Skocz do zawartości
  • 0

Jaki filtr do galaktyk?


Mateusz.G

Pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
1 minutę temu, astrokarol napisał:

Ciemne niebo i nic więcej. 

właśnie to pisałem ;-)

 

EDIT kup sobie Lumicon UHC, ale do mgławic. Do galaktyk nie ma niczego, bo one sieją całym spektrum.

Edytowane przez kjacek
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Znowu się wymądrzają z tym ciemnym niebem :)

Niebo jest jakie jest i samemu się go nie zmieni. Jeśli tylko nie mieszkasz na totalnym odludziu i masz choć trochę problem z zaświetleniem nieba, to do galaktyk używaj filtr typu Moon lub szerokozakresowy CLS.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, Marek_N napisał:

Żaden. Galaktykom o niskiej jasności powierzchniowej filtr tylko zaszkodzi, a na te o większej jasności powierzchniowej najlepiej działa ściemnianie tła poprzez duże powiększenie. 

Zgodnie z Twoją wypowiedzią okazuje się, że LP (na przykład piękna, pomarańczowa krakowska poświata) nie ma wpływu na obserwacje galaktyk i dlatego nie warto jej blokować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dawno temu robiłem jakieś testy, ale nie pamiętam teraz z jakim sprzętem. Nie wykazały one ani specjalnej poprawy, ani specjalnej degradacji na jaśniejszych obiektach. Zabij a nie pamiętam jak to było na obiektach o mniejszej jasności powierzchniowej.

Ktoś powinien zrobić takie testy na nowo. Ja na razie nie mogę.

Filtr generalnie odcina część widma i robi się ciemniej. Zatem spodziewam się, że te obiekty o mniejszej jasności powierzchniowej będą również bardziej zdegradowane. Teraz najczęściej mamy do czynienia z ledami. A na ledy nie za bardzo cokolwiek pomaga. 

Ja tu się nie sprzeczam, po prostu przytaczam swoje doświadczenie. Ale może się coś zmieniło w tym obszarze? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, dobrychemik napisał:

Zgodnie z Twoją wypowiedzią okazuje się, że LP (na przykład piękna, pomarańczowa krakowska poświata) nie ma wpływu na obserwacje galaktyk i dlatego nie warto jej blokować. 

Dokładnie. Np. Przy źrenicy wyjściowej 1.5 mm, obserwując obiekt położony co najmniej 45 stopni nad horyzontem (żeby go pył w powietrzu za bardzo nie stłumił) tło jest już bardzo ciemne.

 

Co sie stanie po dołożeniu filtra typu CLS? Ciemne tło jak było ciemne takie będzie dalej, za to sygnał / jasność galaktyki spadnie nam o dobre 15% jak nie więcej.

 

--

Generalnie przy galaktykach bardzo dobrze spisują sie zoomy (te dobrej jakości), bo w zależności od jasności powierzchniowej obiektu, najlepszy kontrast jest przy różnych ogniskowych. Zwiększając ogniskową kontrast rośnie (bo jasność tła spada szybciej), ale po przekroczeniu pewnego punktu, sama galaktyka zaczyna mocno blednąć. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
17 minut temu, Marek_N napisał:

Generalnie przy galaktykach bardzo dobrze spisują sie zoomy (te dobrej jakości), bo w zależności od jasności powierzchniowej obiektu, najlepszy kontrast jest przy różnych ogniskowych. Zwiększając ogniskową kontrast rośnie (bo jasność tła spada szybciej), ale po przekroczeniu pewnego punktu, sama galaktyka zaczyna mocno blednąć. 

Jasność tła, jak i obiektów rozciągłych typu galaktyki, przy zmianie ogniskowej maleją dokładnie w ten sam sposób - szkło nie odróżnia fotonów z obcej galaktyki od tych "naszych".

 

Piszesz też, że po dodaniu filtra CLS "ciemne tło nadal będzie ciemne". Ale przecież mowa o sytuacji, gdy właśnie tło nie jest ciemne. Przy super ciemnym niebie kto by chciał zakładać CLS? 

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
34 minuty temu, dobrychemik napisał:

Jasność tła, jak i obiektów rozciągłych typu galaktyki, przy zmianie ogniskowej maleją dokładnie w ten sam sposób - szkło nie odróżnia fotonów z obcej galaktyki od tych "naszych".

 

 

Ale powiększenie rośnie i to sprawia, że obiekt jest bardziej wyraźny niż teoretycznie jaśniejszy w mniejszym powiększeniu. Dodatkowo sprawa percepcji czarnego tła z jaśniejszym obiektem nie jest taka sama jak nieco jaśniejszego tła z nieco jaśniejszym obiektem.

 

W/g mnie utrafienie w źrenicę wyjściową przy jasnym niebie do obserwacji DSów jest trudniejsze niż utrafienie w źrenicę do obserwacji planet. Dlatego całkowicie się zgadzam z Markiem_N, że zoom do DSów się sprawdza, chociaż są od niego lepsze okulary stałoogniskowe, to jednak nie wiemy, które powiększenie będzie w danych warunkach optymalne.

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, dobrychemik napisał:

Jasność tła, jak i obiektów rozciągłych typu galaktyki, przy zmianie ogniskowej maleją dokładnie w ten sam sposób - szkło nie odróżnia fotonów z obcej galaktyki od tych "naszych".

Prosta arytmetyka a procesy postrzegania to dwie rożne rzeczy :)

Złudzenie optyczne – Wikipedia, wolna encyklopedia

 

Godzinę temu, dobrychemik napisał:

Piszesz też, że po dodaniu filtra CLS "ciemne tło nadal będzie ciemne". Ale przecież mowa o sytuacji, gdy właśnie tło nie jest ciemne. Przy super ciemnym niebie kto by chciał zakładać CLS?

Pisze jak zrobić żeby nawet w mieście tło było stosunkowo ciemne....

Edytowane przez Marek_N
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mam Oriona UltraBlock i nie pamiętam, żeby jego użycie dawalo pod niebem w okolicy 20 mag/arcsec2 jakiś bardzo wyraźnie lepszy efekt niż przyciemnienie tła przez zwiększenie powiększenia. Wyjątek to duże i jasne obiekty typu M31, gdzie kręcenie powiększeniem jest ograniczone jak chcemy widzieć większe pole.
Ale wtedy estetycznie cierpię przez tę zieleń przygaszonych gwiazd.

Edytowane przez Mareg
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Odpowiedź jest prosta.

Źle szukasz.

Ja mam 20.09 mag i widzę ją dosyć dobrze.

Nawet w Aculonie 8/42.

W 30 mm przy świetnych warunkach były nawet pasy pyłowe (co prawda tylko raz się udało) a jądro aż płonęło. 

Przy takim sqm jak masz powinna być widoczna gołym okiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 7.08.2020 o 18:30, astrokarol napisał:

A może ktoś robił praktyczny test tych filtrów na galaktykach ? Bo inaczej bez sensu tak się sprzeczać. Ja, nie patrząc powiedział bym, że nie pomagają, może tylko ja jasnych galaktykach, 

Bo to raczej odpowiedż na to pytanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 godziny temu, astrokarol napisał:

Tylko Mateusz przy takim niebie nie potrzebuje filtrów tylko nauki obserwacji i doświadczenia ...

Eeeee ale tylko z Andromedą był problem np.m13 w Herkulesie widać było super , albo 

Mgławice pierścień był git tylko zta galaktyką Andromedy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.