Skocz do zawartości
  • 3

Chciałbym kupić jakiś mały teleskopik za 500-600 zł


seele

Pytanie

Dzień dobry!

 

Chciałbym kupić jakiś mały teleskopik. Finansowo limit niewielki bo 500-600 zł.. Zorientowany jestem na refraktorek Sky-WatcherSynta BK709EQ1.  Warunki trudnawe bo mieszkam nad morzem gdzie często na kilkuset metrach unosi się słaba mgiełka, która mocno od ostrza i tłumi obraz.  Co sądzicie i czy Ktoś używał tej zabawki?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
4 minuty temu, ŁukaszBar napisał:

Akurat 90/900 poszukał bym na az3 ;)

Mój kolega to ma i jest delikatnie mówiąc mało komfortowe, telepie się jak wściekłe z krótkimi okularami.

Poza tym nie można obserwować nie tylko zenitu, ale w ogóle góry nieboskłonu, bo ten refraktor zahacza o nogi statywu, szczególnie podczas obracania, chyba 1/3 nieba wyjęta z jego możliwości w ten sposób.

Na AZ3 to nadają się co najwyżej achromaty 80/400 i 102/500, ale to nie do planet i Księzyca, które chce obserwować autor wątku.

 

Co do samego SW90/900 to całkiem niezły jak na tą cenę, jak go powiesiłem na swoim Alt-az5 nie ustępował szczególnie SW102/1000, aberracja chromatyczna sporo mniejsza.

Mój kolega czeka aż kupię sobie lepszy montaż, żeby nabyć ode mnie alt-az5 do swojego 90/900.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
11 godzin temu, Ajot napisał:

Mój kolega to ma i jest delikatnie mówiąc mało komfortowe, telepie się jak wściekłe z krótkimi okularami.

Poza tym nie można obserwować nie tylko zenitu, ale w ogóle góry nieboskłonu, bo ten refraktor zahacza o nogi statywu, szczególnie podczas obracania, chyba 1/3 nieba wyjęta z jego możliwości w ten sposób.

Na AZ3 to nadają się co najwyżej achromaty 80/400 i 102/500, ale to nie do planet i Księzyca, które chce obserwować autor wątku.

 

Co do samego SW90/900 to całkiem niezły jak na tą cenę, jak go powiesiłem na swoim Alt-az5 nie ustępował szczególnie SW102/1000, aberracja chromatyczna sporo mniejsza.

Mój kolega czeka aż kupię sobie lepszy montaż, żeby nabyć ode mnie alt-az5 do swojego 90/900.

Pewnie masz rację, ale patrząc na budżet 500-600zl to nawet na montaż alt-az nie wystarczy ;)

 

Patrząc na powyższe realia po prostu sądzę, że lepiej az3 niż az2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Montaż EQ3-2, najlepiej ustawiomy/przerobiony w tryb ALT-AZ. Wtedy po prostu ustawiasz na cel i oglądasz bez bawienia się w tryb EQ, ustawiania na Polarną itp. 

Ale warto nauczyć się i pracy z paralaktykiem. Niektórzy preferują ten tryb pracy - ja wolę wygodę ;-). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, seele napisał:

Tzn jeżeli kupię to SW 70/700 AZ2.  Czy ktoś mógł by mi wskazać gdzie można kupić łączówkę do podłączenia lustrzanki Pentax oraz do kompatu w ognisku oraz w trybie okularowym i dla komórki?.

Hymm... Lustrzanka swoje waży. Czy to się da użyć na tym dość delikatnym montażu?... 

Księżyc chcesz sfotografować?... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 minuty temu, kjacek napisał:

Hymm... Lustrzanka swoje waży. Czy to się da użyć na tym dość delikatnym montażu?... 

Księżyc chcesz sfotografować?... 

kjacek głową muru nie przebijesz, zastanawia mnie tylko po kiego zadawać pytania, jak ma się ułożony plan, ale to chyba trafnie rozkminił Zbyt na poprzedniej stronie.

seele życzę powodzenia.

