Skocz do zawartości
  • 3

Chciałbym kupić jakiś mały teleskopik za 500-600 zł


seele

Pytanie

Dzień dobry!

 

Chciałbym kupić jakiś mały teleskopik. Finansowo limit niewielki bo 500-600 zł.. Zorientowany jestem na refraktorek Sky-WatcherSynta BK709EQ1.  Warunki trudnawe bo mieszkam nad morzem gdzie często na kilkuset metrach unosi się słaba mgiełka, która mocno od ostrza i tłumi obraz.  Co sądzicie i czy Ktoś używał tej zabawki?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1
16 minut temu, M4teusz napisał:

Na refraktorach toba się nie znam ja wolę newtony  @JSC  zna się 

na innych teleskopach też się nie znasz ale jakoś chętnie zabierasz się za doradzanie

 

33 minuty temu, seele napisał:

Chciałbym kupić jakiś mały teleskopik. Finansowo limit niewielki bo 500-600 zł

w tej cenie nie za bardzo jest wybór

albo jakiś mały refraktorek na trzęsącym się montażyku albo używana Synta 6" na Dobsonie

ten drugi bije na głowę wszystkie maleństwa w zbliżonej cenie pod każdym względem ale to już całkiem spory kawałek teleskopu. Problem w tym, że to raczej rzadko spotykany teleskop na rynku wtórnym

niekiedy zdarzają się okazje i w podobnych pieniądzach można kupić Syntę 8"

 

pamiętaj, że to dopiero początek zakupów. Potrzebne będą okulary, później filtry, mapki, czerwone latarki itp.

 

jeśli koniecznie chcesz refraktor to musisz uzbierać trochę kasy. Przyzwoite montaże zaczynają się od AZ4 i EQ3-2, a to wydatek przynajmniej 500 zł (AZ4), a nawet 700 zł (EQ3-2). Sam refraktor to minimum kolejne 300 zł, a do tego ze 2 okulary i spokojnie przekroczysz 1000 zł

 

kiedyś były w Lidlu SkyLuxy 70/700 na ASTRO3 lub na montażu azymutalnym. Kosztowały poniżej 300 zł, a teraz trafiają się na giełdach. To nie jest rewelacyjny teleskop ale w tej cenie nic lepszego nie znajdziesz. Poza tym wymaga trochę włożenia pracy w jego ulepszenie. W sieci znajdziesz sporo informacji na ten temat

 

weź pod uwagę, że w tej cenie, którą chcesz przeznaczyć na teleskop z montażem można kupić jeden przyzwoitej jakości okular do teleskopu lub filtr

 

pozdrawiam

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
11 minut temu, seele napisał:

Dzięki za odpowiedzi.

Nie kupuj tego teleskopu, to długa rura z malutką dziurką na końcu na montażu, który trzęsie się jak ktoś oddycha. 

EDIT Poczytaj trochę w dziale pierwszy sprzęt. Mieszkam w Żukowie, tu oprócz mgły, która występuje naturalnie, tubylcy palą śmieci. Niezależnie od pory roku. 

Planety są bardzo nisko, słabe obserwacje. DSów jest całe niebo, ale tu potrzebny najlepiej Newton na montażu Dobsona. 

Lepiej, zamiast tego długaśnego teleskopu, kup lornetkę 15x70. Na statywie foto to fajna sprawa. 

 

Edytowane przez kjacek
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, kjacek napisał:

Nie kupuj tego teleskopu, to długa rura z malutką dziurką na końcu na montażu, który trzęsie się jak ktoś oddycha. 

Tak ten montaż eq1 się trzęsie 

Edytowane przez M4teusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
10 minut temu, ZbyT napisał:

na innych teleskopach też się nie znasz ale jakoś chętnie zabierasz się za doradzanie

Ej ej wcześniej polecielm tamten teleskop bo jestem jego posiadaczem i jest spoko dobrze wiem że na początek najczesciej polecanajest synta 6 , bądź Gso 8 ale jak ktoś nie może dużo dołożyć

Edytowane przez M4teusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
11 minut temu, M4teusz napisał:

Ej ej wcześniej polecielm tamten teleskop bo jestem jego posiadaczem i jest spoko dobrze wiem że na początek najlepszą jest synta 6 , bądź Gso 8 ale jak ktoś nie może dużo dołożyć

Tzn ten o którego pytałem?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

jeśli szukasz tego typu opinii: "mam ten teleskop od wczoraj i jestem bardzo zadowolony" to na FB znajdziesz tego od groma ;)

jeśli chodzi o rzetelne informacje to już je dostałeś

EQ1 i EQ2 to trzęsące się zabawki, które potrafią zniechęcić najbardziej cierpliwych. Optyka tych teleskopów też pozostawia wiele do życzenia. Jest spory rozrzut jakościowy oraz ewidentne błędy konstrukcyjne. To typowe produkty dla naiwnych, którzy kupują je dla dzieciaków by w końcu wylądowały w piwnicy lub na OLX. Jeżeli koniecznie chcesz kupić teleskop tej klasy to poszukaj SkyLuxa. Jest o połowę tańszy, a jeśli zechcesz się pobawić w jego ulepszanie to nawet będziesz miał dodatkową frajdę

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

W sumie na upartego to miałbym na zbyciu SW 707 na az2. Jak dobrze poszukam to skompletuję fabryczny zestaw + obejmy + oprawa do filtra słonecznego. Kupiłem go rok temu w DO. Mam jeszcze wszystkiemu oryginalne pudła. :) Ogólnie to świetnie się tym refraktorem bawiłem ale jak to bywa - kupiłem troszkę większe zabawki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.