Skocz do zawartości
  • 3

Chciałbym kupić jakiś mały teleskopik za 500-600 zł


seele

Pytanie

Dzień dobry!

 

Chciałbym kupić jakiś mały teleskopik. Finansowo limit niewielki bo 500-600 zł.. Zorientowany jestem na refraktorek Sky-WatcherSynta BK709EQ1.  Warunki trudnawe bo mieszkam nad morzem gdzie często na kilkuset metrach unosi się słaba mgiełka, która mocno od ostrza i tłumi obraz.  Co sądzicie i czy Ktoś używał tej zabawki?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
W dniu 26.09.2020 o 19:31, seele napisał:

Z tego co widzę to obniża to środek ciężkości ale przesuwa go też w prawo od osi pionowej głowicy. Mogą pojawiać się siły skrętne zmieniające stateczność konstrukcji. To trochę tak jakbyś lufę armatnią umieścił zamiast na lawecie obok niej.

[...]

Edit:

Z drugiej strony trzeba by umieścić przeciwwagę jak to jest w montażach EQ .

Tym się nie przejmuj. O ile nie powiesisz z boku jakiegoś ciężkiego słonia zamiast 2-2.5kg tuby 90/900, nie ma to absolutnie znaczenia. Jak przejrzysz konstrukcje innych montaży azymutalnych (AZ), to w wielu z nich tuba wisi tak na boku. Niektóre faktycznie maja możliwość dodania przeciwwagi z drugiej strony, ale to jest wymagane wyłącznie przy dużych obciążeniach. Rzecz w tym, że owe siły skrętne dla osi AZ nie zależą od azymutu, obciążenie jest stałe, jakbyś teleskopu nie obracał. W zupełnym przeciwieństwie do osi Alt, gdzie powoduje te historie z ucieczką obiektu z pola widzenia przy dużym powiększeniu. Więc dopóki bocznie zamocowana tuba nie urywa głowicy lub nie przewraca statywu, jest O.K. Bardziej bym się martwił tym, że w niektórych położeniach teleskop może zahaczać o nogi statywu, ale tu wystarczy go ustawić odpowiednio względem kierunku obserwacji. Aha, te kawałki kątownika na których czepia się tubę z boku w tej modyfikacji muszą być solidnie grube, bo jak za mała sztywność to generator drgań gotowy. No i w grubym materiale można zrobić gwinty, żeby pozbyć się nakrętek (można żyć i z nimi, jeśli dostęp do gwintownika jest problemem).

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Porównanie zrobiłem taki mały teścik w oparciu  wieże BTS ( pierwsze od prawej) na zdjęciu ogólnym. Dalej zdjęcie: w ognisku teleskopu, teleskop + TC 2x Vivitara, + pierścienie pośrednie .   Nie mam soczewki Barlowa - zamówiłem ale dostawa się przedłuża. Ja przywiozą to zobaczę co lepsze konwerter czy soczewka.

IMGP1167_back3.jpg

IMGP1159_back2.jpg

IMGP1156_back1.jpg

IMGP1178_jpg.back4

Edytowane przez seele
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ostatnie dni koniunkcji Jowisza i Saturna.

W poprzednich dniach pogoda nie dawała szans na fotografie przy największym zbliżeniu (pozornym) planet na niebie. Niestety planety pojawiły się na chwilę niziutko na linii drzew z nieodłączną mgiełką.  Ze względu na dużą już odległość kątową między nimi nie mogłem użyć większego powiększenia ale dzięki Niebiosom i za to.

IMGP1875_konj1.jpg

IMGP1873_jowisz1.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Widzę, że to były dobrze wydane pieniądze na ten teleskop.

Szczególnie podoba mi się ten Jowisz dwa posty wyżej z księżycami, no i Mars - "o matuchno - widze, widze"... moze nie buzię, ale cos tam jest ;) - udowadniasz, ze nawet przez 90/910 można wyłapać ciemne albedo. Jak na zupełne początki astrofotografii (w sumie budżetowym zestawem)  to świetnie.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

JSC dzięki za krzepiące słowa, wychodzę z założenia, że "Gdy się nie ma co się lubi to się lubi co się ma". Co do zdjęć to zostały naświetlone 30,12,2020 ok. godz. 17:08 w ognisku teleskopiku (obszar objęty zdjęciem) przy 400 ISO i czasie 1/1,3 sek. Nie podnosiłem ISO (szumy). a tło zrobiłem dość jasne. Lepiej to dla mnie wygląda niż czerń w tle kilku białych punkcików dlatego czas na granicy poruszenia.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.