Skocz do zawartości

Nadciąga Merkury


Jacek S

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś postanowiłem zapolować na Merkurego. Na dodatek pogoda w miarę dopisywała, więc czym prędzej sprawdziłem aktualne położenie planety na niebie wg. CdC. O 17.20 zachodziło Słońce zaś Merkury dopiero po 19.00 tak więc godzina 18.00 wydawała mi się najodpowiedniejsza do zaczęcia obserwacji. Biorę lornetkę i zeszyt, grube rękawice. Telepa brać nie chciałem gdyż wyniesienie go na wzniesienie oddalone od domu o kilkaset metrów spotkałoby się z możliwym uszkodzeniem urządzenia. Patrzę ładne niebo, hehe, będzie dziś zaliczony Merkury. Około 18.10 dotarłem na miejsce przeznaczenia i....nad zachodnim horyzontem panoszyły się chmury. Hmm, myślę sobie, zaczekam. Niestety. Całe niebo było w miarę czyste, Saturna widać, Procjona też i nawet Regulus zagląda znad drzewa, a na zachodzie wciąż chmury... GRRRRRR!!!! Godzina 19.00, na Merkurego nie ma co liczyć, idę ze spuszczoną głową....a chmury wciąż tylko na zachodzie......

 

Pozdrowienia.....eech...

Nie, żebym się czepiał... ale sam już nie wiem, Agntx, czy próbowałeś "złapać" Merkurego dziś czy wczoraj?? (coś tam na A4U było na ten temat...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ktoś polował na Merkurego za dnia? Ja próbowałem ale niestety zobaczyłem tylko niebieskie niebo :rolleyes:

 

Ja dziś próbowałem, jak Słońce było 1.5 stopnia nad horyzontem. Bez powodzenia, z resztą Merkury już nie jest tak jasny jak kilka dni temu. Za to ok. 30 min po zachodzie Słońca z łatwością go wypatrzyłem :D Sierp Księżyca bardzo ładny.

 

bistii, bardzo fajne zdjęcie. Jestem fanem koniunkcji, więc uwielbiam każde zdjęcie tego typu. Szerokie pole górą !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja Merkurego widziałem tylko raz, choć mogło być więcej, ale niestety- chmurny pech jak to zwykle bywa. Były tam gdzie Merkury był.

 

Oto moje pierwsze i jak narazie ostatnie fotki Merkurego.

Merkury1.jpg

Merkury2.jpg

Edytowane przez Łukasz Wojtyniak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.