Skocz do zawartości

ZWO ASI 294 MC Pro problem z odbiciami


Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj na koniec sesji na szybko zrobiłem poniższy test na gwieździe Erakis. Przepraszam za jakość, brak ustawionej ostrości na każdym filtrze i inne mankamenty. Robiłem ekspozycje przez dziurę w chmurach i za chwile już całe niebo było zakryte. Nie mam wpisanych offsetów pomiędzy filtrami, więc ostrość była tylko na Ha.
 

Zdjęcie u góry po lewej jest bez żadnego filtra, a po prawej z filtrem Ha. Po lewej na dole z filtrem IR cut, a po prawej z l-eNhanced.  Widoczne są różne halo ale to wielkie gwieździste halo jest tylko przy braku filtra. Na innych nawet po mocnym screen stretch nie widzę tych ośmiu ramion. Dla ASI294MC PRO wygląda na to, że problem głównie dotyczy ekspozycji bez blokady pasma IR.

erakis.thumb.jpg.8add0882451a98ea37624c64222bb3f4.jpg

 

Edytowane przez rambro
  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, rambro napisał:

Po lewej na dole z filtrem IR

IR cut jak rozumiem?

 

Sprawa jest prosta, z każdym z tych filtrów gwiazda staje się kilkadziesiąt/kilkaset razy ciemniejsza, więc odbicia w kamerze nie wychodzą.

A to co widzisz na zdjęciach z filtrem to już klasyczne odblaski od filtrów (zależą od jakości filtra i jego warstw).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, diver napisał:

To chyba zbyt ogólna i pobieżna diagnoza. Zwróć uwagę @wessel, że rozmawiamy tutaj o poświacie na słabej wizualnie (magV 7,33) gwieździe, jednak intensywnie "podczerwonej".

Kolega @Grzegorz Czernecki ma taką samą kamerkę jak ja. Ja z tak słabymi wizualnie gwiazdami "podczerwonymi" nie mam takich problemów. U mnie taki efekt pojawia się na gwiazdach "podczerwonych" jaśniejszych o dwa rzędy wielkości (np. cytowany Erakis). Ale w zasadzie wyraźnie tylko na "podczerwonych".

Jest jednak różnica w setupie kolegi Grzegorza i mojego. On ma jakiś refraktor (niestety nie napisał jaki), a ja mam Newtona. Z lektury opisów różnych filtrów IR wnioskuję, że bardziej podatne na "rozsiew" podczerwieni w obrazie są teleskopy soczewkowe (refraktory). Skłonny więc jestem uznać (abstrahując od zapewne występujących odbić w szybce komory kamery), że w tym przypadku główną przyczyną problemu jest optyka teleskopu + brak filtra IR. Tak jak zauważył kolega @MateuszW.

Ja używam stale filtr Astronomik CLS, który nie odcina pasma IR. Na pewno przetestuję Erakisa z filtrem IR cut i podzielę się spostrzeżeniami.

 

Fakt zapomniałem podać, używam refraktora TS APO 65Q

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, rambro napisał:

A co z filtrem IR/UV cut ?. Stosowałeś ?. W refraktorze niezależnie od tych odbić to konieczność.

Nie stosowałem, posiadam taki filtr, czy to to samo ? Został mi z SBIGa st2k, ale tam też nigdy go nie używałem

 

IMG_20200730_154435.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.07.2020 o 22:27, warpal napisał:

 

 

 ASI 294 ma poza tym taki fajny ampglow w kształcie promienistej gwiazdy, ale dość łatwy do usunięcia darkiem. Nie wiem czy to ten przypadek.

tak na moim zdjęciu jest ampglow, to pojedyncza klatka bez odjętego darka

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Grzegorz Czernecki napisał:

Nie stosowałem, posiadam taki filtr, czy to to samo ? Został mi z SBIGa st2k, ale tam też nigdy go nie używałem

 

IMG_20200730_154435.jpg

Tylko potrzebujesz 2" lub co najmniej 36mm aby nie było winiety z sensorem 4/3. Ten na foto wygląda na 1.25". Zmierz ile ma mm. 

Edytowane przez rambro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, rambro napisał:

Tylko potrzebujesz 2" lub co najmniej 36mm aby nie było winiety z sensorem 4/3. Ten na foto wygląda na 1.25". Zmierz ile ma mm. 

Ten zestaw jest na granicy zastosowania 1,25". Mam tą samą tubę i ASI1600, która ma zaledwie o 1,3 mm mniejszą matrycę niż 294. Filtr 1,25" umieszczony blisko kamery jest w sam raz na styk. Myślę że ta odrobinkę większa matryca też da radę, sprawdzić nie zaszkodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, rambro napisał:

Tylko potrzebujesz 2" lub co najmniej 36mm aby nie było winiety z sensorem 4/3. Ten na foto wygląda na 1.25". Zmierz ile ma mm. 

To jest 2", ale nie o to chodzi, chodzi o to czy ten IR Sperr to to samo co IR cut, następne testy będą z nim :)

 

Edytowane przez Grzegorz Czernecki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc tak dokonałem przedwczoraj testów z tym filtrem IR Sperr  i efekt taki, że te odbicia całkowicie zniknęły i kolor jest dużo bardziej naturalny, bo wcześniej ta gwiazda była fioletowa , a teraz jest czerwona, testy wykonane były 5 kilometrów od centrum Katowic. pojedyncza klatka 120s , unity gain ( 120 ) offset 30, -20°

image.png.a89da60674971d99b1c23f8c0a4e844b.png

Edytowane przez Grzegorz Czernecki
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.