się wyginać i przesuwać. 

Miałem ASI071 i potrzeba bardzo precyzyjnych i stabilnych połączeń .

Flaty wolę oglądać w taki sposób i wygląda to słabo. Krążek światła jest przesunięty względem osi matrycy.

 

image.png.694f4710a370a593d139cea34c1772d6.png

 

image.png.75b2ec8c805dd16822babaf05446c5bd.png

 

 

 

 

Edited by count.neverest
 • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, holeris napisał:

EDIT: zastanawiam się również, czy tilter pomoże. Może wina jest po stronie zbyt dużej ilości złączek lub rozkręcanego elementu, w którym jest filtr? Poniżej zdjęcia poglądowe.

Żeby nie rozkręcać przy wymianie filtra proponuję:

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.