Skocz do zawartości
  • 0

Teleskop na początek


Mefiu5

Pytanie

Dzień dobry,

na początku chciałbym się przywitać. Jestem tutaj nowy i postanowiłem napisać z uwagi na to że planuję kupić jakiś teleskop na początek.

W pierwszej kolejności biorę pod uwagę sprzęt używany w dobrym stanie. Przejrzałem giełdę ale jeszcze za bardzo się nie znam na teleskopach.

 

Planuję patrzeć w niebo w obszarze niezabudowanym, mieszkam na wsi, brak latarni, warunki myślę że dobre do obserwacji księżyca, planet.

Budżet 500zł - chyba refraktor.

Znalazłem kilka sztuk Bressera 70/700, 70/900 ale nie wiem, czy to dobry sprzęt czy zabawka. Jestem już w tym wieku, że bardziej patrzę na jakość i ewentualną możliwość późniejszego odsprzedania sprzętu gdyby trzeba było go zmienić:)

 

Raczej kierowałbym się Waszym doświadczeniem. Ważne aby sprzęt był sprawny i kompletny.

Może ktoś coś ciekawego sprzedaje, może coś widział. 

 

Dzięki z góry za pomoc. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

"Synta 8 nie zapewni że zainteresujemy się astronomią" .

Pewnie że nie.

Mak 180 też nie. I refraktorek za 500zł też nie. Lornetka z bazaru też nie. 

Jaki byśmy sprzęt nie kupili na początek to tylko od nas zależy czy to wspaniałe hobby nas wciągnie. 

Co do polecania sprzętów to każdy broni swego i dla niego to właśnie jest najlepszym. Przy takich pytaniach słowne przepychanki co do wyższości jednego nad drugim to już tradycja i nie należy tego demonizować lecz wyciągać wnioski co nam najlepiej odpowiada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
13 minut temu, Mariusz Psut napisał:

"Synta 8 nie zapewni że zainteresujemy się astronomią" .

Pewnie że nie.

Mak 180 też nie. I refraktorek za 500zł też nie. Lornetka z bazaru też nie. 

 

 

Dobór teleskopu, montażu, okularu, to bardzo indywidualna sprawa i niestety nie sposób bazować na opiniach innych, nawet doświadczonych użytkowników danego sprzętu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 minut temu, JSC napisał:

 

Dobór teleskopu, montażu, okularu, to bardzo indywidualna sprawa i niestety nie sposób bazować na opiniach innych, nawet doświadczonych użytkowników danego sprzętu.

 

Zadawać pytania to nie grzech. Jednak i tak trzeba się przekonać samemu czy to nam odpowiada. A wady? Każdy teleskop czy okular je ma je ma. 

Obserwacje są wspaniałym doświadczeniem ale cała ta techniczna otoczka , szukanie opinii,testów,opisów a przede wszystkim próbowanie samemu nowego nabytku to kawał fajnej zabawy :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zamówiłem Plossla GSO 9mm. 

Martwi mnie tylko to że przy przybliżeniu już około 100x (okular 20mm + Borlow 3x) / 700mm obrazu nie mogę spokojnie wyostrzyć przez te głupie drgania. Nasmarowalem prowadnicę ale nic nie pomogło. Co dotknę pokrętła o ruszę o 1mm to obiekt znika mi z pola widzenia. 

 

Edit: chyba udało mi się częściowo rozwiązać problem drgań przy ustawianiu ostrości. Otóż po prowadnicą od spodu mam dwie śruby które dociskają blaszkę która dociska tryby od pokręteł ostrości do prowadnicy (ząbków). Poluzowalem trochę śrubki i o dziwo mogę sobie Jowisza aktualnie zobaczyć przez okular 4mm. Teraz regulacja chodzi bardzo delikatnie. Od czego się jest inżynierę :)

 

A tu moje pierwsze zdjęcia z obserwacji księżyca w sobotę o północy.

IMG_20200809_074451.jpg

Edytowane przez Mefiu5
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Na pewno teleskop za 500 zł to jest zabawka ale taka którą można się świetnie bawić.

Możesz opisać jak zrobiłeś to zdjęcie. Masz może inne zdjęcia?

