Skocz do zawartości

Nadciąga Merkury


Jacek S

Rekomendowane odpowiedzi

Mniej więcej do połowy marca dzień w dzień będą poprawiały się warunki do obserwacji Merkurego po zachodzie słońca. Szczególnie ciekawie zapowiada się 11 marca, kiedy wąski sierp księżyca będzie niecałe 4 stopnie od planety.

Może forumowicze zdadzą relacje z obserwacji, jeśli tylko pozwoli na to pogoda :icon_question:

Ja widziałem Merkurego tylko raz, i to tylko gołym okiem, nad ranem we wrześniu 2003 r.

Pozdrawiam :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Ponoć Kopernik go nawet w życiu nie widzial :D

 

Taraz, bliżej wiosny mamy wysoką, "wieczorną" ekliptykę co bardzo sprzyja takim zmierzchowym obserwacjom :banan:

Edytowane przez Janusz_P.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zachodzie słońca dzisiaj w Stalowej Woli były dobre warunki do obserwacji, tylko do kilku stopni nad horyzontem było trochę chmur, ale udało mi się zobaczyć Merkurego, widziałem go między 17:45 a 18:05. Zrobiłem też zdjęcie (Canon A70, złożenie 3 klatek - 1sek, f8, ISO 200; zredukowane szumy i wyostrzenie).

post-464-1109873963_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja niestety nie widziałem merkurego, miałem nawet dzisiaj zrobić polowanie niestety, w czasie kiedy merkury zachodził ja siedziałem na fotelu dentystycznym. ale jestem dobrej mysli na następne dni :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed 18-tą pochwyciłem MTO11 z powerem 56x i z okiennej podpórki też rozpoznałem fazę i tylko tyle. Chciałbym go uchwycić wcześniej i cyknąć webcamem, ale bez stacjonarnego paralityka, lub innego GPSa to będzie trudne, za mała jasnośc. Jeszcze będę próbował.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaszalałem na moment i dałem powera 150x , na moment seeing sie poprawił i obraz ok, ale przy powerze 300x juz nie było o czym mówic :rolleyes:

 

Zazdroszcze,

a nad Wrocławiem ciągle chmury, liczyłem wczoraj na chociaż okienko na zachodzie i niestety nic :unsure:

 

Pozdrawiam,

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Aquarius

Gdzie Wy macie taką pogodę na obserwacje??? Ja już od prawie miesiąca nie mogę przetestować nowego Naglera. Nic tylko śnieg i śnieg. Nad prawie całą Europą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzis moze byc niezle.

Merkury i mlodziutki Ksiezyc sie spotykaja.

Ale... w Poznaniu ostro sypie bialy puch i nadziei raczej nie ma :-(

 

Mapka wg SMP na 11.03 ok. 19h

 

Zycze bezchmurnego nieba :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzisjaj słońce sie przebija, a chmury dosyc szybko przemieszczają sie na niebie.

może bedzie szansa na zobaczenie gdzies w przerwie miedzy chmurami :burza:

 

Gratuluje. Na zachodzie bez zmian... Deszcz ze sniegiem.

:Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MERKURY UPOLOWANY :D

ok 18:20 wyszedłem na spacer z zamiarem upolowania planetki. na niebia przeważały chmury :burza:

jednak na zachodzie zaczeło sie przejasniać, chmury zaczeły ustępować i merkury był widoczny bardzo dobże. wruciłem szybko do domu i wycjągnołem telpa niestety sennig tragedia (po prostu dyskoteka) faza ledwo widoczna.

tak wogule to troszke dzisiejszą obserwacje zawaliłem bo wystarczyło 20 min wczesniej przygotowac teleskop i faze miał bym jak na dłoni (chodzi też o lokalizacje obserwacj )

ale jutro jak oczywiście pogoda pozwoli wyjde z taleskopom w bardziej otwarte miejsce z widokiem na zachód :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś postanowiłem zapolować na Merkurego. Na dodatek pogoda w miarę dopisywała, więc czym prędzej sprawdziłem aktualne położenie planety na niebie wg. CdC. O 17.20 zachodziło Słońce zaś Merkury dopiero po 19.00 tak więc godzina 18.00 wydawała mi się najodpowiedniejsza do zaczęcia obserwacji. Biorę lornetkę i zeszyt, grube rękawice. Telepa brać nie chciałem gdyż wyniesienie go na wzniesienie oddalone od domu o kilkaset metrów spotkałoby się z możliwym uszkodzeniem urządzenia. Patrzę ładne niebo, hehe, będzie dziś zaliczony Merkury. Około 18.10 dotarłem na miejsce przeznaczenia i....nad zachodnim horyzontem panoszyły się chmury. Hmm, myślę sobie, zaczekam. Niestety. Całe niebo było w miarę czyste, Saturna widać, Procjona też i nawet Regulus zagląda znad drzewa, a na zachodzie wciąż chmury... GRRRRRR!!!! Godzina 19.00, na Merkurego nie ma co liczyć, idę ze spuszczoną głową....a chmury wciąż tylko na zachodzie......

 

Pozdrowienia.....eech...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.