Skocz do zawartości
  • 0

Halo podczas obserwacji


Nerrazur

Pytanie

Witam, 

 

zakupiłem okular GSO Plossl 6mm do refraktora 70/900 i po umieszczeniu go w wyciągu zauważyłem małą, szarą kropkę, która przeszkadza w obserwacji. Okular nówka sztuka. Na okularze 10mm w tym samym miejscu widać delikatne halo na 3/4 tego co widzę a na okularze 25mm nic nie przeszkadza. 

 

Czy ktoś wie co może być tego przyczyną? 

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Nerrazur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1

Przy 6mm masz bardzo małą źrenicę wyjsciową i widac różne rzeczy. Paprochy, męty, chyba nawet odbija sie siatkówka oka, przy pewnym kącie patrzenia. Mozliwe, że masz jakąś bliznę na soczewce oka, lub cos na siatkówce... czy cos w tym stylu. A drugim okiem jak cos ledwo widzisz w tym samym miejscu, to po prostu mózg przedstawia zapamietany obraz tego pierwszego oka. Nie żartuję. Mózg płata nam takie figle.

 

W nocy może być jednak całkiem dobrze. Tzn. dobrze przy dobrych warunkach seeingowych i to raczej na Ksiezycu. Planety mogą słabo wypaść przy takiej źrenicy i obecnym seeingu (wysokości na niebie). Te oglądałbym raczej 10mm a nawet 12mm, ale to trudno dokładnie określić jakie akurat danego dnia powiększenie będzie dobre. Na Marsa na pewno próbowałbym jednak 6mm :)

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1

Jeśli zerkając delikatnie na boki od widocznego punktu ona pozostaje na miejscu, a nie wędruje za poruszającym się wzrokiem, to masz problem z optyką releskopu Jeśli podobne obiawy są z innym okularem, może być to wina przedniego dubletu soczewek refraktora. Jeśli są to soczewki sklejone to może być starzejący się klej między nimi, a jeśli są odseparowane podkładką to brud, wilgoci albo któraś powłoka. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Spróbuj zobaczyć jak to wygląda bez kątówki. Pokręć okularem.

 

Może to jakis odblask od wnętrza rurki wyciągu, od ścianek kątówki, od dbijającej się dolnej płaszczyzny tulejki okularu w kątówce?

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
13 minut temu, JSC napisał:

Spróbuj zobaczyć jak to wygląda bez kątówki. Pokręć okularem.

 

Może to jakis odblask od wnętrza rurki wyciągu, od ścianek kątówki, od dbijającej się dolnej płaszczyzny tulejki okularu w kątówce?

Niestety bez kątówki jest to samo.. Szkła w tubie wyczyszczone. Kręcąc okularami w wyciągu kropka i halo są w tym samym miejscu :/ 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jeszcze sprawdź rurkę wyciagu, czy nie za brdzo błyszczy wewnątrz i przy okazji czy rurka wyciagu jest równoległa do tuby teleskopu (chociaz to pewnie nie w tym problem). Najlepiej (najłatwiej i najszybciej) to chyba sprawdzic maleńką poziomicą.

 

W dzień tez ta kropeczka występuje?

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
42 minuty temu, JSC napisał:

Jeszcze sprawdź rurkę wyciagu, czy nie za brdzo błyszczy wewnątrz i przy okazji czy rurka wyciagu jest równoległa do tuby teleskopu (chociaz to pewnie nie w tym problem). Najlepiej (najłatwiej i najszybciej) to chyba sprawdzic maleńką poziomicą.

 

W dzień tez ta kropeczka występuje?

Kropeczka występuje w dzień. Rurka wyciągu jest w porządku, nie błyszczy i jest równoległa do tuby.

 

Zaskoczyło mnie to, że patrząc lewym okiem kropka jest widoczna ale jak już patrzę prawym to prawie jej nie widać, w jej miejscu pojawia się CHYBA (nie jestem do końca pewny czy jest czy nie) ta kropka jakby w powiększeniu, rozmazana, baaaardzo słabo widoczna. 

 

Rozumiem, że przyczyną tego jest wada wzroku o której nie wiedziałem? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 minuty temu, JSC napisał:

Przy 6mm masz bardzo małą źrenicę wyjsciową i widac różne rzeczy. Paprochy, męty, chyba nawet odbija sie siatkówka oka, przy pewnym kącie patrzenia. Mozliwe, że masz jakąś bliznę na soczewce oka, lub cos na siatkówce... czy cos w tym stylu. A drugim okiem jak cos ledwo widzisz w tym samym miejscu, to po prostu mózg przedstawia zapamietany obraz tego pierwszego oka. Nie żartuję. Mózg płata nam takie figle.

