Skocz do zawartości

ZWO ASI 294 MC Pro problem z odbiciami


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, czy ma ktoś pomysł na to co mogą oznaczać te odbicia wokół jasnej gwiazdy u góry? kamerę reklamowałem wcześniej ze względu na problem z matrycą i kalibracją flatami, wysłali mi nową sztukę i tamten problem zniknął , ale pojawił się następny i już chyba mam dość firmy ZWO. Czy to odbicia na szybce zabezpieczającej matrycę czy odbicia w mikrosoczewkach na matrycy ? fotka to zestreczowana jedna klatka Irysa z Bieszczad.

image.png.17c825c4facfea6ae76382c409ab8c97.png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mojej wiedzy ten typ matrycy tak ma. To samo zauważyłem u siebie oraz u kolegi @diver  Są to prawdopodobnie odbicia na mikrosoczewkach. Problem wychodzi tylko na bardzo jasnych gwiazdach. To nie wina ZWO. QHY ma to samo w kamerach z tą matrycą a w mojej ocenie dodatkowo mniej stabilne sterowniki i brak huba USB.  Inne matryce np. Panasonica z ASI163MM PRO mają podobny problem. Chip Panasonica nawet nie ma tak jak Sony IMX294 powłok AR na szybce. Nie dramatyzowałbym :). Może da się wyeliminować w obróbce.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla posiadaczy programu Pixinsight 1.8:

http://trappedphotons.com/blog/?p=616

oraz

https://digitalstars.wordpress.com/2019/10/27/tutorial-how-to-eliminate-star-halos-in-pixinsight/

 

można także użyć: SCRIPT\UTILITIES\StarHaloReducer

 

pozdrawiam i powodzenia w walce z odblaskami :-)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Halo wygląda na typowe zjawisko charakterystyczne dla niektórych cmosów, jakim są odbicia od szybki i mikrosoczewek.

Ale kurde, tam wybuchła supernowa? :P Porównaj z moim zdjęciem:

 

Ta gwiazda w luminancji ma jasność identyczną do tej bliżej Irysa (moje zdjęcie jest obrócone o 90 st w lewo) i na mojej ASI1600 mono nie powoduje powstawania żadnych odbić (a ta kamera daje tego typu odbicia przy jasnych gwiazdach, ale nie takich słabiznach). Natomiast jak zobaczysz na pierwszy post, to w wersji kolorowej widać, że jest ona intensywnie czerwona. Czyżby matryca kolor widziała tą gwiazdę jakoś drastycznie inaczej niż mono z filtrami? A może po prostu nie miałeś IR cuta, a gwiazda jest bardzo jasna w podczerwieni? Jeśli tak, to powtórz zdjęcie koniecznie z filtrem, może problem ustąpi. Nie widzę innego wyjaśnienia aż takiej rozbieżności jasności (chyba że faktycznie mamy jakąś nową, ale to by był zbieg okoliczności :) ).

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, rambro napisał:

To samo zauważyłem u siebie oraz u kolegi @diver

Skoro zostałem przywołany to tablicy... ;)

Faktycznie na jasnych gwiazdach przy dłuższych czasach ekspozycji pojawia się osiem regularnych smug promienistych. Najbardziej wyrazisty przykład jest tutaj.

Nieco delikatniej objawiło się to tutaj.

Zjawisko nie zawsze występuje intensywnie.

 

10 godzin temu, rambro napisał:

Są to prawdopodobnie odbicia na mikrosoczewkach

Prawdziwości tej hipotezy nie jestem pewien. Czy na pewno wynika to z właściwości matrycy? Próbowałem znaleźć jakieś rzeczowe wyjaśnienie w necie, ale do tej pory nie udało mi się. Fajnie że @Grzegorz Czernecki poruszył ten temat, może wspólnymi siłami doczekamy się wyjaśnienia przyczyny takiego obrazu gwiazd.

 

6 godzin temu, Bodziok napisał:

pozdrawiam i powodzenia w walce z odblaskami :-)

Linki które zacytowałeś, dotyczą sposób eliminacji halo wokół gwiazd. A my tutaj rozmawiamy nie o halo, ale o promienistych dokładnie ośmiu smugach wokół gwiazd.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Grzegorz Czernecki napisał:

fotka to zestreczowana jedna klatka Irysa z Bieszczad.

