Jump to content

Prośba o ocenę nowego teleskopu


Recommended Posts

Zakupiłem nowego William Optics GT-81 i bardzo Was proszę o ocenę. Poniżej rogi i środek z pojedynczej klatki naświetlanej 4s z filtrem IR/UV-Cut z kolorowej kamerki APS-C (QHY168C) na takim sobie montażu, więc może nie być punktowo. Dodatkowo w tym katalogu (https://drive.google.com/drive/folders/1GdzZQIGsMeORQdjv3gZP67RU1WPoilKq) klatki w formacie tiff o czasach naświetlania od 1s do 5s, ze skokiem co 1s.

 

Przy ustawianiu backfocusu jeśli z jednej strony się poprawi, to z drugiej robi się gorzej. Wydaje mi się, że matryca jest nieprostopadła do toru optycznego. ASTAP również to pokazuje. Chyba się bez tiltera nie obejdzie. Czy mógłby ktoś wrzucić te klatki do CCD inspectora i ocenić?

 

Ponadto prawa strona jest jakby ciemniejsza. Co może być tego przyczyną? Są to klatki robione z Wrocławia, ale to chyba nie jest gradient od light pollution?

 

Jednak najbardziej niepokoją mnie gwiazdki w lewym dolnym rogu, które mają dziwny kształt. Jakby soczewka była za bardzo ściśnięta?

 

Bardzo proszę o ocenę.

test.thumb.jpg.ed7a983a2e27a555aed203106350ab03.jpg

test_ircut_00000_fit.jpg.8449869cb7b549ed37290d049bbaa0ba.jpg

Link to post
Share on other sites

Chyba tillter będzie potrzebny. 

Ps. Ja u siebie jak ustawiałem, to zwróciłem uwagę, że ASTAP pokazuje wynik troszkę inny, jak wydłużasz czas naświetlania. 

Przy 30s miałem prawie idealny wynik po ustawieniach, ale już 180s klatka pokazała, że jednak jeden róg ucieka jeszcze. 

Link to post
Share on other sites
Posted (edited)

Zrobiłem pojedynczą klatkę flat z filtrem IR/UV-Cut. Przez białą koszulkę na niebo. 5ms, unity gain, bez debayeryzacji. Po rozciągnięciu rzeczywiście jedna strona jest trochę ciemniejsza, ale nie ma chyba tragedii?

 

A co myślicie o tych kanciastych gwiazdkach w lewej części kadru? Wina optyki / kolimacji? Czy poprawi się jak wyrównam tilt i backfocus?

flat_wo_test.jpg.f7ddcc650dfe5646be6116ecc48dc0c5.jpg

Edited by holeris
Link to post
Share on other sites
Posted (edited)
3 godziny temu, count.neverest napisał:

Jeśli chodzi o gradient, to sprawdź co pokaże flat. Odległość i tilt musisz poprawić.

Jak czytać te wykresy? Mogę jeszcze poprawić backfocus bez tiltera (którego póki co nie mam)? Bo jak ustawiałem backfocus, to miałem wrażenie, że to co jest teraz jest na oko najlepszym kompromisem między wszystkimi rogami. Jak bardziej oddalam, to lewa strona się poprawia, ale prawa zaczyna psuć i na odwrót. Wg. tych wykresów powinienem zmniejszyć czy zwiększyć odległość?

 

EDIT: zastanawiam się również, czy tilter pomoże. Może wina jest po stronie zbyt dużej ilości złączek lub rozkręcanego elementu, w którym jest filtr? Poniżej zdjęcia poglądowe.

20200725_141440.thumb.jpg.948c611e62fc040b3af89d9b361ea975.jpg

20200725_141503.thumb.jpg.19d07be0705531c83b63ed6758cc0887.jpg

Edited by holeris
Link to post
Share on other sites

Właściwie to każdy róg leci, ale najbardziej LD. Tą złączkę na zaciski bym wywalił, bo nie skorygujesz pola na APSC na czymś takim. 3 słabej jakości pokrętła będą się wyginać i przesuwać. 

Miałem ASI071 i potrzeba bardzo precyzyjnych i stabilnych połączeń .

Flaty wolę oglądać w taki sposób i wygląda to słabo. Krążek światła jest przesunięty względem osi matrycy.

 

image.png.694f4710a370a593d139cea34c1772d6.png

 

image.png.75b2ec8c805dd16822babaf05446c5bd.png

 

 

 

 

Edited by count.neverest
 • Thanks 1
Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, holeris napisał:

EDIT: zastanawiam się również, czy tilter pomoże. Może wina jest po stronie zbyt dużej ilości złączek lub rozkręcanego elementu, w którym jest filtr? Poniżej zdjęcia poglądowe.

Żeby nie rozkręcać przy wymianie filtra proponuję:

 

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 14 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 112 replies
  • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
   Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
    • Like
   • 182 replies
  • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
   Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.
    
   Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 84 replies
  • Zobaczyć powierzchnię Wenus.... - mapa promieniowania termicznego (sezon 2020)
   Zacznę od zdjęcia a potem będą technikalia, opisy zbierania materiału oraz informacje o obróbce
   6 maja faza Wenus zmalała poniżej 20% więc zaczął się najlepszy okres kiedy możemy podejmować próby rejestracji promieniowania termicznego powierzchni Wenus. Czas ten potrwa mnie więcej 17-18 maja kiedy to planeta będzie już zbyt blisko Słońca i kontrast zmaleje uniemożliwiając (lub utrudniając) rejestrację tego zjawiska.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 30 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.