Skocz do zawartości
  • 3

Chciałbym kupić jakiś mały teleskopik za 500-600 zł


seele

Pytanie

Dzień dobry!

 

Chciałbym kupić jakiś mały teleskopik. Finansowo limit niewielki bo 500-600 zł.. Zorientowany jestem na refraktorek Sky-WatcherSynta BK709EQ1.  Warunki trudnawe bo mieszkam nad morzem gdzie często na kilkuset metrach unosi się słaba mgiełka, która mocno od ostrza i tłumi obraz.  Co sądzicie i czy Ktoś używał tej zabawki?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
7 minut temu, seele napisał:

Nie DS.  90/900 to przesłona 10.  Mój tele ma 4,5 i czasami jest ciemnawo. Powiększenie to nie wszystko.

 

Mówisz o astrofotografii?

Bo jesli o wizualu, to naprawdę nie ma znaczenia. Dasz okular w f/10 40mm i masz źrenice 4mm. Dasz okular 20mm w f/5 i masz ta sama źrenice. Jesli masz obie apertury te same, to masz nawet te same powiekszenia z tym, ze obraz obiektu w f/10 bedzie lepszej jakości i przez to nawet jasniejszy!

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Coś takiego. Te zdjęcie księżyca powyżej zrobiłem z ręki przy 1/500 s. i 800 ISO.   Czas otwarcia migawki którego nie należy przekraczać to 1/f x crop matrycy. Np dla mjej 300mm to 1/450 sekundy. Zdjęcie nie będzie poruszone.

Edytowane przez seele
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mówisz o takiej astrofotografi... z ręki przez obiektyw...

 

Obecnie nie robi sie pojedynczych klatek tylko filmik, kamerka w ognisku teleskopu. Następnie program stackujący przetwarza wszystkie klatki filmiku w jedno zdjecie...

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 20.08.2020 o 19:39, seele napisał:

Ja patrzę na to od strony fotografii. Dla takiego obiektywu minimalna przesłona to ponad 13. Do tego ogniskowa 1200. Masakra.

To nie patrz. W wizualu światłosiła nie ma bezpośrednio żadnego znaczenia, jasność obrazu regulujesz doborem okularu, a wiec źrenicą wyjściową. Zapomnij o analogii z fotografii natychmiast. Praktyczna różnica między 90/900 a 90/1200 jest pomijalna.

 Żeby nie było, dla ścisłości: światłosiła teleskopu w wizualu ma pewne pośrednie znaczenie, ale tylko pod kątem praktycznych ograniczeń związanych z doborem okularów (a także średnicą wyciagu okularowego), bo to nam ogranicza możliwe do uzyskania pole widzenia, minimalne powiekszenie i maksymalną źrenicę wyjściową. Tak więc między Newtonem 150/75 a Makiem 150/1800 jest istotna różnica,a między 90/900 a 90/1200 prawie żadna, j.w.

Pozdrawiam

-J.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
21 godzin temu, seele napisał:

Ano Każdy wie swoje.

Bzdura.

 Po prostu optyka do fotografii rządzi się nieco innymi prawami niż optyka do wizuala. W tym sensie, że inne parametry mają tutaj realne znaczenie praktyczne. I absolutnie nie należy tego mieszać, bo prowadzi to do grubych nieporozumień i błędów. 

 Wynika to z faktu, że w fotografii masz zawsze do czynienia zasadniczo z układem obiektyw(*) -detektor (matryca lub klisza), a w wizualu zawsze z układem obiektyw-okular-optyka oka-siatkówka oka (nasz prywatny detektor/matryca).

(*) - tym obiektywem nie musi być sam obiektyw teleskopu, ale czasem np. złożony układ: obiektyw teleskopu-okular projekcyjny (projekcja okularowa) albo obiektyw teleskopu-Barlow, albo obiektyw teleskopu-reduktor ogniskowej, albo (metoda pozaogniskowa) obiektyw teleskopu-okular-obiektyw aparatu (np. z niewymienna optyką, jak kompakt czy telefon); w każdym z tych przypadków otrzymujesz jakiś tam złożony obiektyw o pewnej wypadkowej ogniskowej i oczywiście światłosile, która jest tu b. istotnym parametrem. Pole widzenia w fotografii jest wyznaczone tylko przez ogniskową i rozmiar klatki detektora.