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Kjacek ma rację. Odpuść sobie wieszanie lustrzanki, bo to nie jest wyciąg ani montaż na takie ciężkie sprzęty. Smartfonem mozesz cyknąć zdjęcia z przyłożenia (jak troche poćwiczysz ;) ).

Najpierw jednak pooglądaj, poczytaj o danych obiektach, może poszkicuj  

 

Teleskop to trudna machina. Najpierw ja opanuj. Potem dopiero myśl o zdjęciach. Trzeba sporo wiedzy i umiejętności, a takze dobry sprzet, aby pofocić tak jak to widać w wątku "Ksiezycowe zakamarki".

 

Jeśli chcesz do Ksiezyca refraktorek 70mm to lepiej kup 70/900 - daje lepszy obraz. Ale zanim to zrobisz poczytaj trochę. Obserwacje bez wiedzy na temat tego co się oglada to nawet nie 10% satysfakcji...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
11 minut temu, JSC napisał:

Jeśli chcesz do Ksiezyca refraktorek 70mm to lepiej kup 70/900 - daje lepszy obraz. Ale zanim to zrobisz poczytaj trochę. Obserwacje bez wiedzy na temat tego co się oglada to nawet nie 10% satysfakcji...

Prawda. Ale znowu pytanie - czy to 'zabangla' na AZ2?... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Teraz, kjacek napisał:

Prawda. Ale znowu pytanie - czy to 'zabangla' na AZ2?... 

Zdobędzie doświadczenie, nabędzie delikatności... ;) Bedzie wiedział co kupowac na przyszłość w kwestii montażu.

Jak bardzo będzie chciał zobaczyć np. miejsce lądowania Apollo 15 lub miejsce przelania się lawy do krateru Gassendi, to zrobi wszystko by opanować trzęsiawkę ;D

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tzn jeżeli kupię to SW 70/700 AZ2.  Czy ktoś mógł by mi wskazać gdzie można kupić łączówkę do podłączenia lustrzanki Pentax oraz do kompatu w ognisku oraz w trybie okularowym i dla komórki?.

 

Znalazłem takie coś https://allegro.pl/oferta/adapter-do-mocowania-teleskopu-9017521401?reco_id=8de44b79-d1c6-11ea-ac28-246e968dff98&sid=041047f9c36843e364ecb91b45c568a2755aa386fe7e14ee7421a14291fbf951   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Da się opanować te drgania, bo one występują przy dotykaniu teleskopu, ustawianiu ostrości, naprowadzaniu...Poszukaj sobie na Youtubie np. "skywatcher 70/900 moon" zobacz jak to mniej więcej wygląda. Na szybkiego znalazłem dwa filmiki (na drugim jest bardzo zły seeing - zwykle wygląda to lepiej :) ).

 

 

 

Podłaczania lustrznki naprawdę nie polcam, bo wyciąg się ugina po jej cięzarem, ale mając smykałke majsterkowicza można to jakos opanować... Zależy jeszcze na jaki wyciag tarfisz, bo pomimo tego samego teleskopu, trafić można różnie. Jeden wyciąg będzie latał na boki a inny nie,  jest to jednak możliwe do naprawy. Tylko trzeba dość sporego zapału ;)

 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 27.07.2020 o 16:12, seele napisał:

Dzień dobry!

 

Chciałbym kupić jakiś mały teleskopik. Finansowo limit niewielki bo 500-600 zł.. Zorientowany jestem na refraktorek Sky-WatcherSynta BK709EQ1.  Warunki trudnawe bo mieszkam nad morzem gdzie często na kilkuset metrach unosi się słaba mgiełka, która mocno od ostrza i tłumi obraz.  Co sądzicie i czy Ktoś używał tej zabawki?.

Niektórzy dobrze radzą, w tej cenie tylko lornetka... za 600zl zakup "teleskopu" ma niewielki sens.....

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Co sądzicie o czymś takim Teleskop https://www.cyfrowe.pl/lornetki-lunety-teleskopy/teleskop-sky-watcher-synta-bkmak-102-ota.html?pozostale&utm_source=ceneo&utm_medium=referral  zamocowanym na statywie fotograficznym?  

No i czy to coś waży aż 4,9 kg.?.  Używał ktoś tego?

 

Edytowane przez seele
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.