Skocz do zawartości

NGC7380


wismat

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, apolkowski napisał:

Fajne. Jaka to jest skala? Chyba trochę przycięte?

Dzięki. 
Skala to 1,7"/pix
Crop minimalny przy wyrównywaniu kanałów. W zasadzie kosmetyczny i mało znaczący. 
 

 

Edytowane przez wismat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, HAMAL napisał:

Ogólny odbiór mega ciekawy :)

Mega to może nie, ale ciekawy. ;) Materiału jest sporo, więc chyba można by oczekiwać nieco lepszej jakości obrazu. Nie mówię tutaj o obróbce materiału HST, bo o tym dotychczas nie mam pojęcia. Tym bardziej, że kolorystykę odbieram dobrze. Mam na myśli spory szum i poczucie pewnej wizualnej nieostrości obrazu. Atik 314L ma malutką matrycę, więc skala (powiększenie) wychodzi duża nawet dla ogniskowej 750. Więc może tak ma być? :uhm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jest tak jak piszesz. Oprócz tej nie ostrości z która borykam się na każdym zdjęciu mino ze sgp robi super parabole jeszcze muszę popracować nad tą szara otoczka przy większych gwiazdach. To jakaś pozostałość po ich pomniejszeniu i usunięciu magenty. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 klatki na kanał troszkę mało. Materiał z atika 314l przy 40-50 klatkach obrabia się przyjemniej :) mam identyczny zestaw i wiem, że z ostrością gwiazd jest ciężko. Sprawdź sobie czy nie masz backslashu na wyciągu - sgpro może rysować ładnie krzywą a koniec końców nie trafiać w wyliczony punkt ostrości - miałem taką sytuację i chwilę mi zajęło zanim znalazłem przyczynę :) poza tym zestaw bardzo wdzięczny :) 15cm lustra f5, czułość i mały szum atika - aż się przyjemnie zbiera materiał :) i do tego wynikowe fov sprawia wrażenie dużej skali :D

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie backslash mam i coś tam ustawiałem. Nie wiem tylko czy dobrze zrobiłem ponieważ normalnie w setupie wyciąg mam od dołu tuby jak jest na montażu bo wtedy mam wyważenie w 3 osiach, a backslash liczyłem jak tuba była zdjęta i wyciąg był na gorze. Może było to niewymierne. Z resztą. Ten wyciąg w ogóle jest do zmiany, to jakaś rozklekotana wersja dla wizuala :) Jak robiłem zdjęcia Nikonem to faktycznie mogłem złapać dobrze ostrość i robiłem to manualnie, maską Bahtinova. Z tym że robiłem to na początku sesji kiedy była żyleta i tak zostawiałem dokręcając śrubę, nie korygowałem i nie kręciłem nim co jakiś czas jak to jest w przypadku odkąd mam Atika podłączonego z DF i SGP. O dziwo wtedy przy zmianie temperatury wcale znacząco wtedy ta ostrość mi się nie rozjeżdżała.

Teraz to albo ten backslash na tym wyciągu, albo to kwestia długości ekspozycji i niedokładności prowadzenia :g:W sumie Nikonem nie robiłem klatek po 10 minut. Ale osobiście obstawiam wyciąg i backslash.

Mimo wszystko dziękuję za lajki, miłe oraz szczere porady :)
Odezwę się jak zapanuje nad sytuacją!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, isset napisał:

W przypadku wyciągów mówi się backlash, nie backslash :) 

 

O widzisz - nie wiedziałem :) człowiek uczy się całe życie ale najlepiej na błędach jednak :D

 

5 minut temu, wismat napisał:

Do tego zdjęcia użyłem Baadera Ha 7nm, SII 8nm oraz OIII 8,5nm - 1,25" bo chyba więcej dla tej malutkiej matrycy 314L+ nie potrzeba. 

1,25 " jest wystarczające - nawet jeśli by tak nie było to objawiałoby się to winietą a nie brakiem ostrości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W SGP jest taka fajna zakładka  "Image history" gdzie po wcześniejszym kliknięciu ikonkę  gwiazdki nad obrazem pokazuje się wartość HFR  im niższa tym lepiej :) , możesz więc po wyrysowaniu krzywej zweryfikować ostrość .

 

Jeśli chodzi o zdjęcie to rzeczywiście trochę brakuje wyraźniejszego detalu , a rozdzielczość całego zdjęcia 1289x959 w tym nie pomaga. Robiłeś jakieś zabiegi wyostrzające?

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, gryf188 napisał:

Jeśli chodzi o zdjęcie to rzeczywiście trochę brakuje wyraźniejszego detalu , a rozdzielczość całego zdjęcia 1289x959 w tym nie pomaga. Robiłeś jakieś zabiegi wyostrzające?