 Z kolei w wizualu istotna jest wartość źrenicy wyjściowej układu obiektyw-okular, bo to ona jest finalnym wyznacznikiem jasności obrazu, który widzi oko. Ważne też jest powiększenie kątowe obrazu (wiadomo, dlaczego) oraz pole widzenia, które jest funkcją powiększenia układu i własnego pola widzenia okularu, które z kolei ogranicza konstrukcja tego ostatniego (ale także średnica tulei wyciągu okularowego).

Pozdrawiam

-J.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Na placu boju pozostały :  

 

Sky-Watcher BK 909 AZ3  za uniwersalność i mobilność 

 

Bresser MESSIER NT-150, 150/750 - DOBSON  za stabilność i światłosiłę.

 

Turbulencja13217071_1606296256355599_298456158819704354_o.thumb.jpg.e99908a57f8fbfd31f4aaa159dadfa7f.jpg

Obraz tego co mieszające się nad morzem warstwy ciepłego i zimnego powietrza potrafią zrobić z obrazem zachodzącego słońca.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
19 minut temu, seele napisał:

Na placu boju pozostały :  

 

Sky-Watcher BK 909 AZ3  za uniwersalność i mobilność 

 

Bresser MESSIER NT-150, 150/750 - DOBSON  za stabilność i światłosiłę.

 

 

 

Ale ten Dobson 150/750 to jest stolikowy - wiesz o tym?

No i Ty dalej swoje z tą światłosiłą. Kup f/5, bo bedziesz nieszczęśliwy. Jak kupisz f/10 to bedziesz myslał, że źle zrobiłes, bo jaśniejszy Ksiezyc byłby w f/5. Nie ma rady - wiesz swoje...

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
38 minut temu, seele napisał:

Co do światłosiły to mi zostało z fotografii, a tam nie ma światła to nie ma obrazu...

 

To kup tego f/5

https://teleskopy.pl/Tuba-optyczna-teleskop-Sky-Watcher-Synta-R-80/400-OTA-(SK804-OTA)-teleskopy-1894.html

 

Na pewno da lepsze obrazy niz np. ten f/15:

https://teleskopy.pl/Tuba-optyczna-teleskop-Sky-Watcher-MAK-180/2700-OTA-(BKMAK180-OTAW)-teleskopy-1584.html

 

:emotion-5:

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Panowie, ja tu nigdzie nie napisałem, że chce mieć światłosiłę f/5 i używać teleskopiku tylko do "visualu". Za tzw. "moich czasów" za optymalne dla amatorskich refraktorów (lunet) przyjmowano stosunek "10" czyli 10 cm/100cm/100x. Dawał on w miarę jasne obrazy przy wykorzystaniu ogniskowej. Coś w tym jest bo także dziś układy 70/700 i 90/900 są bardzo popularne. Ja napisałem, że zestaw 90/1200 będzie dawał trochę ciemnawe obrazy, bo będzie i żaden okular tu sam światła nie doda. Od wykonania i konstrukcji okularów zależy jakość obrazu pozornego i jego odbiór przez nasze oczy. Przy zestawieniu np. 120/1200 było by na pewno lepiej.

Co do prowadzenia i montażu EQ byłem zainteresowany ze względu na możliwość podpięcia aparatów z obiektywami. 

Co do tej tuby to po doposażeniu w resztę wyposażenia wyszło by o wiele drożej.  Już lepsze jest to co mam czyli APO DG 4-5,6 70-300 Macro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@ sele popatrz na to z innej strony :)

Czy np. 90/1200 ma mniejszą dziurę wlotową od 90/900? Obydwa złapia tyle samo fotonów , bo maja taką samą srednicę  soczewki.

 

Ja wiem, ze to trudno sobie przeskoczyc z fotografii stałoogniskowym obiektywem, gdzie o swiatłosile decyduje wielkość otworu, do astronomii, gdzie o swiatłosile teleskopu decyduje przy takiej samej aperturze różna długośc ogniskowej.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Kolego włącz sobie symulacje teleskopu np http://teleskop.astromaniak.pl/  porównaj obraz dla obu parametrów. Sam napisałeś

16 minut temu, JSC napisał:

o swiatłosile teleskopu decyduje przy takiej samej aperturze różna długośc ogniskowej.

Ale zostawmy ten temat czyli "każdy wie swoje". Mam parę pomysłów na tę zabawkę. Zakup planuje tak do października. Boje się trochę tego Dobsona - jest bardziej kłopotliwy w użyciu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.