Skocz do zawartości

IDAS NBX - idealny dual band


Marek_N

Rekomendowane odpowiedzi

Na fali popularności filtrów typu dual band (OIII + H-a) IDAS zapowiedział nowy produkt o następujących parametrach:

 

IDAS NBX:

- szerokość połówkowa 10 nm + 10 nm

- płaska góra, zaprojektowany z uwzględnieniem Blue-shift 

- Transmisja > 95% dla swiatłosił do f/2

- w sprzedaży od początku sierpnia

- Cena: $299 za 2" i 52mm

 

Więcej szczegółów:

https://digiborg.wordpress.com/2020/06/29/new-idas-narrow-band-filter-nbx/

 

NBX at 400 to 700nm

  • Lubię 5
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Tayson napisał:

związane ze zmiana światlosiły?

Owszem. Im większa światłosiła tym światło pada pod większym kątem. Do f3.5 efekt nie przeszkadza. Do szybszych instrumentów producenci optymalizują filtry poprzez przesunięcie pasma , trochę kosztem transmisji. Problem dotyczy wąskopasmowych filtrów. Poczytaj tutaj (od strony 25) http://www.aicccd.com/archive/aic2007/Goldman-AIC2007Talk2.pdf

 

 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doczytałem jeszcze, że z okazji wypuszczenia NBX (i pewnie chińskiej konkurencji) IDAS mocno obniżył ceny pozostałych filtrów z serii NB:

- NB1 - $199 - H-b + OIII (~32 nm) + H-a (~20nm)

- NB2 - $189 - OIII (~22nm) + H-a (~18nm)

- NB3 - $189 - OIII (~22nm) + SII (~18nm)

 

Poniżej wykresy filtrów NB2 i NB3. Oba wymagają dodatkowego filtra IR (np. w postaci Baadera AFC)

 

nb2-nb3.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Zastanawiają mnie wykresy. Może koś z odpowiednią wiedzą w tym zakresie wyjaśni.

 

nbx-at-400-to-700nm.png

 

Na osi wykres "T% on axis" słabsze pasmo tlenu 495.9nm jest mocno obcięte. Dla  wykresu "(Tp%+Ts%)/2 at F2cone" - (wykres dla stożka światła f2 ?)  jest lepiej ale nie na poziomie pasma 500.7nm. Aby zarejestrować oba pasma filtr OIII musi mieć około 5nm. W sprzedaży są filtry OIII o szerokości 3nm, więc tylko na jedno pasmo OIII. Znalazłem na sieci taki przykładowy wykres. Słupek dla pasma 495.9nm jest na poziomie 1/3 pasma 500.7nm. Intensywność dla H-beta na wykresie jest trochę większa. Czy te drugie pasmo tlenu jest na tyle słabe, że można je odpuścić ?.

 

 

diffusesp_2.jpg.e4891b0614838e71118d098b27147876.jpg

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Piotr4d napisał:

 Ten blue shift przy f2 to jakaś masakra. Wynika z tego, że zysk ze stosowania superszybkich teleskopów i obiektywów, bez dedykowanych doń filtrów, jest przeciwskuteczne jeżeli transmisja spada na łeb na szyję.  

Mylnie odczytujesz wykres. Spadek transmisji nie dotyczy całego światła wpadającego do obiektywu, a jedynie tego ze skrajnych obszarów obiektywu. Aby obliczyć całkowitą transmitację należałoby policzyć całkę po powierzchni obiektywu. Wyobraź sobie, że częściowo zakrywasz obiektyw zmniejszając jego światlosiłę. Ta zasłona w żaden sposób nie wpłynie na transmisję światła przez pozostałą odkrytą część obiektywu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, rambro napisał:

W jednym z testów l-eXtreme znalazłem taki obrazek. Jak widać w f2 filtry DUO Optolong bardzo tracą transmisję. Nowy IDAS NBX prawdopodobnie pobije je na głowę.

le.png.7bbcc273c34757fb86251d2789783a3b.png

Fajny, pouczający wykres. Dodam tylko, że podana zależność kąta padania od światłosiły dotyczy promieni biegnących równolegle do osi optycznej teleskopu, czyli od obiektu znajdującego się w środku kadru. Dla obrzeży kadru ten kąt wzrasta, co powoduje większe problemy z "blue shiftem" przy większych matrycach. Np. gdy przekątna matrycy stanowi 1/10 apertury to dla f/2 maksymalny kąt padania na filtr promieni w narożu matrycy wynosi już 16.7deg w porównaniu z 14.0 dla środka kadru.

