Skocz do zawartości

Czy warto kupić Bresser Messier AR-90s 90/500 Nano AZ


ntm

Rekomendowane odpowiedzi

Witam chciałbym prosić o opinie poniższego modelu Bresser Messier AR-90s 90/500 Nano AZ.

https://teleskopy.pl/Bresser-Messier-AR-90s-Nano-AZ-teleskopy-6001.html

 

Bedzie to dla mnie początek przygody z obserwacją nieba.  Mieszkam w pobliżu dużego miasta, obserwacje planuje z ogródka. 

W tym zestawie jest tylko jeden  okularów SPL 26mm/1.25. Co jeszcze warto by dodać do takiego zestawu? Jest możliwość podłączenia lustrzanki. Czy w Waszej opinie wykonywanie zdjęć w ten sposób jest skomlikowane? Czy może warto kupić coś innego w cenie do 1000 zł. 

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem kup to:

https://teleskopy.pl/Tuba-optyczna-Messier-AR-102XS-102/460-OTA-(wyciag--HEXAFOC;-obiektyw--ED)-teleskopy-5034.html

 

Bez montażu, ale kup do tego AZ4 z giełdy (daj ogłoszenie) i masz sprzęt o klasę lub dwie lepszy. 

Nie mam możliwości napisać teraz więcej, ale tego AR-102XS kupuj w ciemno. Ja też lubię KRÓTKIE I JASNE refraktory. 

Zdjęcia to inny poziom, daruj sobie na początku. 

 

Ale dlaczego taki refraktorek a nie Newton GSO 8 cali F6 na montażu Dobsona? 

Ma najlepszy stosunek cena do możliwości. 

Edytowane przez kjacek
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ntm, ten 90/500 to fajny sprzęcik, ale bardzo wyspecjalizowany do szerokich pól/małych powiększeń i mobilny. Kosztem apertury (średnicy obiektywu) i b. krótkiej ogniskowej. Obserwacje planet ograniczone w bardzo dużym stopniu. Sam go rozważam jako teleskop podróżny do plecaka (wyjazdy zaćmieniowe i pod południowe niebo). Do zdjęć bez poważnych przeróbek (nowy wyciąg albo stelaż podpierający aparat) się nie nada, pomijając nawet aberrację chromatyczną w takich krótkich achromatach.

  ALE: Ty chcesz obserwować z domowego ogródka za miastem. Za te same mniej więcej lub ciut większe pieniądze dostaniesz 6-8 cali (6-8") Newtona na Dobsonie, czyli idealny sprzęt astro do domowego ogródka.  O średnicy ponad 1.5-2x większej i bardziej uniwersalnej optyce, który tego Nano pobije na głowę przy każdym typie obserwacji, poza... naziemną (bocian/żurawie na dalekim polu pod lasem itp.).

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, 

Ja ostatnio kupiłem bliźniaczego Bressera AR102 (102/600) na montażu AZ Nano. Jestem po pierwszych obserwajach, i mogę powiedzieć w skrócie ze sprzed jest bardzo mobilny (mało miejsca w bagażniku) plus mało waży, i jest raczej dedykowany do szerokich pól - gromady, mgławice. Do obserwacji planet się nadaje, ale bez fajerwerków - widzę Saturna z pierścieniami, ale bez przerwy Cassiniego; analogicznie Jowisz - widać nieregularność powierzchni planety, ale nie na tyle aby można było rozróżnić poszczególne pasma. Tutaj może też być kwestia złego doboru okularów. Ale u mnie kwestia była prosta sprzęt ma być maksymalnie mały i poręczny. Gdybym miał kupować do obserwacji statycznych, to raczej celowałbym w inny sprzęt. W tym budżecie ( nie będzie to duże zaskoczenie) Dobson 8". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, kjacek napisał:

Moim zdaniem kup to:

https://teleskopy.pl/Tuba-optyczna-Messier-AR-102XS-102/460-OTA-(wyciag--HEXAFOC;-obiektyw--ED)-teleskopy-5034.html

 

Bez montażu, ale kup do tego AZ4 z giełdy (daj ogłoszenie) i masz sprzęt o klasę lub dwie lepszy. 

Nie mam możliwości napisać teraz więcej, ale tego AR-102XS kupuj w ciemno. Ja też lubię KRÓTKIE I JASNE refraktory. 

Zdjęcia to inny poziom, daruj sobie na początku. 

 

Ale dlaczego taki refraktorek a nie Newton GSO 8 cali F6 na montażu Dobsona? 

Ma najlepszy stosunek cena do możliwości. 

Całkowicie zgadzam się z kolegą Kjacek  warto kupić ten który podlinkował choćby ze względu na wyciąg dla którego nawet ciężka lustrzanka nie stanowi żadnego kłopotu. Pisząc o foto mam na myśli użycie tego teleskopu jako jasnego teleobiektywu zarówno do krajobrazu jak i do Księżyca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Godzinę temu, Marcin_G napisał:

Czy mogę zapytać gdzie i za ile go kupiłeś?

Z jakimi okularami go używasz?