Tak. Dekonwolucję (bez usuniętych gwiazd podczas procesu) oraz HDR Multiscale Transform na samej mgławicy.
Zastanawiałem się jeszcze nad unsharp mask ale chyba ostatecznie tego nie zastosowałem.

Widziałem co się dzieje z ostrością więc też delikatnie z odszumianiem postępowałem.

Aha. Oba zabiegi wyostrzające były przed wyciągnięciem histogramem robione. 

 

Edytowane przez wismat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, lesnikdan napisał:

Żadne wyostrzanie nie pomoże jeśli materiał był nieostry :P Przerabiałem już to i to wiele razy niestety....

Mam tego świadomość, dlatego boli mnie to podwójnie. Człowiek się tu spina przy obróbce a jest z góry przegrany. 

Aż zrobię test w sierpniu. Wyłączę autofocus w SGP i za pomocą maski B złapię ostrość i ją jeszcze zweryfikuję w połowie sesji. Zobaczymy jak to wtedy będzie wyglądało. 

Edytowane przez wismat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy test z HFR, o którym pisał @gryf188. U mnie wyglądało to tak, że auto focus obliczał, że HFR na ustawionej ostrości wyniesie 1.1 po czym kolejna klatka miała HFR np 1.3. Dopiero po tym się zorientowałem, że focuser nie trafia tam gdzie powinien. Myślę, że to jest dokladniejsza metoda jeśli w grę wchodzi backlash wyciągu. Później tylko ręcznie dojedź focuserem do minimalnego HFR i ilość kroków silnika to na 99% backlash :original: do tego możesz oczywiście maską sprawdzić żeby mieć już 100% pewności :original:

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, lesnikdan napisał:

Wystarczy test z HFR, o którym pisał @gryf188. U mnie wyglądało to tak, że auto focus obliczał, że HFR na ustawionej ostrości wyniesie 1.1 po czym kolejna klatka miała HFR np 1.3. Dopiero po tym się zorientowałem, że focuser nie trafia tam gdzie powinien. Myślę, że to jest dokladniejsza metoda jeśli w grę wchodzi backlash wyciągu. Później tylko ręcznie dojedź focuserem do minimalnego HFR i ilość kroków silnika to na 99% backlash :original: do tego możesz oczywiście maską sprawdzić żeby mieć już 100% pewności :original:

Tak zrobię!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, lesnikdan napisał:

i do tego wynikowe fov sprawia wrażenie dużej skali :D

No właśnie tylko sprawia wrażenie... To tak, jakbym z mojego obrazka tego samego obszaru wyciął 1/4 powierzchni i przedstawił go bez resize. Będzie pewnie ten sam efekt. Mała matryca to spore wyzwanie, bo nie ma miejsca na późniejszy resize w którym zmniejszają się wizualnie również wady obrazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety mała rozdzielczość to największy minus tej kamery... Zmusza to do pokazywania bez resize. Dodatkowo trzeba mocno przemyśleć kadr szczególnie dla większych obiektów bo nie raz crop artefaktów po stackowaniu może uciąć jakiś fajny detal jeśli część klatek była przesunięta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam siebie wypchnąłem na głęboką wodę. Trochę przez przepadek, trochę przez niewiedzę. Ale jak nie utonę to z jakimś krótszym apo i lepszą kamerką myślę że będę jeszcze w stanie jakieś ciekawe zdjęcie zrobić. Gdybym miał cofnąć się o ten rok i od początku budować setup pod astrofotografię to na pewno zrobiłbym to inaczej ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie tak, że takim zestawem nie da się robić dobrych zdjęć. Jak pisałem jedyne czego brakuje atikowi 314l to rozdzielczość. Poza tym to świetny sprzęt, który wybacza wiele błędów :) pamiętam przesiadkę z canona - szok jak mało szumi i jaki jest czuły niezapomniany :) dograsz parę rzeczy i wyczujesz sprzęt a efekty przyjdą same - cierpliwości :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Hej.
Po małym podszkoleniu podszedłem jeszcze raz do tematu. Mam nadzieje, że jest nieco lepiej. Wydaje mi się że samo zdjęcie może mieć problem z ostrością bo było robione przed korektą kroku focusera / baklashu / guidingu.
Celowo nie przesadzałem z saturacją. Wole subtelniejsze wersje chyba.
 

astropolis.jpg

 

Wersja z opisem (w sumie nie wiem po co bo tu nie ma nic takiego ale podobają mi się te opisy z pixa :D ) 

astropolis opis.jpg

 

Hmmmm... na komputerze do obróbki wygląda ok, na komórce też.. wchodzę i patrze na drugim laptopie i wydaje się takie ... mocno zimne / niebieskie... nie mam pojęcia jakie jest w rzeczywistości :/ 

Edytowane przez wismat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.