Skocz do zawartości

Pokaż kosmos innym


as3mblee

Rekomendowane odpowiedzi

Cytat

W dzisiejszych czasach ciężko znaleźć czas na hobby czy indywidualny rozwój niezwiązany z wykonywaną pracą. Często forma edukacji jaka nam zostaje jest zbyt kosztowna a oddzielenie zbędnych informacji czasami staje się wręcz niemożliwe. Ja chcę przedstawić Ci wizję czegoś, co będzie ogólnodostępne.

Hmm, w dzisiejszych czasach ciężko znaleźć czas na hobby ale za chwilę piszesz

Cytat

Wspólne wypady w teren, gdzie niebo jest wolne od zanieczyszczenia światłem w celu wspólnego eksplorowania kosmosu.

Nie chcę Cię martwić ale wspólne wypady w teren wymagają masy wolnego czasu.

Dalej

Cytat

Aby wszyscy mogli zobaczyć obraz widoczny przez teleskop chcę połączyć to w taki sposób, by wszystko wyświetlało się na dużym ekranie, a obserwatorzy zgromadzeni na leżakach i miękkich matach mogli mieć możliwość wyboru obserwacji gwieździstego nieba.

Wielki "wyświetlający" ekran raczej nijak ma się do pojęcia "miejsca wolnego od zanieczyszczenia światłem" :) Po to się jedzie w teren, żeby oczy zaadaptowały się do ciemności i uwaga... w niej pozostały :) najmniej potrzebny w takim miejscy jest giga ekran.

 

Reszty nie komentuję bo zwierzętom jedyne czego potrzeba to miejsca do życia, bez drących japę ATV i Cross na cały las a na herbacie, kawie i FB się nie znam.

 

Jak jesteś fanem astronomii to gdzie są Twoje zdjęcia z TWOIM teleskopem na zrzutce? gdzie zaangażowanie? :) Kilka zdjęć z pixy nie swoich, trochę tekstu i zrzutka gotowa.

pixa teleskop

  • Lubię 2
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od siebie dodam że wygląda to mało wiarygodnie.

Nie piszesz jaki konkretnie sprzęt chcesz kupić i za ile. Jakie masz doświadczenie w tej materii (właściwie w tych materiach bo widzę że doszła poezja, ptaki, kawa i imperium rzymskie - a czemu nie Grecja, Egipt czy kultura Andronovo ?  )

 

Na razie przekaz jest jasny - ZBIERASZ KASĘ.

I tyle.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba bot napisał. Kiedyś dostałem podobnego maila z tytułem: "Baczność użytkownik!" :D

 

Jakby tak podsumować z czym mi się kojarzy część 1, z tym ekranem w ciemnej miejscówce, to z tym:

cc.jpg.11b494aa06d943f69ef9ec13fad148db.jpg

 

Druga - karmienie zwierząt, trzecia - mydło i powidło w sali, czwarta - strona na FB. I dejcie na to 30000zł. Co to ma wspólnego z astronomią? Kometa Neovise wspomniana w opisie jest już ciemna, i robi się coraz ciemniejsza więc nie jest to najszczęśliwszy wybór do promocji :D nim się te pieniądze zbiorą, to już dawno za Plutonem będzie się mrozić. To jak promować projekt tranzytami Wenus, albo kometą Halleya :D Perseidy, Księżyc, konstelacje, planety i galaktyki. Te starlinki i inne sztuczne satelity pomińmy milczeniem, bo to jak pokazywać komuś smog, albo wysypisko śmieci. Złapać teleskopem ISS - powodzenia. Zastanawiam się czy autor opisu w ogóle lubi astronomię, czy może wcisnął ją dlatego, że fajnie się nazywa, a później to coś się znajdzie.

  • Lubię 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tuvoc okropni byliście :D co jeden to bardziej niszczył marzenia o sprzęcie za 30k, aż do szorowania po glebie linkiem do "pierwszy teleskop" :D Ekipa astropolis była dużo lepiej wychowana, tam też jest link do zbiórki: https://astropolis.pl/topic/70060-spacetrip/ I pomyśleć, że LibMar wstydził się zbierać 1/4 tej kwoty...

