Skocz do zawartości
  • 1

Mistrila

Pytanie

Witam jestem tutaj zupełnie nowa, więc z góry przepraszam, jeżeli takowy temat już się nawinął. :unsure:

Sprawa jest, więc taka, małymi kroczkami wchodzę w świat astronomii, zaczynam rozpoznawać niektóre gwiazdozbiory i jaśniejsze obiekty na niebie. Obserwowałam już księżyc, parę gwiazd za pomocą lornetki, którego wartość jest 8X40WA. Teraz pragnę zaobserwować więcej cudów wszechświata; zbadać kratery na naszej naturalnej satelicie, ujrzeć pierścienie Saturna i planety Jowisza, obserwować komety, których ludzkie oko nie jest i nie będzie w stanie zauważyć. Możliwe, że również przy odrobinie szczęścia zobaczyć Galaktykę Andromedy. 

Jestem osobą, która dość często zmienia miejsca, od domku jednorodzinnego w miasteczku, aż po apartament na czwartym piętrze, niemalże w centrum miasta. Czasami robię też wypady na podmiejskie dzikie tereny. Jak widać sprzęt musiałby by być w miarę mobilny. 

Byłoby miło gdyby widziany obraz przez teleskop bądź lornetkę, nie byłby rozmazany, oczywiście nie liczę na jakość "Full HD", bo wtedy zapewne musiałabym kupić sobie tą ogromną jak człowiek tubę. 

Jeżeli chodzi o finanse, jestem w stanie wydać maksymalnie 700 złotych i nie więcej. 

Mam nadzieję, że powyższe informację pomogą, w razie czego to proszę się dopytać o szczegóły. :icon_biggrin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1

Nie przepraszaj, że jesteś nowa/świeża - każdy kiedyś był.

Najprościej bym napisał: potrzebujesz lornetkę ORAZ teleskop, i wchodzimy w temat-rzekę. Pamiętaj, że atutem lornetki są mobilność, obserwacja obuoczna i duże (powyżej około 5 stopni) pole widzenia. Atutem teleskopu jest większa średnica (czyli lepszy zasięg i rozdzielczość) oraz możliwość wymiany okularów (a więc masz dostęp do różnych powiększeń)

Za 700 zł możesz kupić bardzo przeciętną lornetkę lub zupełnie słaby teleskop, jeśli chcesz to kupić nowe.

W sprzęcie używanym jest już jakaś nadzieja - Newton około 130mm średnicy zapewne byłby w zasięgu cenowym, np to poniżej.

 

https://allegro.pl/oferta/teleskop-sky-watcher-130-900-9539958931

 

małym druczkiem:

- tarczę Jowisza i księżyce z łatwością widać w dobrej lornetce 8x, ale przy 80x jest fajne a przy 180x szczęka opada....

- Mgławicę Andromedy widać gołym okiem, ale rzeczywiście - prawdziwa jazda zaczyna sie w dobrej optyce

- Ostatnia kometa Neowise pięknie pokazała, że od czasu do czasu daje się komety obserwować gołym okiem, ale z lornetką masz do dyspozycji czasami kilka komet rocznie (w tym roku odhaczyłem 5)

- jeśli możesz, ZAWSZE staraj się obserwować spod ciemnego nieba (obiety głębokiego nieba) oraz po dokładnym wystudzeniu teleskopu

 

Edytowane przez Marcin_G
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1

Mimo wszystko nie rezygnuj z lornetki i tę mam i oceniam jako akceptowalną (za te pieniądze) i dobrze zadziała też bez statywu bo tylko 8x.

Nikon Aculon 10x50 też miewam i jest trochą lepsza ale prawie 3x droższa


https://fotozakupy.pl/product-pol-13107-Bresser-Hunter-8x40.html

 

130 mm to jednak zauważalnie więcej/lepiej niż 114mm więc z Newtonów ...

 

Ten jest godny uwagi:

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_34&products_id=1383&lunety=Teleskop Sky Watcher Synta N 130 900 EQ 2 SK1309EQ2

 

a i ten jest ciekawy ale niestety wymaga wożenia ze sobą lub posiadania stołu :)

 

https://fotozakupy.pl/product-pol-23267-Bresser-MESSIER-NT-130-130-650-DOBSON.html

 

Tylko sprawdź w opisie wagę jeśli ma znaczenie

 

Siema

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1

Sprawa jest trudna. W granicach 1000 zł wybór nie jest duży. Raczej teleskop niż lornetka, bo lornetki, choć kiepskiej już "liznełaś". Nawiasem mówiąc, w kwestii lornetki pomyśl docelowo o wymianie na coś porządnego, a tymczasem spróbuj nią pod możliwie ciemnym niebem znaleźć galaktykę Andromedy (M31), o której wspomniałaś. Zapewniam, że da się.

