Skocz do zawartości

Konfiguracja SW200/1000 pod OAG - EOS 1200D


AstralOne

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Posiadam jak w tytule SW200/1000 na EQ5 +EQMOD,

kamerkę ZWO ASI 120 MM mini,

Canona EOS 1200D,

no i brak guidera.

W tym właśnie problem. 

Im więcej czytam po forach tym większy mętlik w głowie.

Na początku myślałem o  Sky-Watcher Synta R-80/400 OTA . Można by z czasem wymienić wyciąg.

Ale! No właśnie, wszystko to waży.

Zdecydowałem się na OAG do mojej tuby i tu zaczęły schody.  

I co dalej? Co kupić i jak to wszystko połączyć ?

Na pewno korektor KOMY, taki jak ten?

 

Co więcej??? nie mam pojęcia. Problemy z ustawieniem ostrości spędzają mi sen z powiek.

Pomożecie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zbliżony zestaw: GSO 200/1000, EOS 700D i kamerę T7 (odpowiednik ASI 120) do guidingu. Do takiej ciężkiej tuby jak Twoja przydałby się montaż NEQ6 lub podobny.

 

U mnie korektor Baader MPCC III jest zamontowany poprzez odpowiednią złączkę przykręcaną do gwintu wyciągu. Widać ją w poniższym temacie:

https://astropolis.pl/topic/70266-wyciąg-okularowy-crayford-gso-do-newtona-ze-złączką-do-korektora-komy/

 

Jeśli Twój wyciąg nie posiada odpowiedniego gwintu, korektor można zamocować w wyciągu tak jak okular 2", dokręcając go śrubkami bądź clamping ringiem. Jest to jednak gorsze rozwiązanie ze względu na możliwość wystąpienia problemów z osiowością.

Do korektora, który jest wyposażony w gwinty M48 i T2, można przykręcić taki pierścień:

https://teleskopy.pl/Pierścień-T2-(M42x0,75)-/-Canon-EOS-(do-lustrzanek-Canon-EOS-EF)-teleskopy-711.html

 

Na bagnecie powyższego pierścienia mocuje się lustrzankę Canon z zachowaniem odpowiedniej odległości od korektora.

Między lustrzanką a korektorem ciężko będzie zmieścić OAG, gdyż trzeba zachować odpowiedni dystans od soczewki korektora do matrycy (w przypadku MPCC III 55 mm od nasady gwintu T2). Chyba, że zastosujesz inny korektor z dużym backfocusem, np. taki:

https://deltaoptical.pl/korektor-komy-baader-rcc-i-2

 

Do guidingu możesz użyć szukacza np. 8x50 przerobionego na guider lub gotową lunetkę, np. taką:

https://teleskopy.pl/Luneta-do-guidingu-StarGuider-Guidescope-50-mm-f-=-162-mm-/-1,25--z-oprawą-i-stopką-teleskopy-2415.html

 

EQ5 jest zbyt delikatny, by myśleć o poważnej astrofotografii Newtonem 200/1000. Spróbuj krótszych czasów naświetlania, aby uzbierać jak najwięcej nieporuszonych klatek.

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OAG do newtona, to dobry pomysł. Tylko masz zasadniczy problem, do tradycyjnej długoczasowej astrofotografii ten montaż pod tą tubę jest za słaby. Dziesiątki jeśli nie setki razy było tłuczone: waga kompletnego (czyli wszystko co jest zawieszone na montażu z wyłączeniem przeciwwag) setupu astrofoto, nie powinna przekraczać połowy dopuszczalnego deklarowanego przez producenta obciążenia. Twój teleskop z całym osprzętem będzie co najmniej dwa razy za ciężki. 

  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

To był zestaw. Został zakupiony rok temu jako jedna całość.

Tak w Delta optical mi to sprzedali.

Został kupiony na prezent dzieciakowi, ten jednak stracił zainteresowanie, natomiast ja zyskałem nowe HOBBY.

Będzie kasa, to będzie EQ6, a na EQ 5 powiesimy coś mniejszego, nie wiem, jakiś refraktor, dla dzieciaka.

Na razie musi mi to wystarczyć, a wagi też nie chcę zwiększać, przez to myślę o OAG.

A tak poza tym, to te montaże to badziewka jak dla mnie, nie wiem czy następny nie będzie samoróbką.

Kiedyś oglądałem  na YT jak klient powymieniał chińskie łożyska i smary (miodne), i EQ5 dawała naprawdę radę  z 200.

Tomek, dziękuję Tobie za profesjonalne podejście do tematu.(po raz drugi)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, AstralOne napisał:

Kiedyś oglądałem  na YT jak klient powymieniał chińskie łożyska i smary (miodne), i EQ5 dawała naprawdę radę  z 200.

Problem w tym że EQ5 prawie nie ma łożysk :) Można go trochę poprawić, ale to po prostu słaba konstrukcja sama w sobie. Od HEQ5 w górę są dopiero montaże wykonane "zgodnie ze sztuką".

 

Na EQ5 sam zaczynałem i jak się uprzeć, to można uzyskać coś sensownego, ale to jest loteria, raz działa, raz nie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ten korektor GSO i dramatycznie kiepskie gwiazdki na zdjęciach. Myślałem, że to wina kolimacji, ale @Szymoff zamieścił ten link https://www.astrofotoblog.eu/?p=856 w innym wątku. Tam jest test kilku korektorów i GSO wypada w nim kiepsko pod nazwą TS Quattro. Mam zamiar zmienić na korektor Baader. Co do guidingu, to lunetka ZWO 30F4 z kamerą ASI120MM Mini prawie nic nie waży i nic dodatkowo nie obciąża wyciągu. Używałem takiego zestawu na 150/750 GSO i było ok.

Edytowane przez apolkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.