Możesz podać jakieś parametry sesji: setup, czasy ekspozycji i gain, warunki obserwacyjne (atmosferyczne)? Jak widzę stretch zrobiłeś dość intensywny, aż wylazł ampglow.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, diver napisał:

Możesz podać jakieś parametry sesji: setup, czasy ekspozycji i gain, warunki obserwacyjne (atmosferyczne)? Jak widzę stretch zrobiłeś dość intensywny, aż wylazł ampglow.

 

120s, unity gain ,offset 30 , wilgotnosć powietrza 98% , Bieszczady

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, MateuszW napisał:

Skąd ta gwiazda jest nagle 1000x jaśniejsza?

Czerwone gwiazdki w podczerwieni potrafią być baaardzo jasne, więc tak jak pisałeś wyżej - pewnie kwestia braku IR-cut. Generalnie filtry RGB przeważnie przepuszczają sporo podczerwieni, więc czemu te wbudowane w matrycę miałyby być inne?

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Generalnie filtry RGB przeważnie przepuszczają sporo podczerwieni, więc czemu te wbudowane w matrycę miałyby być inne?

Maska bayera to takie full spectrum, czyli podobnie jak w aparacie po wywaleniu wszystkiego, robi się sporo IR. A nie wiem czy kolorowe ASI mają UV/IRcut? Wygląda na to że nie mają. Bo dopiero z takim dodatkowym filtrem charakterystyka kolorowej kamery zbliża się do mono z filtrami (choć ta druga zawsze będzie mieć bardziej prostokątny przebieg).

 

No to wydaje się, że IR cut w tym przypadku by rozwiązał problem. Ale na innych jasnych gwiazdach problem z pewnością powróci, taka już natura tych matryc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, MateuszW napisał:

(...)

A nie wiem czy kolorowe ASI mają UV/IRcut? Wygląda na to że nie mają. 

(...)

No to wydaje się, że IR cut w tym przypadku by rozwiązał problem. Ale na innych jasnych gwiazdach problem z pewnością powróci, taka już natura tych matryc.

1. Nie mają. Szybka przed matrycą to tylko zabezpieczenie przed kurzem, jeśli dobrze pamiętam o 98% transmisji.

2. Rozwiązuje (własne doświadczenie).

 

 ASI 294 ma poza tym taki fajny ampglow w kształcie promienistej gwiazdy, ale dość łatwy do usunięcia darkiem. Nie wiem czy to ten przypadek.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, trouvere napisał:

Prześwietliłeś jasną gwiazdę (Erakis) około 250 000 razy

Przy dłuższych ekspozycjach gwiazdy są "prześwietlone" z zasady i zawsze. Jest to podstawowy problem fotografowania słabych obiektów (mgławice, galaktyki) w towarzystwie jasnych gwiazd. 250 000 razy? Jak to wyliczyłeś? :uhm:

 

2 godziny temu, mebelek napisał:

Standardowy problem wielu cmos-ów. Trzeba się przyzwyczaić.

Niee, trzeba nauczyć się jakoś ten problem rozwiązywać. ;)

 

1 godzinę temu, MateuszW napisał:

Czy ktoś zwrócił uwagę na to co napisałem? Bardziej dobitnie:

Teraz doczytałem. :oops:

53 minuty temu, MateuszW napisał:

A nie wiem czy kolorowe ASI mają UV/IRcut?

W opisie producenta mojej ASI 294 Pro nie znajduję żadnej informacji na temat wbudowanych filtrów IR. A u mnie problem występuje najbardziej intensywnie rzeczywiście na najbardziej "czerwonych" gwiazdach.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, diver napisał:

W opisie producenta mojej ASI 294 Pro nie znajduję żadnej informacji na temat wbudowanych filtrów IR. A u mnie problem występuje najbardziej intensywnie rzeczywiście na najbardziej "czerwonych" gwiazdach.

No to kupujesz UV/IR cut baadera i sprawa załatwiona :) Przy okazji poprawi Ci się kolorystyka na bardziej "normalną".

 

Cieszę się z tego wątku, bo uświadomił jak bardzo może się różnić kosmos w bliskim IR w stosunku do R :) Zawsze zakładałem, że to będą jakieś drobne różnice, a tu taka niespodzianka. Pewnie w IR pass ta gwiazda już totalnie by dominowała.