Hej,

kupiony na teleskopy.pl za 1500, chyba ostatnia sztuka tam, bo po tym zakupie im zeszło ze stanu wszystko. 

Używam aktualnie z:

  • kitowy 26mm 1,25"
  • TMB Planetary 9 mm 1,25"
  • TMB Planetary 3,2 mm 1,25"
  • ES 28 mm 2"

Oba okulary TMB idą na giełdę, kitowy i ES zostają, w planach zakup ES 14 mm 2".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Marcin_G napisał:

A nie myślałeś o czym szerokim, coś w stylu SWANa 40mm / 72*

Myślałem, dlatego jest ES 28mm / 68*. Mógłby być większy, ale koszt mnie na ten moment przerósł. W planach będzie najprawdopodobniej ES 30mm 2" 100*. Dla mojego teleskopu okulary powyżej 35mm dają źrenicę >6mm, więc 40mm odpada. Dodatkowo chyba się skuszę na ES 14mm, tylko nie wiem czy 2" 100*, czy 1,25 i 82*.

Godzinę temu, Marcin_G napisał:

Jak oceniasz jakość obrazu z tym okularem?

W sumie to ciężko powiedzieć (z racji niemalże zerowego doświadczenia), na tym okularze mam powiększenie 67x, i zaczyna być widoczna AC. Jowiasza widać z pasami, Saturn wychodzi ładnie, choć przerwy Cassiniego nie widać :( Mars to tylko większy czerwony punkt, a na Wenus jeszcze nie polowałem. Najlepiej wyglądał w tym okularze księżyc, gdzie było już ładnie widać szczegóły. I zastanawiam się nad wymianą tego okularu na ES 6,7 mm / 82* - choć muszę to przemyśleć, żeby nie było jak z okularem 3,2mm - kupiony, 3 razy w wyciągu, i leci na giełdę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkość źrenicy to jedno, a wielkość pola widzenia to drugie!

Jak kiedyś popatrzysz na Veila przez filtr UHC przy powiększeniu 15x, zrozumiesz dlaczego Ci polecam szeroką czterdziestkę :)

A do planet - bierz jakiś okular prosty optycznie i nie przeginaj z powiększeniem  - coś w okolicy 6-7mm byłoby idealne

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.08.2020 o 18:22, Marcin_G napisał:

Wielkość źrenicy to jedno, a wielkość pola widzenia to drugie!

Jak kiedyś popatrzysz na Veila przez filtr UHC przy powiększeniu 15x, zrozumiesz dlaczego Ci polecam szeroką czterdziestkę :)

A do planet - bierz jakiś okular prosty optycznie i nie przeginaj z powiększeniem  - coś w okolicy 6-7mm byłoby idealne

To zaczynam szukać ww.

A teraz pytanie o polecenia:

  • Jaki okular 6-7mm? Myślę nad ES 6,7 / 1,25 82*
  • I okular do małych powiększeń WO SWAN 40mm? Czy inne do polecenia?
  • Czytałem, że dobry jest filtr Lumicon UHC, jednak ciężko z dostępnością do niego, co tutaj jest ogólnie polecane wśród społeczności? 
  • I lepiej iść w okulary 1,25" czy 2"?
Edytowane przez majstergame
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, majstergame napisał:

 

  • Jaki okular 6-7mm? Myślę nad ES 6,7 / 1,25 82*
  • I okular do małych powiększeń WO SWAN 40mm? Czy inne do polecenia?
  • Czytałem, że dobry jest filtr Lumicon UHC, jednak ciężko z dostępnością do niego, co tutaj jest ogólnie polecane wśród społeczności? 

* - jeśli ma to być okular planetarny, szukałbym używanego Vixena LV 7mm  - czyli priorytet na optykę a nie pole widzenia

* - porównywałem ostatnio trzy 40-tki - University Optics Konig MK-70, SWAN i Explore Scienticific 68* - najlepszy jesyt UO, ale go nie dorwiesz (w Polsce może są 3-4 sztuki....) ES rozczarował mnie nie-aż-tak-dobrą optyką jak na jego masę i cenę. Brałbym SWANA (albo Hyperiona 36 mm)

* - mam UHC od Astronomika i jestem zachwycony. Wiem, że jest drogi, ale naprawdę wart każdej złotówki - bez szczególnie dobrej adaptacji oka pokazał PIEKNIE Veila w Fujinonie 10x50!. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, tak będę szukał :)

I edytowałem posta powyżej, to zadam jeszcze raz pytanie - iść w okulary 1,25" czy 2"? Co prawda mój AR 102/600 jest do obserwacji mobilnych, w planach będzie 10" lub 12"; niemniej jednak chciałbym już powoli kompletować optykę która będzie służyć w obu teleskopach.

I głównie zastanawiam się nad różnicą okularów 1,25" a 2". Mam kitowego 26mm 1,25" 52*; oraz ES 28mm 2" (68*). W ES widać dużo więcej, ale czy to nie jest zależne od pola widzenia w okularze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okulary 2" umożliwiają uzyskanie większego pola widzenia niż 1,25 z tą samą ogniskową - porwównaj pole Naglera 22mm 2" i Vixena 22mm, 1,25. Albo pole ES 24mm 1,25" i ES 24mm 2". Osobiście lubię okulary w przedziale pola 65 - 82, te jeszcze szersze uważam (być może mylnie) za przerost formy nad treścią. 

