Jump to content

Ankieta miesiąca lipca - wybieramy Polski APOD lipca 2020 !


Ankieta miesiąca - lipiec 2020   

121 members have voted

 1. 1. Która z prac zasługuje na tytuł Astrofotografii lipca 2020 portalu Polski APOD ?

  • 1. Messier 63 - autor Tomasz Habaj
   14
  • 2. Galaktyka Igła NGC 4565 - autor Łukasz Sujka
   38
  • 3. Irys w pyłach Cefeusza - autor Jan Róg
   51
  • 4. Mgławica Trąba Słonia - autor Łukasz Szczepański
   18


Recommended Posts

Przypominam zasady - każdy głosuje na JEDNĄ z prac wybranych przez ekspertów portalu Polski Astronomy Picture Of the Day w lipcu 2020.

Wasz wybór zadecyduje, które zdjęcie będzie brało udział w głosowaniu na zdjęcie roku !

Prace możecie przypomnieć sobie poniżej i głosować w załączonej ankiecie.

Regulamin konkursu "Astrofotografia Roku Delta Optical"

1. W konkursie "Astrofotografia Roku Delta Optical" biorą udział wyłącznie prace zgłoszone zgodnie z Regulaminem portalu Polski APOD (http://www.polishapod.eu).

2. Konkurs odbywa się w trzech etapach, angażując do wyboru najlepszej astrofotografii roku zarejestrowanych użytkowników trzech największych polskich portali tematycznych : Astromaniak ( http://www.astromaniak.pl), Astropolis ( http://www.astropolis.pl) oraz Forum Astronomicznego (http://www.forumastronomiczne.pl). Uprawnienia do głosowania są zależne od lokalnych ustawień każdego z portali.

Etap I : wybór najlepszej pracy w cyklu tygodniowym - dokonywany przez ekspertów portalu Polski APOD na dotychczasowych zasadach.

Etap II: wybór najlepszej pracy miesiąca dokonywany przez sumowanie punktów otrzymanych przez każdą z prac w ankietach umieszczanych w pierwszej połowie następnego miesiąca na każdym z trzech portali: Astromaniak, Astropolis i Forum Astronomiczne. Ankiety nie mogą trwać dłużej niż 10 dni kalendarzowych.

Etap III: wybór najlepszej pracy roku dokonywany przez sumowanie punktów otrzymanych przez każdą z prac w ankietach umieszczanych w pierwszej połowie stycznia następnego roku na każdym z trzech portali: Astromaniak, Astropolis i Forum Astronomiczne. Ankiety nie mogą trwać dłużej niż 10 dni kalendarzowych. Ten etap kończy się przyznaniem tytułu Astrofotografii Roku Delta Optical i Portalu Polski APOD i wręczeniem ufundowanej przez sponsora nagrody rzeczowej.

3. Nagrodą rzeczową ufundowaną przez Sponsora Generalnego Konkursu firmę Delta Optical jest ekskluzywny zegarek szwajcarski firmy Certina z kalendarzem faz Księżyca. Zwycięzcy konkursów miesięcznych otrzymają ponadto kalendarz na rok następny firmy Delta Optical ze swoimi zdjęciami.

4. Nagrodą ufundowaną przez Sponsora Konkursu portal astrography.com jest wydruk każdej Astrofotografii Miesiąca oraz Astrofotografii Roku :

- Fotografia miesiąca: 80x60 cm

- Fotografia roku: 100x70 cm

- rodzaj druku: certyfikowany druk pigmentowy (Giclee/Fine Art) najwyższej jakości EPSON UltraChrome PRO o żywotności kilkuset lat - skalibrowany specjalnie pod astrofotografię.
Uwaga: jeżeli jakość/rozdzielczość zdjęcia nie pozwoli na druk w takiej wielkości, to skala zostanie pomniejszona do takiej, przy której zdjęcia będzie się nadal prezentować dobrze.

ZAPRASZAM DO GŁOSOWANIA !!!