 Wracając do teleskopów, to widzę 2 opcje:

1) refraktory średnicy 80-90mm, krótkoogniskowe lub F/10, na montażu AZ

2) mały Newton na montażu Dobsona (skrzynkowy montaż AZ) 130/650 (ten linkowany przez ekolog-a) lub jego większy kuzyn 150/750:

https://www.astrozakupy.pl/teleskop-bresser-messier-nt-150-750-dobson/2081/

Oba te teleskopy potrzebują dodatkowej podstawy przy eksploatacji na balkonie (niski montaż vs balustrada). W terenie pewnie najniższego możliwego siedziska. Niektóre większe stołki wędkarskie mogą być za wysokie. Ale to są już spore teleskopy, nie jakiś tam namiastki.

Ad1 ) mogłyby z kolei być:

https://www.astrozakupy.pl/teleskop-bresser-messier-ar-90-90-900-nano/2437/

(tu trzeba dokupić drugi okular, ale sprzęt na oko b. fajny)

albo:

https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-bk-909-az3-90-900?from=listing

Montaż trochę słaby pod tę tubę, ale działa, można go w prosty sposób zmodyfikować poprawiając znacząco pracę.

 Są jeszcze krótkoogniskowe refraktory, ale to sprzęt b. specyficzny, w przypadku średnic <100mm o właściwościach użytkowych pośrednich pomiędzy lornetką a typowym teleskopem. Przykład:

https://www.astrozakupy.pl/teleskop-bresser-messier-ar-90-90-500-nano/2429/

Mniejszy kuzyn powyższego, o parametrach 80/400 wraz z fotostatywem przejechał ze mną w plecaku turystycznym kawałek Turcji, Syberii i Chin, to przy okazji zaćmień Słońca.

Pozdrawiam

-J.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1
Gość Bellatrix

a ja mam newtona 130mm , Skywather. Kupiłam go za 700zł razem z okularami i mam go już 4 lata i używam dużo, jestem zadowolona. Szkoda pieniędzy na coś drogiego, nie wiadomo, czy za miesiąc się nie znudzi. Lepiej się uczyć na prostym sprzęcie. Jak się chce obserwować, to nie ma , że coś przeszkadza, niedomaga. Korzysta się i już. Ale wiadomo, każdy ma inne zdanie. Ja bym mojego newtona nie zamieniła, nie żałuję. ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Takich tematów jest tu mnóstwo, wystarczy spojrzeć na archiwalne posty z zeszłych 2 tyg. Ogólnie co do konkluzji z nich wynikającej, to  za 700zł nie kupisz nowego teleskopu z akcesoriami, używanego też raczej nie. Lornetkę już jakąś 10x50 na BaK 4 możesz kupić , która będzie wielokrotnie lepsza od twojego 8X40WA na Bak7.

Przydałby się statyw, ale to będzie trudne w tej kwocie, chyba że znajdziesz sprzęt używany, tylko że średnio polecam zakup używanej lornetki jeżeli nie masz doświadczenia, bo kupisz coś z wadami jak brak kolimacji osi optycznych, rozklejone szkła obiektywu etc..

Galaktyka Andromedy jest łatwym lornetkowym obiektem.

I jeszcze słowo odnośnie Jowisza - obiegają go satelity, planety krążą wokół gwiazd.

Edytowane przez Ajot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Niestety lornetkę, którą posiadam to nawet nie uzyskam dużego powiększenia/obrazu na samolot, więc gdy pragnęłam upolować chociażby PANSTARSSA(a) to wyszła z tego kompletna klapa.

Na domiar złego, dowiedziałam o istnieniu Neowise, po tym, gdy miało swoje najniższe peryhelium (proszę nie bić, jeżeli jestem w błędzie), tak około w połowie lipca. >-> 

A co do zaproponowanego teleskopu, to muszę powiedzieć, że wygląda przyzwoicie, tylko że dość duży jest. No chyba, że na zdjęciu tak wygląda. 

