Jump to content

Autostakker i Rawy..... ?


tomek1982
 Share

Recommended Posts

Witam, zrobiłem wczoraj około 100 RAWów księżyca canem 6d. Niestety stwierdziłem właśnie że autostakker nie obsługuje RAWów... Czy w tej sytuacji powinienem je przekonwertować na tiff lub jpg (godząc się z pewną strata w tym drugim przypadku) ? Jak najszybciej to zrobić z taką ilością plików ? Mój Photoshop 7.0 nie posiada pluginu RAWowego. Przekonwertowałem na próbę kilka plików online ale jest to powolna metoda no i o ile po przekonwertowaniu autostakker czyta jpgi to z tiffami jest problem, pojawia się komunikat "invalid floating point...." Nie chciałbym aby cały materiał z wczoraj poszedł do śmieci.

Link to comment
Share on other sites

!AS jednak najlepiej sobie radzi z AVI. Zauważyłem, że jak mu wrzucisz dużo TIFów w dodatku w dużej rozdzielczości to go zwyczajnie muli i program przestaje odpowiadać. Podobnie ma też Registax. Ja na twoim miejscu wrzuciłbym to do PIPPa, który obsługuje RAW i daje możliwość zapisu do TIF. Wycentrowałbym Księżyc + zrobił crop tak by zmniejszyć rozmiar w pikselach. I to dopiero wrzucił do !AS albo Registaxa. Ostatnio wrzucałem do obu programów 30 xplików TIF w rozdzielczości około 5000x3000 px i oba programy zamuliły. O dziwo przy cropie do 2000x2000 problem zupełnie zniknął i wyszedł ładny stack.

Link to comment
Share on other sites

6 godzin temu, tomek1982 napisał:

. Przekonwertowałem na próbę kilka plików online ale jest to powolna metoda no i o ile po przekonwertowaniu autostakker czyta jpgi to z tiffami jest problem, pojawia się komunikat "invalid floating point...." Nie chciałbym aby cały materiał z wczoraj poszedł do śmieci.

Przed chwilą sprawdziłem swoje tify z 6Dna AutoStakkercie w wersji 3.0.14_x64 i nie mam problemów z otwarciem.

Pewnie w metodzie online zastosowano jakaś nieobsługiwaną kompresję.

Polecam program od producenta czyli Digital Photo Professional 4, nigdy nie sprawiał problemów przy dalszej obsłudze.

Link to comment
Share on other sites

Ja swoje cr2 księżyca obrabiam w taki sposób, że najpierw je wczytuje  do programu PIPP, w nim wykonuję automatyczny cropp (do  3500x3500 ) oraz wyrównanie, czasami zmieniam color na BW,  wyrównuję automatycznie poziomy  do 75-80%. Program także dokonuje selekcji najlepszych zdjęć. Jako format wynikowy wybieram najczęściej tiff lub rzadziej avi. Wynik wczytuję do programu Autostakkert (także używam ostatniej 64-cio bitowej wersji) lub ostatniego registaxa. Zauważyłem podobnie jak reszta, wczytanie czystych tylko przekonwertowanych do tiff zdjęć kończyło się zawieszeniem Autostakkerta nawet na dobrej maszynie z niezgorszym  I7, szybkim SSD M.2  i 16GB RAM-u - po wykorzystaniu programu PIPP problem się skończył 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.