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wymyślił zrzutkę... 

To ja też zrobię zrzutkę na teleskop bo mi się znudził ten co mam. 

 

A tak na poważnie często biorę jakiegoś ziomka mówię opowiadam. 

Często ktoś nie jest zai teresowany, a jeden na kilku się trafi, że mu się podoba. 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zupełnie tego "nie czuję". Ale żeby zapał autora nie poszedł na marne, postaram się konstruktywnie:

- Autor jest dla mnie w zasadzie anonimowy, w Internecie widziałem już właściwie wszystko; brakuje jakiegokolwiek uwiarygodnienia. I to w przynajmniej dwóch kwestiach: 1. Skąd wiem, że pieniądze nie "wyparują". 2. Skąd wiem, że autor to osoba która udźwignie ten projekt (tak pod względem organizacyjnym, jak i merytorycznie). I skąd mam wiedzieć, że nie zabraknie mu zapału?
- Zbyt duży rozrzut tematyczny, co bardziej sugeruje wynik "burzy mózgów", niż propozycję poważnego przedsięwzięcia.
- Brakuje informacji, co dokładnie zostanie kupione za te pieniądze. Kwota wygląda jakby została wpisana na czuja na zasadzie "chętnie przytulę X".
- Czy wszystkie środki są konieczne "na już"? Moim zdaniem szanse powodzenia zbiórki byłby dużo większe po wykrojeniu minimalnych niezbędnych do startu środków.
- Dlaczego ja mam za to płacić, a nie po prostu uczestnicy spotkań?

Jak ktoś chce zobaczyć, jak wygląda rzetelna propozycja, to moim zdaniem taka nią jest:

https://zrzutka.pl/c3gher

Dlaczego? Bo autor jest dobrze znany w danej społeczności, bo ma już na określonym polu osiągnięcia, bo jasno sprecyzował czego potrzebuje i nie pompował kwoty zbiórki. Myślę, że nikt z wpłacających się nie rozczarował, wprost przeciwnie.

A tak trochę z innej beczki: ja osobiście uważam, że pokazy nieba (czy ogółem spotkania popularnonaukowe) mogą być biznesem jak każdy inny. Wcale nie oczekuję, że ktoś będzie to robił za darmo czy za publiczne pieniądze. Trzeba dokonać kalkulacji "czysto" biznesowej, zainwestować środki, przekonać ludzi, że dostają coś wartego ceny i działać. :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Wspólne dokarmianie dzikich zwierząt w ciężkich dla nich okresach" Nie wolno tego robić. Za dokarmianie dzikich zwierząt odpowiedzialne są leśnictwa i PZŁ.  Nawet karmienie ptaków wodnych jak kaczki, czy łabędzie wymaga zgody. Nota bene karmienie dzikich ptaków jest dla nich bardzo szkodliwe.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Ajot napisał:

"Wspólne dokarmianie dzikich zwierząt w ciężkich dla nich okresach" Nie wolno tego robić. Za dokarmianie dzikich zwierząt odpowiedzialne są leśnictwa i PZŁ.  Nawet karmienie ptaków wodnych jak kaczki, czy łabędzie wymaga zgody. Nota bene karmienie dzikich ptaków jest dla nich bardzo szkodliwe.

 

Albo co mają wspólnego tajemnice kawy i herbaty z astronomią? 

 

Ta lista też chyba była robiona bez przemyślenia. Musisz być naprawdę bardzo wykształcony skoro byłbyś w stanie opowiadać o tak szerokiej gamie rzeczy. II wojna światowa to tak szeroki temat że sam go zgłębiam od prawie 5 i nadal stan mojej wiedzy jest śmieszny. Co kryje ziemia, tak się składa że akurat przerabiam w technikum na rozszerzonej geografii ten temat i jest naprawdę trudny i rozległy, podejrzewam że mój nauczyciel sam nie byłby w stanie pięknie o tym opowiadać (pomijając to co jest w podręczniku). Dalej nie chcę mi się pisać bo to jest jakiś żart. 