Edytowane przez MateuszW
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.07.2020 o 13:08, Grzegorz Czernecki napisał:

wokół jasnej gwiazdy u góry

Przejrzałem mapę nieba. Ta gwiazda to zmienna T Cep typu widmowego M6, masywnie promieniująca w podczerwieni. Żaby było ciekawiej ma ona jasność magV zaledwie 7,33 i jest wizualnie ciemniejsza od niebieskiego sąsiada HIP104291 magV 6,85, z którym na zdjęciu takiego problemu nie ma. Potwierdza się więc diagnoza kolegi @MateuszW, że chodzi tutaj o sporą ilość promieniowania w paśmie IR.

Pocieszę Cię @Grzegorz Czernecki, że w praktyce przy obróbce dużej ilości zebranych klatek takiego potężnego stretcha nigdy nie będziesz stosował. Więc na tak stosunkowo ciemnej gwieździe w wynikowym materiale z wielu klatek po sensownej obróbce nie powinno to być aż tak widoczne. Niemniej dla dużo jaśniejszych gwiazd, takich jak "mój" Erakis (magV 4,08) warto zastanowić się, czy nie użyć filtra IR cut.

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, diver napisał:

że w praktyce przy obróbce dużej ilości zebranych klatek takiego potężnego stretcha nigdy nie będziesz stosował.

Przy dużej ilości dobrego materiału stretcha robi się nawet mocniejszego. W tym rejonie jest masa pyłów, których wyciągnięcie wymaga skrobania na dnie matrycy. Takie halo/odbicia to ogromny problem w tym wypadku.

12 minut temu, diver napisał:

Niemniej dla dużo jaśniejszych gwiazd, takich jak "mój" Erakis (magV 4,08) warto zastanowić się, czy nie użyć filtra IR cut.

IR cut należy używać zawsze i wszędzie. Po braku spajków na zdjęciu wnioskuję, że tytułowe zdjęcie pochodzi z refraktora, a to kolejny powód dla zastosowania UV/IR cut - poprawi to ostrość gwiazd, bo refraktory, nawet te najlepsze, nie są idealnie skorygowane w IR (a te gorsze nie są wcale).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat już był wałkowany tyle razy .... ech. Powtórzę konkluzję z tamtych dyskusji- to co widać to odbicie struktur matrycy w szybce komory kamery.
 Widoczne w całym paśmie i zastosowanie fitra IR-cut tylko pudruje trupa a nie rozwiązuje problemu. Ciekawostką jest natomiast fakt, że w niektórych seriach kamer ASI 1600 nie występuje, a w niektórych jest bardzo widoczny.

 

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 @Grzegorz Czernecki używałeś filtra IR cut wykonując to zdjęcie ?. ASI294 MC PRO ma tylko szybkę AR.

Ja ten efekt zaobserwowałem tylko raz podczas jakiś technicznych ekspozycji (plate solve, ostrzenie etc). Generalnie używam filtra IR cut ale na początku po zakupie kamery przez chwilę go nie posiadałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, wessel napisał:

Powtórzę konkluzję z tamtych dyskusji- to co widać to odbicie struktur matrycy w szybce komory kamery.

To chyba zbyt ogólna i pobieżna diagnoza. Zwróć uwagę @wessel, że rozmawiamy tutaj o poświacie na słabej wizualnie (magV 7,33) gwieździe, jednak intensywnie "podczerwonej".

Kolega @Grzegorz Czernecki ma taką samą kamerkę jak ja. Ja z tak słabymi wizualnie gwiazdami "podczerwonymi" nie mam takich problemów. U mnie taki efekt pojawia się na gwiazdach "podczerwonych" jaśniejszych o dwa rzędy wielkości (np. cytowany Erakis). Ale w zasadzie wyraźnie tylko na "podczerwonych".

Jest jednak różnica w setupie kolegi Grzegorza i mojego. On ma jakiś refraktor (niestety nie napisał jaki), a ja mam Newtona. Z lektury opisów różnych filtrów IR wnioskuję, że bardziej podatne na "rozsiew" podczerwieni w obrazie są teleskopy soczewkowe (refraktory). Skłonny więc jestem uznać (abstrahując od zapewne występujących odbić w szybce komory kamery), że w tym przypadku główną przyczyną problemu jest optyka teleskopu + brak filtra IR. Tak jak zauważył kolega @MateuszW.

Ja używam stale filtr Astronomik CLS, który nie odcina pasma IR. Na pewno przetestuję Erakisa z filtrem IR cut i podzielę się spostrzeżeniami.

 

Edytowane przez diver
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.