Przy okazji chciałabym się zapytać; widziałam również teleskopy, które pozwalają na automatyczne znalezienie, ustalenie pozycji danego obiektu lub z możliwością podłączenia do niego telefonu. Czy są one dobre dla amatora? 

Edytowane przez Mistrila
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Za 700 zł nie kupisz nic, co będzie automatycznie kierować teleskop na obiekt. Za 7000 zł juz tak :) Mając ograniczony budżet, płać przede wszystkim za optykę

Lepiej zainwerstuj w Stellarium na kompie (www.stellarium.org) oraz dobry szukacz 8x50 do teleskopu - dużo więcej frajdy daje samodzielne odszukiwanie obiektów. Watro też pomyśleć o napędzie jednej osi, gdy kupisz tego Newtona.

 

Właśnie MAŁE powiększenia sa fajne w lornetkach - to one decydują o dużym polu widzenia i dużej źrenicy wyjściowej. Jaką dokładnie masz lornetekę?

Edytowane przez Marcin_G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jak na razie z korzystam z aplikacji "Star Walk 2" i nie jest wcale taka zła.  :)

Przemyślę sobie kupno Newtona, rozejrzę się po postach o tym samym temacie z paru tygodni, może uda mi się na coś zdecydować. 


W takim razie, z góry dziękuje za poradę! ^-^ 

Natomiast, jeżeli się okaże, że będę potrzebowała kolejnych wskazówek, to od razu napiszę tutaj. 

Ps: Ups, nie widziałam tej dopiski z lornetką, ale wpadka. W każdym bądź razie jest to model Kandar 8x40WA (50M At 1000M). Żadnych szczegółów oprócz tego nie mam, nie posiadam pudła czy czegokolwiek, co by powiedziało mi więcej. Przepraszam :') 

Edytowane przez Mistrila
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Star Walk 2 to bardziej aplikacja jako ciekawostka. Pobierz Stellarium lub SkySafari. Możesz też kupić atlas / przewodnik po niebie w formie książki, wtedy krok po kroku zostaniesz poprowadzona za rękę w świat nocnego nieba :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, dexter77 napisał:

Star Walk 2 to bardziej aplikacja jako ciekawostka. Pobierz Stellarium lub SkySafari. Możesz też kupić atlas / przewodnik po niebie w formie książki, wtedy krok po kroku zostaniesz poprowadzona za rękę w świat nocnego nieba :)

No cóż jak na razie bardzo mi pomogła ta aplikacja, ale sprawdzę jeszcze SkySafari, dziękuję za propozycję. :) 

Również zapomniałam dodać jedno, jakie dokładnie lornetki proponujecie w tym budżecie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Za około 700 zł nowy teleskop z szansami na zobaczenie że Saturn ma pierścień to ten:

 

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_33&products_id=1424&lunety=Teleskop Sky Watcher Synta R 90 900 AZ 3

 

90mm/900mm na AZ3

 

Siema

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, Mistrila napisał:

Przemyślę sobie kupno Newtona, rozejrzę się po postach o tym samym temacie z paru tygodni, może uda mi się na coś zdecydować.

Astromiłośnicy lubią się spotkać i razem poobserwować. Np. grupa krakowska dziś obserwuje, a ja w pracy do 22, więc z nimi nie pojechałem :(
Napisz skąd jesteś i może najpierw umów się z obserwatorami z Twoich okolic. Pooglądasz niebo przez ich lornetki/lunety/teleskopy, porozmawiasz i dopiero wtedy wybierzesz sprzęt dla siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 godzin temu, ekolog napisał:

Za około 700 zł nowy teleskop z szansami na zobaczenie że Saturn ma pierścień to ten:

 

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_33&products_id=1424&lunety=Teleskop Sky Watcher Synta R 90 900 AZ 3

 

90mm/900mm na AZ3

 

Siema

AZ3 i metr rury?... 

Bardzo ciężko za takie pieniądze kupić coś sensownego. 

Kolega wyżej miał rację. Poszukaj w okolicy ludzi, którzy bawią się w astronomię. Umów się na spotkanie w większej grupie. Tylko praktyczne spotkanie ze sprzętem może szybko pokazać co z czym i dlaczego. 