Lista przykładowych tematów spotkań:

- bezpieczeństwo w Internecie; 

- ptaki - gatunki lokalne; 

- roślinność lasu;

- imperium rzymskie (wybrane tematy);

- II wojna światowa (wybrane tematy);  

- kosmos i eksploracje;   

- co kryje ziemia;

- o poezji słów kilka;        

- zdjęcie – jak poprawnie je wykonać;    

- wstęp do rysunku;         

- wirusy - rys "histeryczny”;          

- kawa i jej tajemnice;     

- herbata i jej tajemnice.

 

Edytowane przez Bezel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Zara, nie do końca rozumiem zwrot, że "promujesz zrzutkę polegającą na nieudostępnianiu nieba".

 

Znaczy co? Zbierasz kasę, żeby było zachmurzenie? :laughbounce2:

Przepraszam za literówkę widocznie słownik poprawił.

 

9 godzin temu, lolak89 napisał:

Hmm, w dzisiejszych czasach ciężko znaleźć czas na hobby ale za chwilę piszesz

Nie chcę Cię martwić ale wspólne wypady w teren wymagają masy wolnego czasu.

Dalej

Wielki "wyświetlający" ekran raczej nijak ma się do pojęcia "miejsca wolnego od zanieczyszczenia światłem" :) Po to się jedzie w teren, żeby oczy zaadaptowały się do ciemności i uwaga... w niej pozostały :) najmniej potrzebny w takim miejscy jest giga ekran.

 

Reszty nie komentuję bo zwierzętom jedyne czego potrzeba to miejsca do życia, bez drących japę ATV i Cross na cały las a na herbacie, kawie i FB się nie znam.

 

Jak jesteś fanem astronomii to gdzie są Twoje zdjęcia z TWOIM teleskopem na zrzutce? gdzie zaangażowanie? :) Kilka zdjęć z pixy nie swoich, trochę tekstu i zrzutka gotowa.

pixa teleskop

Rozumiem że według Ciebie ekran to coś złego, przykładem świeci "Z głową w gwiazdach" https://scontent-frt3-2.xx.fbcdn.net/v/t1.0-0/p640x640/74342943_3180118288713364_6438949963878355009_o.jpg?_nc_cat=101&_nc_sid=8024bb&_nc_ohc=KkCDfE4j7oYAX9lwfEj&_nc_ht=scontent-frt3-2.xx&_nc_tp=6&oh=10f1377d06d7a1d79b5140d34cf02700&oe=5F3D52AC

 

moim zdaniem wyglada to bardzo dobrze i wszscy moga zobaczyc to co widzi teleskop.

 

 

Co do reszty pytań odpowiadam że jeśli ktoś jest z okolic Mławy to z miłą chęcią się spotkam pogadam więc anonimowy nie jestem, żyję.

Co do sprzętu kosztorys jest przedstawiany w firmach gdzie prosimy o dotację. Publicznie nie widnieje on bo za chwilę się zacznie że coś jest lepszego coś jest gorszego. Wyceniliśmy sprzęt tyle wyszło i tyle nam potrzeba reszta to nasz wkład własny.

Osobiście zajmuję się informatyką od wielu lat. Astronomia to hobby aktualnie nie posiadam żadnego teleskopu ostatni miał mały wypadek kilka lat temu.

Zakres tematyczny jest spory bo nie jestem sam. Pracowałem w technikum leśnym, mam znajomych co chcieli by trochę poopowiadać ludziom o tym świecie. Wiem że ktoś lubi wyjść do lasu samemu ale są ludzie którzy lubią gdy ktoś coś podpowie, opowie itp. Jeśli dobrze się wczytasz to są tematy przykładowe bo każdy będzie mógł przygotować sobie temat do omówienia.

