Skocz do zawartości

Pokaż kosmos innym


as3mblee

Rekomendowane odpowiedzi

9 minut temu, wessel napisał:

A możesz pokazać co do tej pory zrobiłeś w dziedzinie astronomii/astrofotografii/wideoastrofotografii? Lubię popierać fajne inicjatywy, ale takie które robią ludzie wiedzący o co chodzi. Tu już było ostatnio kilku w dużymi budżetami i zerową wiedzą. Ty nie masz budżetu ale może przynajmniej masz wiedzę i doświadczenie?

 

Wiesz nie zajmuję się fotografia by bawić się w te rzeczy, Mam Nikona D3300 ale bez statywu i krótkoogniskowym obiektywem. Nie interesowałem się nigdy tym by robić zdjęcia raczej wolę wyjść z lornetką (obecnie już nie mam teleskopu) i obserwuję co ciekawego się dzieje. Nie mam tez czasu by każdą pogodną noc spędzać pod gołym niebem. Raczej prowadzę obserwacje z kalendarzem zjawisk na dany rok, kompas i stellarium...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to znaczy że doświadczenia w astrofotografii nie masz. A wideoastronomia - bo rozumiem że w taki sposób chcesz pokazywać Kosmos - to dziedzina która wymaga olbrzymiego doświadczenia, dużych nakładów do uzyskania zadowalających efektów i duuuużo czasu. W Twoim przypadku nic z tych trzech elementów nie występuje. No to tyle z mojej strony.....powodzenia, ale wybacz - nie będę wspierał oglądania ptaszków i dokarmiania dzikich zwierząt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, as3mblee napisał:

Wiesz nie zajmuję się fotografia by bawić się w te rzeczy, Mam Nikona D3300 ale bez statywu i krótkoogniskowym obiektywem. Nie interesowałem się nigdy tym by robić zdjęcia raczej wolę wyjść z lornetką (obecnie już nie mam teleskopu) i obserwuję co ciekawego się dzieje. Nie mam tez czasu by każdą pogodną noc spędzać pod gołym niebem. Raczej prowadzę obserwacje z kalendarzem zjawisk na dany rok, kompas i stellarium...

Czyli pewnie nawet nie potrafisz znaleźć podstawowych obiektów. 

Bez doświadczenia Chcesz ludzi po niebie oprowadzić? 

 

I jak to będzie wyglądać :

- Pokażesz M42, ktoś się zapyta co to jest to na tym samym monitorze włączysz im wikipedie? 

Pozdrawiam. 

I tak ps. 

Większość ludzi którzy mnie widzą z teleskopem wooow, ale sprzęt co tam widać pokazesz coś. 

I na tym się kończy ich przygoda z astronomią bo wkoncu zobaczyli 2 planety z miasta. 

Ale często wystawiam w miejscu publicznym zawsze ktoś podejdzie pokaże co i jak, a rzadko się zdarza ktoś zainteresowany. 

 

Edytowane przez Dasionek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, as3mblee napisał:

Tuba z montażem oscyluje w kwocie 8 500,00 ale to jest kwota jeszcze ruchoma w górę

Jesteśmy bardzo ciekawi co wybrałeś, wybacz ale to forum astronomiczne gdzie często dyskutujemy o sprzęcie. Może pomożemy Ci uniknąć zbędnych lub złych wydatków.

 

2 godziny temu, as3mblee napisał:

ale jak przyjdzie 30 osób to nie sposób wszystkim pokazać daną chwilę przez okular,

Z całą pewnością nigdy nie brałeś udziału w takich pokazach, możesz to nadrobić przy najbliższym dużym zlocie we wrześniu na Roztoczu. Wątek na forum łatwo znaleźć.

Nigdy nie było problemu żeby kilka, kilkanaście czy kilkadziesiąt osób nie mogło skorzystać z teleskopu wizualnie. A kolejki do 50-60cm newtonów były czasem ogromne gdyż obiekty z reguły są dostępne na niebie przez wiele godzin.

 

ps. Z krótkich zjawisk widzę problem tylko przy całkowitym zaćmieniu Słońca ale z tym nie będziesz miał nigdy problemów : następne widoczne w Polsce będzie dopiero za 115 lat. :)

Częściowe zaćmienie można ogarnąć wizualnie za pomocą teleskopu ew. z kartką papieru.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieliśmy tutaj kilka zrzutek i wszystkie te, które zakończyły się (czasem spektakularnym) sukcesem łączyło jedno - autor pokazał wcześniej, że ma pojęcie o temacie, jest kompetentny, pracowity, dał się wcześniej poznać z jak najlepszej strony jako miłośnik astronomii, popularyzator i po prostu kolega. 

 

Zacząłeś budować niejako od dachu, więc nie przewiduję sukcesu. Mieliśmy podobny przypadek kilka lat temu - @slvmtz wyskoczył z pomysłem zbiórki i odzew był delikatnie rzecz ujmując "chłodny". Od tego czasu Sławek mocno zapracował (co mogliśmy śledzić na forum) na swoją reputację popularyzatora i gdyby teraz założył temat ze zbiórką na konkretny cel, dzięki któremu mógłby zrobić krok do przodu, jestem pewny że miałby spore szanse powodzenia. 

 

Taka podpowiedź ode mnie. Tutaj nie da się "na skróty".

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy zebrani tutaj dają dobre rady. Lepiej na początek zainwestować w jakiś podstawowy teleskop i trochę poobserwować, oswoić się z montażem paralaktycznym, ustawianiem na Polarną itd. W niewielkim teleskopie nie będzie bardzo spektakularnych widoków.

 

Każdy na początku przekonany jest, że zobaczy masę szczegółów (niczym ze zdjęć z Hubbla), kolory, jakieś niesamowicie zmieniające się zjawiska, a tak naprawdę to długie minuty rozstawiania sprzętu, wpatrywania się w mgiełki i kulki, żeby wyłuskać szczegóły.

 

Tuba, którą podesłałeś to armata na planety. Wrzucając okular 30mm dostajesz aż 90x powiększenia. Długa ogniskowa powoduje, że nie jest to dobry wybór na mgiełki. Pomyśl o tym jak o przysłonie w aparacie - na f/2.8 wszystko jest bardzo jasne, a na f/20 musisz zwiększać czas naświetlania albo ISO, bo na zdjęciu nic nie będzie widać. Oko nie jest w stanie tego zrobić.

 

Montaż byłby fajny, ale pod jakiś refraktor typu 80/400 (albo niewielkiego Newtona), gdzie można nawet porobić trochę fotek. Pod prawie 8 kg obciążeniem ciężko osiągnąć zadowalający czas naswietlania, a na 400 zdjęć po 20s szkoda migawki, bo może paść bardzo szybko.

 

Dochodzi tu inny czynnik ludzki - najciemniejsze noce są w zimę (o ile nie ma śniegu). Ciężko będzie zachęcić 20 osób, które są zaciekawione, żeby spędziły parę godzin w ujemnych temperaturach.

 

Wybierz się na jakiś zlot albo dogadaj z kimś, kto wybiera się na obserwację. Zobaczysz jak to wygląda i będziesz mógł stwierdzić, czy Ci się w ogóle podoba. Najgorsza sytuacja byłaby gdyby zrzutka się zakończyła, a z nią zapał. Później sprzęt za kilka tysięcy złotych kurzyłby się na strychu przez długie miesiące, a ostatecznie pewnie skończył na giełdzie.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.