Waham się między 70/700. a 90/900, wiem że różnica w cenie to ok 2 razy tylko czy obrazy będą też 2 razy lepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zdjęcie zrobiłem aparatem w telefonie, który był na drugim statywie i opierał się o okular. Dzięki temu możliwe było złapanie ostrości. Mam jeszcze kilka podobnych zdjęć ale to wydaje mi się najlepsze. Z czasem pewnie ich przybędzie ponieważ to moje pierwsze polowanie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Lepsza większa średnica i krótsza ogniskowa, czy mniejsza srednica i dłuższa ogniskowa? :uhm:

Znalazłem takie porównanie dwóch achromatów  Vixena - 80mm i 60mm. Zdjecia nie moje i zrobione kompaktem z przyłozenia do okularu, ale pokazują dośc dobrze różnice, pomimo nie najlepszej jakosci samych zdjęc.

Róznica w rozdzielczości obydwu refraktorków to 33% (na korzyść 80mm oczywiście). Powiększenie 100x w jednym i drugim.

 

Vixen A80SS (80/400)

vixen80ss.jpg.bfd36ab02c5444cfd63904f6221aa9b6.jpg

 

Vixen 60L (60/910)

1510232506_vixen60l.jpg.627fd64cb038a5282cf4f4782aefaaa2.jpg

 

Link http://www.astrotreff.de/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=190272&whichpage=2

 

Nie bez powodu wertowałem neta... ale może niedługo ktoś z forumowiczów zamieści tu swoją relację ;)

 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 10.08.2020 o 21:20, Mefiu5 napisał:

Zamówiłem Plossla GSO 9mm. 

Martwi mnie tylko to że przy przybliżeniu już około 100x (okular 20mm + Borlow 3x) / 700mm obrazu nie mogę spokojnie wyostrzyć przez te głupie drgania. Nasmarowalem prowadnicę ale nic nie pomogło. Co dotknę pokrętła o ruszę o 1mm to obiekt znika mi z pola widzenia. 

 

Edit: chyba udało mi się częściowo rozwiązać problem drgań przy ustawianiu ostrości. Otóż po prowadnicą od spodu mam dwie śruby które dociskają blaszkę która dociska tryby od pokręteł ostrości do prowadnicy (ząbków). Poluzowalem trochę śrubki i o dziwo mogę sobie Jowisza aktualnie zobaczyć przez okular 4mm. Teraz regulacja chodzi bardzo delikatnie. Od czego się jest inżynierę :)

 

A tu moje pierwsze zdjęcia z obserwacji księżyca w sobotę o północy.

IMG_20200809_074451.jpg

Całkiem niezła fotka, jedna klatka z jakiego telefonu? Wrzucam moja z aparatu Motorola g6 play( który robi zdjęcia jak kalkulator) :getlost:

IMG_20200805_235513466.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 11.08.2020 o 10:36, seele napisał:

Na pewno teleskop za 500 zł to jest zabawka ale taka którą można się świetnie bawić.

Możesz opisać jak zrobiłeś to zdjęcie. Masz może inne zdjęcia?

Waham się między 70/700. a 90/900, wiem że różnica w cenie to ok 2 razy tylko czy obrazy będą też 2 razy lepsze.

Bierz 90/900 będzie miał ciut większą AC ale i pokaże więcej, lepsze dsy, przerwę cassiniego czy wcp na jowiszu, więcej kraterów na księżycu, nikt Ci nie przeliczy ile to jest dwa razy więcej ale zobacz dane z tabelki niżej 

Screenshot_20200715-211621.png

Edytowane przez Antonix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 10.08.2020 o 21:20, Mefiu5 napisał:

Zamówiłem Plossla GSO 9mm. 

Martwi mnie tylko to że przy przybliżeniu już około 100x (okular 20mm + Borlow 3x) / 700mm obrazu nie mogę spokojnie wyostrzyć przez te głupie drgania. Nasmarowalem prowadnicę ale nic nie pomogło. Co dotknę pokrętła o ruszę o 1mm to obiekt znika mi z pola widzenia. 

 

Edit: chyba udało mi się częściowo rozwiązać problem drgań przy ustawianiu ostrości. Otóż po prowadnicą od spodu mam dwie śruby które dociskają blaszkę która dociska tryby od pokręteł ostrości do prowadnicy (ząbków). Poluzowalem trochę śrubki i o dziwo mogę sobie Jowisza aktualnie zobaczyć przez okular 4mm. Teraz regulacja chodzi bardzo delikatnie. Od czego się jest inżynierę :)

 

A tu moje pierwsze zdjęcia z obserwacji księżyca w sobotę o północy.

IMG_20200809_074451.jpg

Doszedł już ten okular? Jak wrażenia ja zamówiłem 6 mm BCO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 14.08.2020 o 11:21, Antonix napisał:

Doszedł już ten okular? Jak wrażenia ja zamówiłem 6 mm BCO.