5 godzin temu, dziki_rysio_997 napisał:

Zupełnie tego "nie czuję". Ale żeby zapał autora nie poszedł na marne, postaram się konstruktywnie:

- Autor jest dla mnie w zasadzie anonimowy, w Internecie widziałem już właściwie wszystko; brakuje jakiegokolwiek uwiarygodnienia. I to w przynajmniej dwóch kwestiach: 1. Skąd wiem, że pieniądze nie "wyparują". 2. Skąd wiem, że autor to osoba która udźwignie ten projekt (tak pod względem organizacyjnym, jak i merytorycznie). I skąd mam wiedzieć, że nie zabraknie mu zapału?
- Zbyt duży rozrzut tematyczny, co bardziej sugeruje wynik "burzy mózgów", niż propozycję poważnego przedsięwzięcia.
- Brakuje informacji, co dokładnie zostanie kupione za te pieniądze. Kwota wygląda jakby została wpisana na czuja na zasadzie "chętnie przytulę X".
- Czy wszystkie środki są konieczne "na już"? Moim zdaniem szanse powodzenia zbiórki byłby dużo większe po wykrojeniu minimalnych niezbędnych do startu środków.
- Dlaczego ja mam za to płacić, a nie po prostu uczestnicy spotkań?

Jak ktoś chce zobaczyć, jak wygląda rzetelna propozycja, to moim zdaniem taka nią jest:

https://zrzutka.pl/c3gher

Dlaczego? Bo autor jest dobrze znany w danej społeczności, bo ma już na określonym polu osiągnięcia, bo jasno sprecyzował czego potrzebuje i nie pompował kwoty zbiórki. Myślę, że nikt z wpłacających się nie rozczarował, wprost przeciwnie.

A tak trochę z innej beczki: ja osobiście uważam, że pokazy nieba (czy ogółem spotkania popularnonaukowe) mogą być biznesem jak każdy inny. Wcale nie oczekuję, że ktoś będzie to robił za darmo czy za publiczne pieniądze. Trzeba dokonać kalkulacji "czysto" biznesowej, zainwestować środki, przekonać ludzi, że dostają coś wartego ceny i działać. :)

Dziękuję za ocenę. W swoim mieście jestem dość znany, ale chcę po za ramy Mławy i jej okolic. Szukamy ludzi którzy chcieli by z nami współtworzyć ten projekt.

 

3 godziny temu, Ajot napisał:

"Wspólne dokarmianie dzikich zwierząt w ciężkich dla nich okresach" Nie wolno tego robić. Za dokarmianie dzikich zwierząt odpowiedzialne są leśnictwa i PZŁ.  Nawet karmienie ptaków wodnych jak kaczki, czy łabędzie wymaga zgody. Nota bene karmienie dzikich ptaków jest dla nich bardzo szkodliwe.

 

Masz rację i tu się przydają znajomości. Znam paru leśników którzy by nie pogardzili pomocą, więc chciałbym aby wszystko było legalne.

 

Pozdrawiam i przepraszam za literówki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, as3mblee napisał:

moim zdaniem wyglada to bardzo dobrze i wszscy moga zobaczyc to co widzi teleskop.

Jak chcesz pokazywać na dużym ekranie Księżyc na żywo to pewnie ogarniesz temat, choć wg mnie to bez sensu - obraz na żywo w okularze przez nawet małego maka jest dużo bardziej ekscytujący . No ale do tego nie trzeba sprzętu za prawie 30k.

47 minut temu, as3mblee napisał:

Wyceniliśmy sprzęt tyle wyszło i tyle nam potrzeba reszta to nasz wkład własny

Ale jaki to sprzęt? reklamujesz się na forum astronomicznym to nie dziw się że tak nas to interesuje. Skoro prosisz o pieniądze to czemu tak kryjesz się ze sprzętem.

Przecież ludzie od razu zobaczą że mają do czynienia z profesjonalistą znającym się na rzeczy albo doradzą coś bardziej rozsądnego jeśli jednak nie masz dużego doświadczenia z teleskopami.

 

A tak ? nadal potwierdzam co pisałem wcześniej.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, as3mblee napisał:

 

moim zdaniem wyglada to bardzo dobrze i wszscy moga zobaczyc to co widzi teleskop.

Tak, mogą zobaczyć Księżyc... no i to tyle. Jeśli ktoś chce zobaczyć to co widzi teleskop to niestety ale musi podejść do teleskopu i przez niego spojrzeć, w innym przypadku są to tylko zdjęcia których na pęczki na forach astro lub marnej jakości LiveView, nie mają nic wspólnego z widokiem przez okular.

