Jump to content

Bolid / meteoryt Wrocław 26.07.2020, eksplozja


LukeN
 Share

Recommended Posts

Dzień dobry. 

26.07, ok godziny 2 nad ranem mieszkańców kilku wrocławskich osiedli (Grabiszyn, Grabiszynek, Oporów, Klecina, Strachowice) obudził potężny huk (sam byłem świadkiem, szyby zadrżały), poprzedzony krótkim błyskiem. O sprawie nie ma wzmianek w żadnych mediach. Prowadzimy dyskusje na wewnętrznych forach. Jedną z hipotez jest wybuch meteoru / meteorytu. Sam mam pewne wątpliwości co do tej hipotezy, jednak chciałem wam zadać następujące pytania: 1) czy obiekt pochodzenia kosmicznego może spowodować takie zjawisko? Czy ktoś z was był kiedyś świadkiem czegoś podobnego? I 2) czy jest możliwość sprawdzenia czy tej nocy został zarejestrowany jakiś bolid? Czy są dostępne publicznie dane z sejsmografów?

Inne nasze hipotezy to niewybuch, działalność wojska (chociaż w naszym sąsiedztwie nie ma żadnych obszarów wojskowych), wybuch gazu (brak wzmianki w mediach), pojedynczy piorun zdala od chmury burzowej (radary nic nie zarejestrowały), obiekt kosmiczny i inne zjawisko kosmiczne (np skyquake) lub geologiczne / sejsmiczne. Bardzo proszę o wasze opinie na ten temat. Niestety nie posiadamy jeszcze żadnego materiału dokumentującego.

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Bolidy w atmosferze ziemskiej palą się na dużej wysokości i odległości, dlatego dźwięk dochodzi z dużym opóźnieniem, rzędu kilkudziesięciu sekund. Sam kiedyś widziałem taki i boom dźwiękowy dotarł po prawie minucie. Jeśli błysk i huk były prawie natychmiastowe, to meteor można wykluczyć. 

Link to comment
Share on other sites

Dodam nową hipotezę do weryfikacji: nagromadzenie metanu w kanalizacji, brak przypływu spowodował zastój powietrza i nastąpił samoczynny zapłon.

 

 

Edited by Kubiłan
 • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Patrząc na ten film powyżej, trzeba przyznać, że głupota ludzka nie zna granic :noexpression:

 

EDIT: kwestię meteoru łatwo wykluczyć/potwierdzić sprawdzając dane ze stacji bolidowych. 

Edited by Marcinos
Link to comment
Share on other sites

Sprawdziłem nagrania dźwęku z godzin 1:21 - 3:21 dla miejscówki koło Legionów, nie ma nic. Masz dokładną godzinę?

Dla porównania - wyładowanie dodatnie niedawnej burzy w okolicach ronda Powstańców słychać było doskonale, delikatnie mówiąc :D

Link to comment
Share on other sites

Dzięki wszystkim za odpowiedzi. Wydarzyło się to między 2 a 2:10 w nocy z soboty na niedzielę. Wydaje mi się, że mimo wszystko było to zjawisko dość lokalne, faktycznie ludzie z dalszych zakątków miasta niczego nie słyszeli. Teorię zwiazana z meteorem raczej odpuszczam. Wydaje mi się że może to być związane z jakąś amatorską detonacją lub działaniem Policji / Wojska.

Link to comment
Share on other sites

@LukeN Mam coś... przybliżona godz. tego odgłosu: 02:12:55 - 02:13:10, w bardzo dużym wzmocnieniu, słychać odbicia dźwięku od budynków: a1.wav

Dla porównania dźwięku z mikrofonu bliskie wyładowanie atmosferyczne z zarejestrowanym zakłóceniem z błyskawicy 700ms przed grzmotem: a2.wav

Edited by lkosz
 • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@Ikosz - Dziękuję za zdobycie nagrania. Czy mogę się dowiedzieć w którym miejscu we Wrocławiu to zostało zarejestrowane? Czy nagranie kontrolne (z grzmotu) również było zarejstrowane tym samym mikrofonem w tym samym miejscu? Kiedy ten grzmot nastąpił?

Zastanawiamy się czy coś więcej możemy zrobić, sąsiedzi pisali do wszystkich lokalnych mediów, zero odezwu. 

Link to comment
Share on other sites

@LukeN nagranie jest z wnętrza budynku nieopodal Arkad. Z tego samego miejsca i tego samego mikrofonu, burzowe jest tylko mniej wzmocnione. Burza była 15 lipca br, po 22 uderzył piorun.

Napiszcie do wrocławskiego brukowca, że zlikwidowane zostało miejsce parkingowe tym wybuchem, to momentalnie narobią rabanu :D

Edited by lkosz
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.