Witam,

okular oczywiście dotarł ale słabo z obserwacjami księżyca przez ostatnie kilkanaście dni. Jakość okularu nieporównywalna z tymi które są w zestawie. Testowałem na Jowiszu i widać ciemne pasy więc uważam że jak na Bressera 70/700 daje radę. Co ważne jest możliwość dobrego wyostrzenia obrazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Witam. Przeglądam ten temat, ponieważ poszukuję teleskopu (lub lunety ;) ) do obserwacji z 5 letnią córką nieba. To ma być dobra zabawa, a nie szukanie nowych galaktyk. 

Znalazłem coś takiego:

https://allegro.pl/oferta/teleskop-opticon-navigator-70f700eq-akcesoria-9591214929?utm_medium=app_share&utm_source=facebook

Czy jest to coś w ogóle wartego uwagi? Interesuje mnie bardziej refraktor, ze względu na możliwość obserwacji przyrody, bez obróconego obrazu.

Z góry dziękuję za pomoc.

Edytowane przez Tygrysek13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, Tygrysek13 napisał:

Witam. Przeglądam ten temat, ponieważ poszukuję teleskopu (lub lunety ;) ) do obserwacji z 5 letnią córką nieba. To ma być dobra zabawa, a nie szukanie nowych galaktyk. 

Znalazłem coś takiego:

https://allegro.pl/oferta/teleskop-opticon-navigator-70f700eq-akcesoria-9591214929?utm_medium=app_share&utm_source=facebook

Czy jest to coś w ogóle wartego uwagi? Interesuje mnie bardziej refraktor, ze względu na możliwość obserwacji przyrody, bez obróconego obrazu.

Z góry dziękuję za pomoc.

Witaj.

Postaram się odpowiedzieć w punktach żeby było bardziej czytelnie.

1.  Nie kupuj od sprzedawcy, który pisze że teleskop o średnicy 70mm daje powiększenie 525x, bo to albo dyletant albo oszust. W jednym i drugim przypadku jeżeli coś będzie nie tak ze sprzętem po odpakowaniu będzie ciężko z reklamacją.

2. Tu masz ten sam teleskop taniej https://teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-Synta-R-70/700-AZ-2-teleskopy-1310.html i jest to SW. Mimo że to też chinka , to marka jednak zdecydowanie bardziej uznana w produkcji sprzętu optycznego do astro niż AliExpressowy Opticon. 

3. To sprzęt do planet, Księżyca, Słońca (po dodaniu filtra na obiektyw), gwiazd wielokrotnych,  do gromad kulistych ( po samych brzegach kilka nawet rozbije na gwiazdy w sprzyjających warunkach). Galaktyki, mgławice są praktycznie poza jego zasięgiem poza kilkoma Messierami (na upartego pod ciemnym niebem pewnie więcej). 

4. Licz się z koniecznością dokupienia filtra do Księzyca i planet i jeżeli hobby zaskoczy 1-2 okularów wyższej jakości. Po taniości wyjdzie i tak drugie tyle co ten teleskop. 

Edytowane przez Ajot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jeśli możesz wydać trochę więcej, to:

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_33&products_id=1424&lunety=Teleskop Sky Watcher Synta R 90 900 AZ 3

Nasadka pryzmatyczna obróci Ci obraz we właściwą stronę - obraz ziemski. 

Tak, jak pisze Ajot - Opticon to niska jakość. Część elementów to delikatny plastik i nawet część optyki jest plastikowa!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, karp_killer napisał:

Jeśli możesz wydać trochę więcej, to:

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_33&products_id=1424&lunety=Teleskop Sky Watcher Synta R 90 900 AZ 3

Nasadka pryzmatyczna obróci Ci obraz we właściwą stronę - obraz ziemski. 

Tak, jak pisze Ajot - Opticon to niska jakość. Część elementów to delikatny plastik i nawet część optyki jest plastikowa!

