Skocz do zawartości

Najdziwniejsze zdjęcie krateru Kopernik


Loxley

Rekomendowane odpowiedzi

Co tu pisać...?

Prof. Loxley osiągnął najwyższy stopień wtajemniczenia i nam pozostaje tylko patrzeć i czytać.

 

PS

Oprócz tego zadziwia mnie (niemal równie co wiedza i umiejętności  autora zdjęcia) ten achromat TS152/900...

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Edytowałem pierwszy post wstawiając poniższe wyjaśnienie. Wybaczcie mi tą małą konspirację. :original:

 

Chciałem przede wszystkim Wam dać satysfakcję, że sami wpadniecie na to, że zdjęcie tworzą dwa odrębne obrazy. :whistling:
Jeden wykonany w tym roku - 1 maja o godzinie 21.07, drugi siedem miesięcy wcześniej - 23 września 2019r o godzinie 04.57 - oba z mojego przydomowego podwórka. Jasnym jest, że jedno zdjęcie odpowiada fazie kilku dni po pierwszej kwadrze a drugie kilku dni po ostatniej kwadrze. Obrazy są niemalże swoim dopełnieniem. Urzekła mnie myśl, by dokonać ich połączenia i cieszyć się (?) widokiem światłocienia po obu stronach krateru Kopernik, co jest niemożliwe do zobaczenia w rzeczywistości. Nagiąłem więc trochę "prawa fizyki" jak i prawidła rzetelnej relacji, i stworzyłem namiastkę księżycowej iluzji pt. "Najdziwniejsze zdjęcie krateru Kopernik".

Cieszę się, że taki miraż Wam się spodobał.

 

4 godziny temu, szuu napisał:

co dwa słońca to nie jedno!

Trafna sentencja. :original: Bardzo dobrze oddaje sens tego zdjęcia. Dzięki szuu.

 

2 godziny temu, Selmak napisał:

Wrzucaj jak najwięcej swoich fotek ;-) i częściej.

Dzięki. Sporo moich zdjęć można znaleźć w wątkach: "Księżycowe zakamarki" oraz "Dzisiejszy Księżyc".

 

Godzinę temu, JSC napisał:

Oprócz tego zadziwia mnie (niemal równie co wiedza i umiejętności  autora zdjęcia) ten achromat TS152/900...

W zasadzie z tego achromatu liczy się tylko apertura. Reszta to wąskie pasmo wycinanego spektrum, które niweluje całą aberrację chromatyczną, ponieważ filtr Halpha wycina tylko pasmo o szerokości 35nm. Zatem na wyjściu to już jest monochromatycznie i nie powinienem pisać refraktor achromatyczny, tylko monochromatyczny. Jedyny mankament to taki, że zostaje trochę mało światła na jakieś zabawy z większą krotnością barlowa. :original:

Edytowane przez Loxley
  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje pierwsze spojrzenie na zdjęcie z telefonu - sądziłem, że wykonane w krótkim okienku czasowym gdy wnętrze Kopernika jest w cieniu, ale...coś mi nie pasowało :)

Dopiero spojrzenie na monitorze rozwiało wątpliwości.

Super pomysł, wykonanie i zachęcające do wykonania z innymi fragmentami Księżyca.

Pozdrawiam

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, gawain74 napisał:

Moje pierwsze spojrzenie na zdjęcie z telefonu - sądziłem, że wykonane w krótkim okienku czasowym gdy wnętrze Kopernika jest w cieniu, ale...coś mi nie pasowało :)

Dopiero spojrzenie na monitorze rozwiało wątpliwości.

Dzięki.

Właśnie liczyłem na tą niewielką chwilę niepewności, zaskoczenia, może nawet dezorientacji przy pobieżnym oglądaniu zdjęcia... Uśmiechałem się nawet w duchu, spodziewając się monitów z uwagami. Oczywiście najbardziej cieszy mnie spostrzegawczość i intuicja przebijająca się w odpowiedziach.

Nie obiecuję kolejnej "łamigłówki" ale może przypadkiem coś się samo urodzi.

Pozdrawiam.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, HAMAL napisał:

Ależ ta czerń krateru wciąga :huh: cudo ! 

Dzięki.

Mogłoby się wydawać, że coś tu sztucznie wycięto ale nie - na obu zdjęciach krater jest masywnie zacieniony. Czerń krateru może rzeczywiście przedstawiać hipnotyzującą czeluść i w jakimś stopniu dodawać tajemniczości, uwodzić, przyciągać. Jeśli tak jest, to niezamierzenie stworzyłem dodatkowy aspekt - metaforę okulusa. Cieszę się, że zauważyłeś ten mistyczny akcent.

Pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, kombinuj-licz napisał:

z Twojego zdjęcia dowiadujemy się więcej o obrzeżach krateru Kopernik niż ze zdjęcia wykonanego z wysokości 160km nad powierzchnią Księżyca (Apollo 17).

Bardzo się cieszę i dziękuję za to budujące zestawienie z moim, kultowego zdjęcia. :original:

 

Na pewno atrakcyjniej wygląda rów - Rima Gay-Lussac w rejonie Karpat (na zdjęciu, na prawo od pary kraterów widocznych przed Kopernikiem. Łańcuchy kraterów po lewej stronie to też miód na oczy. No i oczywiście to czego na moim zdjęciu brakuje - wygięta krawędź podkreślająca bryłę globu. :g::original:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Loxley napisał:

Krytyka i spostrzeżenia mile widziane.

Pomysł zaiste "diabelski" a efekt choć "fikcyjno-artsytyczny", bardzo ciekawy. A ten "artyzm" faktycznie generuje dużą wartość poznawczo-topograficzną. :)

 

  • Lubię 4
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, TUR napisał:

W sumie to mógłbyś dopalić flashem dno krateru ;) 

 

:D Mam laser 400mW ale to wciąż mało. Potrzebna byłaby ekspozycja liczona w godziny a to już byłaby fotografia "deep hole a'la deep space". :g::D

Dzięki, Paweł. 

Może spróbuję podłożyć dno z innego zdjęcia. Zaciekawił mnie ten pomysł. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.