Nie znamy Twoich warunków obserwacyjnych i możliwości. Na pewno nie wiesz co i jak widać na niebie przy pomocy różnych sprzętów i co najbardziej chciałabyś obserwować. DSów jest mnóstwo, planet mało i są nisko nad horyzontem (słabe obserwacje). 

Zwykle jako pierwszy teleskop polecany jest Newton 8 cali F6 na montażu Dobsona. Ale to duże i przyciężkie. Ma on duże możliwości obserwacyjne, ale czy będzie dla Ciebie mobilny? Taki sprzęt ma najlepszy stosunek cena do możliwości. Z giełdy można trafić w dobrej cenie. 

Refraktor 90/900 to metrowa rura o znacznie mniejszych możliwościach. Montaż AZ3 to stary typ montażu. Może obsłużyć tą tubę, ale to nie będzie wygodne. Duże drgania, to już na granicy możliwości tego montażu. 

Może jednak nie uda się znaleźć nic lepszego spełnieniającego Twoje ograniczenia finansowe. 

Jednak czy zakup takiego zestawu ma sens? 

Na takie pytania będziesz w stanie odpowiedzieć po praktycznych obserwacjach w terenie. 

A w teren i pod ciemne niebo potrzebny jest jeszcze inny sprzęt jak nieprzemakalne ocieplane i lekkie kalosze czy ubiór chroniący przed zimnem. 

Lornetka z kolei to tylko na statywie fotograficznym lub żurawiu lornetkowym. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja bym tak nie demonizował tego nieszczęsnego 90/900. Potrafi całkiem dużo pokazać. Osoba, która wcześniej nic nie obserwowała powinna być zadowolona. Dobry teleskop na wybadanie czy to hobby w ogóle jest dla mnie. Teleskop jest przyjazny dla nowicjusza, jest lekki, łatwy w obsłudze i te 150x da się z niego wycisnąć. Można tanio kupić używkę i sprzedać w podobnej cenie. Wiele kasy nie stracisz a zyskasz wiedzę i rozeznanie w którą stronę chcesz dalej pójść.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Kjacek, jak zwykle demonizuje długość rury, a ja jak zwykle to kontestuję. :movingtongue: 

Dla mnie nie ma dużego znaczenia długość, a bardziej ciężar i średnica. Oczywiście jak ktoś ma rozjechany montaz z luzami na centymetr pomiedzy kolejnymi wybitymi zębami, to im dłuższa rura tym bardziej będzie się na końcach odchylać, ale przy w miare dobrze wyregulowanym montażu, z całymi zębatkami, nie ma z tym problemu nawet w tańszych konstrukcjach.

 

PS

90/900 to metrowa nie do przejscia rura, a rura Synty 200/1200 jest juz całkiem mobilna i przyjemna... :mr.green:

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie rozumiem tego namawiania na lornetkę bo "za tyle kasy nie warto teleskopu" - przecież Mistrilla już widziała co nie co lornetką a nawet najtańszy teleskop 90/900 pokaże fajne obrazy planet i księżyca (lornetka ma za małe powiększenie do nich) oraz jaśniejszych DSów, jest prosty w obsłudze i bardzo mobilny - całośc można spakować do jednej torby i waży tyle co cięższe zakupy ze sklepu ;)

 

Z aplikacji polecam Mobile Observatory Free (dla mnie wygodniejszy niż darmowa wersja SkySafari) oraz może SkEye do wyszukiwania obiektów za pomocą telefonu zamocowanego do tuby -ale nie testowałem tego jeszcze

Edytowane przez kozamx
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Też uważam, że nie ma co rezygnować z zakupu teleskopu bo nie stać kogoś od razu na ED czy SCT. Każdy pokaże więcej niż oko lub lornetka. Wolałbym już kupić malucha 80/400 i posadzić go statywie foto niż nie mieć nic. W tym budżecie najwięcej pokaże synta 6 ale oczywiście dla kobiety i przy założeniu dużej mobilności niestety odpada. Pozostają całkiem sensowny refraktor 90/900 lub newton 130/650 lub 130/900, pierwszy lepszy do US drugi do DS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 minut temu, kozamx napisał:

Nie rozumiem tego namawiania na lornetkę bo "za tyle kasy nie warto teleskopu" - przecież Mistrilla już widziała co nie co lornetką a nawet najtańszy teleskop 90/900 pokaże fajne obrazy planet i księżyca (lornetka ma za małe powiększenie do nich) oraz jaśniejszych DSów, jest prosty w obsłudze i bardzo mobilny - całośc można spakować do jednej torby i waży tyle co cięższe zakupy ze sklepu ;)