Jeśli kupisz dużego Newtona, to okulary 2" staną się oczywistą koniecznością, poza tym i tak każdy rozsądny wyciąg okularowy jest na 2" (Hexafoc w bresserze ma nawet przelot 2,5")

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
W dniu 1.08.2020 o 12:09, majstergame napisał:

Ja ostatnio kupiłem bliźniaczego Bressera AR102 (102/600) na montażu AZ Nano. 

Jak się sprawuje ten montaż z tym sprzętem? Planuję postawić na nim 102xs który w teorii jest lżejszy, ale chciałbym by współpracował z nasadką bino

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, marvson napisał:

Jak się sprawuje ten montaż z tym sprzętem? Planuję postawić na nim 102xs który w teorii jest lżejszy, ale chciałbym by współpracował z nasadką bino

Hej,

ogólnie to używam go z przejściówką kątową 2', do tego duże okulary (WO 40mm, ES 28mm) które też swoje ważą, więc podejrzewam że mój zestaw odrobinę przekracza zasięg wagowy tego statywu/montażu. Głównie używam go do przeglądu szerokich pól, i tutaj jestem zadowolony (może minusem jest mankament patrzenia w zenit, jak to chyba jest w montażach azymutalnych). Miałem przez chwilę też małe okulary do dużych powiększeń, i tutaj już bardziej wychodziły drgania, ale po chwili ustępowały i było ok.

 

Jakby co to powyższa relacja jest totalnego amatora jeżeli chodzi o teleskopy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, majstergame napisał:

może minusem jest mankament patrzenia w zenit, jak to chyba jest w montażach azymutalnych

Co masz na myśli? Jaki montaż AZ używasz? 

Okolice zenitu zawsze sprawiają pewien problem. Ale montaż AZ jest wygodniejszy od EQ moim zdaniem. 

Ja obserwuję na stojąco, nie korzystam z krzesła, a podczas obserwacji w zenicie zwykle klęczę. Tu przydaje się podkładka ogrodnicza, taka pod kolana. 

Alternatywa to wysoki statyw, ale im wyższy, tym cięższy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, kjacek napisał:

Co masz na myśli? Jaki montaż AZ używasz? 

(...)

Montaż NANO AZ, który był w zestawie z teleskopem.

Ja patrząc w okolice zenitu i trochę poniżej korzystam z krzesełka wędkarskiego. Ale taki kompromis - miał być mały i poręczny montaż, więc nie wymagam super komfortowej pozycji obserwacji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Hej,

czas odkopać trochę wątek, jako że zima spędzona w mieście bez obserwacji, to możnaby coś popodglądać.

Zanim jednak, to szybkie pytanie - celując w okular do ŹW ok. 2.2 mm, zastanawiam się nad Vixen LVW 13mm 65* a ES 14mm 2" 100*. Była idea zbierania na ten drugi, jednak czytając wątki przewijają się bardzo dobre opinie tego pierwszego, za trochę ponad połowę tego drugiego. Lepiej dalej zbierać na ES, czy wziąć Vixen'a i coś dokupić za resztę budżetu?

 

majstergame

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, majstergame napisał:

Hej,

czas odkopać trochę wątek, jako że zima spędzona w mieście bez obserwacji, to możnaby coś popodglądać.

Zanim jednak, to szybkie pytanie - celując w okular do ŹW ok. 2.2 mm, zastanawiam się nad Vixen LVW 13mm 65* a ES 14mm 2" 100*. Była idea zbierania na ten drugi, jednak czytając wątki przewijają się bardzo dobre opinie tego pierwszego, za trochę ponad połowę tego drugiego. Lepiej dalej zbierać na ES, czy wziąć Vixen'a i coś dokupić za resztę budżetu?

 

majstergame

Zanim kupisz ES-a 100st., to radziłbym Ci przede wszystkim spojrzeć przez taki okular, bo u jednych wywołuje efekt zachwytu, a innym całkowicie nie odpowiada tak szerokie pole nie do ogarnięcia spojrzeniem i niski ER.

ES28/68, którego używasz z tym polem i ER=22mm jest super wygodny, ES14/100 może być jego ergonomicznym przeciwieństwem przy ogromnym polu z ER=14mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, majstergame napisał:

zastanawiam się nad Vixen LVW 13mm 65* a ES 14mm 2" 100*

Jeśli chcesz wybierać pomiędzy okularem z LER vs UWA, to pod uwagę weź raczej parę: Morfeusz 12,5 / 14mm vs Lunt / APM 13mm.

 

Morfeusze mają wyraźnie większe pole (76* vs 65*) i wyższy kontrast niż LVW.

Lunt / APM to z kolei analogiczna optyka jak w ES ale zamknięta w znacznie mniejszej i lżejszej obudowie (500 vs 850 gramów)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.