*****************************************************************************************************************************************************

Polish Astronomy Picture of the Day - 4 lipca  2020

Galaktyka M 63 Słonecznik  - autor Tomasz Habaj

533513511_M63th.thumb.jpg.4d3ee634f1026732da1e3488f41a73ea.jpg

"M 63, Słonecznik albo NGC 5055 to galaktyka spiralna o rozmiarach naszej Drogi Mlecznej, oddalona o około 25 milionów lat świetlnych od nas. Jasne, pomarańczowe jądro wyraźnie odcina się od ramion galaktyki poprzecinanych pasmami ciemnego pyłu i świecących na różowo aktywnych obszarów powstawania gwiazd. Wszystko to pokazał nam w swojej pracy Tomasz Habaj, który bardzo intensywnie wykorzystuje wiosenny czas na portretowanie piękna galaktyk."

*******************************************************************************************************

Polish Astronomy Picture of the Day - 11 lipca  2020

Galaktyka Igła NGC 4565   - autor Łukasz Sujka

178331098_Iglals.thumb.jpg.e015e379b21ef89fc5c281e46adc60e7.jpg

"Galaktyka NGC 4565 w konstelacji Warkocza Bereniki, ze względu na swój niezwykły kształt nazywana jest także Galaktyką Igła. Średnica jej wynosi ponad 100 000 lat świetlnych a odległość od Ziemi to ok. 30 milionów lat świetlnych. Łukasz Sujka pokazał nam tą galaktykę w dużej skali, gdzie wyraźnie widać zgrubienie jądra galaktyki zdominowane przez populację starszych, żółtawych gwiazd oraz pas ciemnego pyłu otaczający dysk galaktyki. To jedno z najlepszych zdjęć amatorskich pokazujących NGC 4565 z powierzchni Ziemi!"

****************************************************************************************************************************

Polish Astronomy Picture of the Day - 18 lipca  2020

Irys w pyłach Cefeusza   - autor Jan Róg

1997224008_NGC7023jr.thumb.jpg.59d9557ac95cc60d2e7bff785f5c8d12.jpg

"Obłok pyłowy Cefeusza to prawdziwa kopalnia wspaniałych obiektów dla naszych zestawów astrofotograficznych. Od niezwykłych VdB 152, DeHT5 poprzez efektownego Ducha VdB 141 do pięknego Irysa NGC 7023. I właśnie ten ostatni obiekt stał się tematem świetnej pracy Jana Roga, który pokazał na Irysa skąpanego w brunatnych pyłach Cefeusza. To bardzo ciekawa okolica i warto się przyjrzeć szczegółem tego zdjęcia !"

***************************************************************************************************

Polish Astronomy Picture of the Day - 25 lipca  2020

Mgławica Trąba Słonia   - autor Łukasz "dziki" Szczepański

97519965_IC1396lsz.thumb.jpg.e3b5e25cc12377efb30cf5d1c1b4df31.jpg

"IC 1396 to właściwie gromada otwarta w gwiazdozbiorze Cefeusza, bardziej jednak nazwa kojarzy się z otaczającą ją mgławicą emisyjną. Jej fragmentem jest charakterystyczny obiekt nazywany Trąbą Słonia, oznaczony jako IC 1396A. I właśnie ten fragment zaprezentował nam Łukasz Szczepański w swojej znakomitej, dopracowanej w każdym szczególe pracy. Fotografowanie w wąskich pasmach emisji wodoru, tlenu i siarki pozwoliło autorowi na pokazanie niezwykłych detali ciemnych mgławic pyłowych nie tylko w centralnej części mgławicy, ale także w najbliższym otoczeniu."

Edited by wessel
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 21 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 119 replies
  • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
   Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
    • Like
   • 236 replies
  • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
   Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.
    
   Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 85 replies
  • Zobaczyć powierzchnię Wenus.... - mapa promieniowania termicznego (sezon 2020)
   Zacznę od zdjęcia a potem będą technikalia, opisy zbierania materiału oraz informacje o obróbce
   6 maja faza Wenus zmalała poniżej 20% więc zaczął się najlepszy okres kiedy możemy podejmować próby rejestracji promieniowania termicznego powierzchni Wenus. Czas ten potrwa mnie więcej 17-18 maja kiedy to planeta będzie już zbyt blisko Słońca i kontrast zmaleje uniemożliwiając (lub utrudniając) rejestrację tego zjawiska.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 30 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.