Edytowane przez dobrychemik
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.09.2020 o 10:53, rambro napisał:

Aby zarejestrować oba pasma filtr OIII musi mieć około 5nm. W sprzedaży są filtry OIII o szerokości 3nm, więc tylko na jedno pasmo OIII. Znalazłem na sieci taki przykładowy wykres. Słupek dla pasma 495.9nm jest na poziomie 1/3 pasma 500.7nm. Czy te drugie pasmo tlenu jest na tyle słabe, że można je odpuścić ?

Tzn 5nm to odległość dwóch linii OIII od siebie - 496 i 501 nm. Żeby je obie naraz przepuścić to filtr musi być szerszy ze względów technologicznych. Obecnie najwęższe filtry OIII przepuszczające obie linie widmowe to Lumicon gen. 3 o szerokości ~11nm.

 

Dlaczego filtry do astro-foto są projektowane tylko pod linie 501 nm? Myśle ze powody są dwa:
- kontrast czyli stosunek sygnały do powierzchni pod wykresem - jest ponad 2 razy wyższy dla filtra  501nm, 7 nm vs 496+501, 12 nm i ponad 4 razy dla filtra 5nm vs 12nm
- lampy sodowe wysokoprężne (HPS), czyli wciąż najczęściej spotykane źródło sztucznego światła, mają mocny pik na 498 nm

 

6 godzin temu, rambro napisał:

W jednym z testów l-eXtreme znalazłem taki obrazek.

Możesz podać link do testu? Skoro zaprezentowana jest "rycina 12", to zapowiada się ciekawe opracowanie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 3 miesiące temu...

Mam a raczej miałem tego NBX przez chwilę bo z racji halo odesłałem go na wymiane na NBZ. Póki co walczę z astroshopem który od miesiąca nie raczy nawet odpisać na maile czy odebrać telefonu w tej sprawie.
Jeśli uda mi się wkońcu odebrać NBZ to postaram się wrzucić jakiś szybki test :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A miał być idealny narrowband :)

Wiem, robię sobie jaja. Chwalebne, że wymieniają gratis filtry, ale czemu przez kilka miesięcy sprzedawali niepełnowartościowe filtry? 

 

Ogólnie bardzo chciałbym mieć tego NBZeta, ale 1500 zł to już dla mnie za dużo.

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 23.02.2021 o 20:18, cmku napisał:

Mam a raczej miałem tego NBX przez chwilę bo z racji halo odesłałem go na wymiane na NBZ. Póki co walczę z astroshopem który od miesiąca nie raczy nawet odpisać na maile czy odebrać telefonu w tej sprawie.
Jeśli uda mi się wkońcu odebrać NBZ to postaram się wrzucić jakiś szybki test :)

 

I jak? Odzyskałeś filtr?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dramat w tym roku z tą pogodą, ale na chwile udało mi się rozstawić i podpiąć filtr, halo na jasnych gwiazdach nie widac \o/, lp odcina naprawde fajnie.
Udało mi się zrobić tylko kilka klatek w dodatku przy księżycu (około 50%) i obiekt nisko nad horyzontem dosłownie tonący w LP.
Załaczam podgląd jak wygląda 1 surowa klatka (gwiazdki skaszanione bo robione  obiektywem canona) i stack z marnych 8 klatek :)  Sprzet: canon 70-200 f4 mk3 @200mm @ f4 + ASI 2600MC, klatki po 5 min unity gain.

1.thumb.JPG.96257f46a645a3fc1fa65bb402f84bb5.JPG

5.thumb.jpg.d447be6c0b3a658f391c2e3451169d8f.jpg

 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.