Jak dla mnie taka idea skomputeryzowania obserwacji to niepotrzebne dziwactwo, mogę to tylko porównać do mleka sojowego czy mody na bezglutenowe produkty. Zmieniasz miejsce oglądania obrazków z mieszkania na pole a wystarczyło by mieć na tym polu prostą Syntę 8 i dwa okulary.

Księżyc to i z balkonu z bloku można obejrzeć tanim achromatem 70/700 czy 90/900 i będzie to bardziej ekscytujący widok niż na ekranie.

Może jednak są ludzie, którzy będąc w głuszy wolą patrzeć na ekran (nie mówię tu o robiących fotki) zamiast podejść do okularu i zobaczyć na własne oczy, nie mam zamiaru nikogo obrażać, wyraziłem tylko swoje zdanie.

Edytowane przez lolak89
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzęt za 30 000,00 nie tyczy się samego teleskopu, jest tu tez nagłośnienie, namiot leżaki, kamera, obiektyw do aparatu czyli wszystko to co jest potrzebne bo prowadzenia zajęć nie tylko astronomicznych. Tuba z montażem oscyluje w kwocie 8 500,00 ale to jest kwota jeszcze ruchoma w górę oczywiście w zależności czy zbiórka wypali czy nie.

 

Co do obrazu z okularu ok jest fajnie, ale jak przyjdzie 30 osób to nie sposób wszystkim pokazać daną chwilę przez okular, będzie taka możliwość ale jak zawsze kolejka, a tak wszyscy zobaczą to na ekranie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, as3mblee napisał:

Sprzęt za 30 000,00 nie tyczy się samego teleskopu, jest tu tez nagłośnienie, namiot leżaki, kamera, obiektyw do aparatu czyli wszystko to co jest potrzebne bo prowadzenia zajęć nie tylko astronomicznych. Tuba z montażem oscyluje w kwocie 8 500,00 ale to jest kwota jeszcze ruchoma w górę oczywiście w zależności czy zbiórka wypali czy nie.

 

Co do obrazu z okularu ok jest fajnie, ale jak przyjdzie 30 osób to nie sposób wszystkim pokazać daną chwilę przez okular, będzie taka możliwość ale jak zawsze kolejka, a tak wszyscy zobaczą to na ekranie.

Możesz działalność założyć i dostaniesz 20k.

A tak to nie wiem czy Ci to przejdzie bo dla mnie osobiście to nie pewne. 

Załóżmy, że będzie taka sytuacja, że kompletnie nie będziesz miał ludzi. 

I co wtedy? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Dasionek napisał:

Możesz działalność założyć i dostaniesz 20k.

A tak to nie wiem czy Ci to przejdzie bo dla mnie osobiście to nie pewne. 

Załóżmy, że będzie taka sytuacja, że kompletnie nie będziesz miał ludzi. 

I co wtedy? 

Nie chce zakładać działalności (wciąż pracuję zawodowo), chcę zrobić coś co będzie non profit. Na stowarzyszenie nie mam tyle osób by je stworzyć a fundacja to pieniądze których też nie mam. Jak rozmawiam i robię promocję to raczej chętni by byli. Mława ma około 28 tys mieszkańców więc zawsze znajdą się ludzie.

Edytowane przez as3mblee
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A możesz pokazać co do tej pory zrobiłeś w dziedzinie astronomii/astrofotografii/wideoastrofotografii? Lubię popierać fajne inicjatywy, ale takie które robią ludzie wiedzący o co chodzi. Tu już było ostatnio kilku w dużymi budżetami i zerową wiedzą. Ty nie masz budżetu ale może przynajmniej masz wiedzę i doświadczenie?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, as3mblee napisał:

nie sposób wszystkim pokazać daną chwilę przez okular

Albo nie masz doświadczenia albo masz coś innego na myśli (co?) bo większość obiektów, zjawisk na tyle długo trwa lub wcale się nie zmienia, że każdy zdąży spojrzeć w okular.  

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.