Zgadzam się, 90/900 to duża różnica, przede wszystkim 90mm apertury umożliwia liźnięcie obiektów DS. Mój kolega ma go chyba od 2 lat i nie może się od niego oderwać. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

A powiedzcie mi, jak jest zakupem używek? Z tego co czytałem po innych stronach, to refraktory są bardziej trwałe, znaczy nie zużywają im się zwierciadła, dlatego zastanawiam się na początek nad jakaś używką, ale nie wiem jak się mają ceny używek w stosunku do porównywalnych nowych (czy to się w ogóle opłaci?) To co widziałem na allegro, to były wybrakowane. Zdjęcie kompletu, a brakowało połowy elementów, wg tego co w opisie. Sprawdzałem też na OLX, ale w mojej okolicy nie ma nic, słownie nic.
Ostatnio siedzimy sobie na tarasie, na północnym wschodzie jasny migoczący obiekt, a córka do mnie, że to na pewno Saturn, bo jego pierścienie są zrobione z lodu, a lód przecież błyszczy, więc to musi być Saturn :P To mnie utwierdziło w przekonaniu, że muszę coś zakupić :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 godzin temu, karp_killer napisał:

Jeśli możesz wydać trochę więcej, to:

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_33&products_id=1424&lunety=Teleskop Sky Watcher Synta R 90 900 AZ 3

Nasadka pryzmatyczna obróci Ci obraz we właściwą stronę - obraz ziemski. 

Tak, jak pisze Ajot - Opticon to niska jakość. Część elementów to delikatny plastik i nawet część optyki jest plastikowa!

w tym wypadku wydać trochę więcej, to wydać 2x tyle ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, Tygrysek13 napisał:

w tym wypadku wydać trochę więcej, to wydać 2x tyle ...

To szukaj używki ;) Na tym forum też jest giełda. Przez olx możesz kupić z wysyłką za pobraniem. 

U mnie się kurzy teraz właśnie taki sprzęt, ale czuję, że jeszcze nie jestem gotowy, aby się z nim rozstać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
10 minut temu, karp_killer napisał:

To szukaj używki ;) Na tym forum też jest giełda. Przez olx możesz kupić z wysyłką za pobraniem. 

U mnie się kurzy teraz właśnie taki sprzęt, ale czuję, że jeszcze nie jestem gotowy, aby się z nim rozstać. 

No zaglądałem na giełdę, ale nie znalazłem. Nie jestem na tyle oblatany, żeby szukać "zamiennika"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 minut temu, Tygrysek13 napisał:

No zaglądałem na giełdę, ale nie znalazłem. Nie jestem na tyle oblatany, żeby szukać "zamiennika"

Spinor Optics jest tańszym i niższym jakościowo odpowiednikiem. Mówią, że to Sky-Watchery, które nie przeszły kontroli jakości. Ale nie wiem, czy to prawda. Na pewno będzie lepszy niż Opticon. 

 

1 godzinę temu, Tygrysek13 napisał:

w tym wypadku wydać trochę więcej, to wydać 2x tyle ...

Ale 90mm zbierze jednocześnie 2 razy tyle światła, co 70mm. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
13 minut temu, karp_killer napisał:

Spinor Optics jest tańszym i niższym jakościowo odpowiednikiem. Mówią, że to Sky-Watchery, które nie przeszły kontroli jakości. Ale nie wiem, czy to prawda. Na pewno będzie lepszy niż Opticon. 

 

Ale 90mm zbierze jednocześnie 2 razy tyle światła, co 70mm. 

Tzn, pisząc zamienniki, chodziło mi bardziej o to jakie jeszcze brać pod uwagę oprócz Sky Watcherów. Po prostu nie znam się ani na panujących na rynku markach, ani nie wiem na co zwracać uwagę. Z resztą w opisach sprzedający piszą to co chcą pokazać, aczkolwiek nawet wtedy się mylą. Jak na stronie Opticona, gdzie piszą, że jest to reflektor, a w nawiasie, że to teleskop soczewkowy, a na następnej aukcji piszą, że jest to reflektor i jest zwierciadlany, i tak samo, piszą refraktor, a w nawiasie, że zwierciadlany. Ogólnie na chwilę obecną wiem na czym polega różnica pomiędzy reflektorem, refraktorem a systemami hybrydowymi, jeśli chodzi o budowę. Wiem, że refraktory są ogólnie droższe, ze względu na koszty wytworzenia soczewek, które są wyższe niż koszty wytworzenia zwierciadeł. To tyle co wiem. No dobra, wiem jeszcze, że im większa średnica tym więcej światła, a im więcej światła tym jaśniejszy obraz, czyli bardziej nadający się do oglądania ciemniejszych części nieba. A teraz moje przypuszczenia, czyli jak coś to wyprowadźcie mnie z błędu na starcie. Jak coś jest do nieba ciemnego, to nie nadaje się do jasnych elementów lub jest dużo gorsze do oglądania tego. Dlatego chcąc zaczynać od najbliższych ciał niebieskich lepiej zacząć od refraktora. No dobra, bo rozpisałem się, a dalej nie wiem czego szukać :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.