 

W nocy może być jednak całkiem dobrze. Tzn. dobrze przy dobrych warunkach seeingowych i to raczej na Ksiezycu. Planety mogą słabo wypaść przy takiej źrenicy i obecnym seeingu (wysokości na niebie). Te oglądałbym raczej 10mm a nawet 12mm, ale to trudno dokładnie określić jakie akurat danego dnia powiększenie będzie dobre. Na Marsa na pewno próbowałbym jednak 6mm :)

Blizna na soczewce oka?! Odbijająca się siatkówka? :new_shocked: nie miałem o tym pojęcia

 

Codziennie człowiek się czegoś uczy :happy:

 

Dzięki za odpowiedzi, chyba wybiorę się do okulisty :p

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Teraz, Nerrazur napisał:

Blizna na soczewce oka?! Odbijająca się siatkówka? :new_shocked: nie miałem o tym pojęcia

 

Codziennie człowiek się czegoś uczy :happy:

 

Dzięki za odpowiedzi, chyba wybiorę się do okulisty :p

 

No to Cie postraszyłem :mr.green:

Okulistą nie jestem, takie tam chłopskie gdybanie na ten temat ;) Moze to po prostu ślepa plamka tak się przedstawia? Chociaż ja czegoś takiego u siebie nie zauważyłem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, JSC napisał:

No to Cie postraszyłem :mr.green:

Okulistą nie jestem, takie tam chłopskie gdybanie na ten temat ;) Moze to po prostu ślepa plamka tak się przedstawia? Chociaż ja czegoś takiego u siebie nie zauważyłem...

Przed chwilą poprosiłem drugą połówkę żeby zerknęła i lewym okiem nic nie widzi a prawym już coś tam niby jest... Nie wiem już o co tutaj chodzi :help:

 

Może jednak coś w tym wyciągu siedzi.... Spróbuję może przedmuchac czy coś :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jak juz to raczej jakis odblask... Sprawdź jak to było ze SkyLuxami https://www.michalbemowski.pl/astronomia/sprzet/skylux.html  , ale w SW (tudzież Bresserze Lyra 70/900) , z tego co pamietam, rurka wyciagu była raczej dobrze wyczerniona.

 

Mam jeszcze do Ciebie prośbe. Jak bedziesz sobie obserwował niebo. Napisz czy rozbijasz Epsilony w Lutni tym 6mm Plosslem. Ja w 6mm kitowym Kellnerze nie mogłem ich rozbić. Ładnie na cztery podzieliły się dopiero  w 5mm orciaku.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, JSC napisał:

Jak juz to raczej jakis odblask...

 

Mam jeszcze do Ciebie prośbe. Jak bedziesz sobie obserwował niebo. Napisz czy rozbijasz Epsilony w Lutni tym 6mm Plosslem. Ja w 6mm kitowym Kellnerze nie mogłem ich rozbić. Ładnie na cztery podzieliły się dopiero  w 5mm orciaku.

Dam znać :)

 

Wracając do tematu to wyciągnąłem sobie kątówkę razem z okularem z wyciągu i dalej widzę kropkę przez ten okular. Jak wyciągam z kątówki okular to kropki nie widzę ale jak znowu włożę okular bez kątówki bezpośrednio do wyciągu to kropka jest. 

 

Nasuwa mi się wniosek, że może jednak okular lipny albo ja i moja dziewczyna mamy dziurawe oczy :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
31 minut temu, jupiter1969 napisał:

Potrząśnij okularem,może coś tam lata.W tych szkiełkach to pospolita wada.

Niestety nic to nie dało. W okularze 10mm to samo tylko rozmazane. I to patrząc przez sam okular. 

 

32 minuty temu, JSC napisał:

Dziwne to trochę. Sam jestem ciekaw co jest tego przyczyną... ;)

Mozliwe jednak, że cos tam się odbija w środku pomiedzy soczewkami...

Niestety już zgłupiałem totalnie. Na pewno nie teleskop, nie kątówka. Pozostaje oko lub okular. Tylko jeśli to oko to nie wiem czy moja dziewczyna nie powiedziała że coś tam jest żeby mieć święty spokój... :laugh:

 

Tak jak wyżej, w okularze 10mm to samo tylko rozmazane. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 minut temu, dj_peterka napisał:

Jeśli zerkając delikatnie na boki od widocznego punktu ona pozostaje na miejscu, a nie wędruje za poruszającym się wzrokiem, to masz problem z optyką releskopu Jeśli podobne obiawy są z innym okularem, może być to wina przedniego dubletu soczewek refraktora. Jeśli są to soczewki sklejone to może być starzejący się klej między nimi, a jeśli są odseparowane podkładką to brud, wilgoci albo któraś powłoka. 

Kropka pozostaje w miejscu i widać to nawet po wyciągnięciu okularu z wyciągu patrząc pod odpowiednim kątem. Kropka zamienia się wtedy właśnie w halo. Prawdopodobnie odeślę okular na gwarancję. Jeśli dostanę zwrot pieniędzy to raczej zainwestuje w coś droższego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, Nerrazur napisał:

Kropka pozostaje w miejscu i widać to nawet po wyciągnięciu okularu z wyciągu patrząc pod odpowiednim kątem. Kropka zamienia się wtedy właśnie w halo. Prawdopodobnie odeślę okular na gwarancję. Jeśli dostanę zwrot pieniędzy to raczej zainwestuje w coś droższego.

Jeśli możesz go zwrócić, to byłoby to najlepsze rozwiazanie. Nawet gdyby okazało się, ze to nie okular (odpukać), to na pewno lepszy do tego teleskopu byłby ortoskopowy Baader BCO 6mm. Jeszcze lepiej 6mm i 10mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
38 minut temu, jupiter1969 napisał:

Czyściłeś obiektyw ?

Bo jeśli tak ,to mogłeś go źle złożyć,obiektyw musi być idealnie prostopadły do tuby.Teleskopy soczewkowe są na to bardzo wrażliwe.

Przed i po czyszczeniu wszystko wygląda tak samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.