Oczywiście, że tak. Nawet teleskop Skylux 70/700 pokaże więcej niż lornetka, bo mozesz dawać duże powiększenia. Dla mnie w ogóle bez porównania. No chyba, że ktos bardzo lubi oglądać w małym powiększeniu, dwuocznie... to moze tak. Nawet lornetka 10x50 wymaga jak dla mnie statywu. No chyba, że znowu mamy szczególne upodobanie i dany styl obserwacji -  np. ktoś tylko zerknie okiem na daną cześc nieba i leci dalej, to może utrzyma ją w rękach.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
44 minuty temu, JSC napisał:

Oczywiście, że tak. Nawet teleskop Skylux 70/700 pokaże więcej niż lornetka, bo mozesz dawać duże powiększenia. Dla mnie w ogóle bez porównania. No chyba, że ktos bardzo lubi oglądać w małym powiększeniu, dwuocznie... to moze tak. Nawet lornetka 10x50 wymaga jak dla mnie statywu. No chyba, że znowu mamy szczególne upodobanie i dany styl obserwacji -  np. ktoś tylko zerknie okiem na daną cześc nieba i leci dalej, to może utrzyma ją w rękach.

Zgadzam się, to oczywiste.

Lornetka tylko na statywie, chyba, że kogoś stać na lornetkę ze stabilizacją.

Jednak Teleskop to uzupełnienie Lornetki i odwrotnie, w dowolnej kolejności.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, JSC napisał:

Kjacek, jak zwykle demonizuje długość rury, a ja jak zwykle to kontestuję. :movingtongue: 

Dla mnie nie ma dużego znaczenia długość, a bardziej ciężar i średnica. Oczywiście jak ktoś ma rozjechany montaz z luzami na centymetr pomiedzy kolejnymi wybitymi zębami, to im dłuższa rura tym bardziej będzie się na końcach odchylać, ale przy w miare dobrze wyregulowanym montażu, z całymi zębatkami, nie ma z tym problemu nawet w tańszych konstrukcjach.

 

PS

90/900 to metrowa nie do przejscia rura, a rura Synty 200/1200 jest juz całkiem mobilna i przyjemna... :mr.green:

Nie, nigdy nie napisałem, że 8 calowy Newton jest mobilny, to Frania. Proszę nie wkładać mi w usta takich bzdur.

Jednak bądźmy uczciwi. 8 calowy Newton pokaże o niebo ;-) więcej niż 90/900.

I jeszcze raz, AZ3 to montaż pod 80/400 od biedy. Na pewno nie pod 90/900. No chyba, że ktoś lubi drgania od rzęs lub przelatującej obok ćmy ;-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 minut temu, kjacek napisał:

 

Jednak bądźmy uczciwi. 8 calowy Newton pokaże o niebo ;-) więcej niż 90/900.

I jeszcze raz, AZ3 to montaż pod 80/400 od biedy. Na pewno nie pod 90/900.

Zależy jakie niebo :)

 

No i wyszło, ze 80/400 jest lepszy od 90/900 - jak zwykle... :laughing: (Mistrila - tylko nie bierz sobie do serca tej forumowej tajnej informacji...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, JSC napisał:

Zależy jakie niebo :)

 

No i wyszło, ze 80/400 jest lepszy od 90/900 - jak zwykle... :laughing: (Mistrila - tylko nie bierz sobie do serca tej forumowej tajnej informacji...)

Przecież wiesz, że nie to miałem na myśli... (Ale patrz na koniec posta ;-P).

Tylko to, że montaż AZ3 to badziew, da radę z mniejszą i lekką tubą.

 

Ale tak, w tym układzie, czyli AZ3 + coś, gdy coś=80/400 to zestaw ten jest lepszy niż gdy coś=90/900. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nadal sądzę że 90/900 to dobry wybór, w tym przedziale cenowym trzeba iść na jakieś kompromisy. Pomimo że montaż będzie drgał to głównie przy ustawianiu ostrości którą na tubie 90/900 będzie łatwiej ustawić niż na takim 80/400 a mikroruchy pozwolą na całkiem sensowne śledzenie obiektu.

Edytowane przez kozamx
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.