Skocz do zawartości

Super Nova Remnant G82.2+05.3 w Łabędziu


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Ciąg dalszy eksploracji niezbyt często odwiedzanych obszarów Łabędzia.

Po WR 134, MWP-1, Abell 61 i wielu innych nadszedł czas na piękny obszar, choć ekstremalnie trudny i ciemny.

Obrazek LRGB z dodatkiem Ha- prosty i przyjemny w obróbce - przydał się do stworzenia mozaiki tych okolic z wykorzystaniem materiału z 2015 roku.

Podstawowy temat zakończyłem dziś w nocy.

Po raz drugi w życiu naświetlałem bez guidingu z montażem ASA po 1800 sekund. Dodatkowo był to bin 2 z kamerą STL 11000 czyli wynikowy rozmiar piksela był 18x18 mikrometrów :)

Jest niewiele zdjęć tego obiektu w necie, starałem się nie zalać niebieskim OIII całości.

Uprzedzając : te ostre krawędzie to nie jest efekt zastosowania maski :) tam tak jest po prostu.

Setup: Officina Stellare Veloce RH200 ( f3), SBIG STL 11000 na ASA DDM 60 . Filtry Baader Planetarium Ha 7nm, OIII 8.5 nm. Zastosowanie filtru OIII 3.5 nm zupełnie się nie sprawdziło.

Czasy: L:30x300, RGB:10x300 na kolor, Ha: 12x1200, OIII: 24x1800 bin 2.7XWyTiw-RVtV_16536x16536_kWXURFLk.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To bardzo proste. Nie można stosować gwiazdek Ha jako luminancji do gwiazd, bo są o wiele mniejsze niż RGB i kolor"wystaje" dając brzydkie obwódki.

Układ warstw obrazka przez ostatecznym ich połączeniem.

obraz.png.780e04c3bcbb4c662ff4cec79536bf8b.png

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze podziwiałem Cię za odnajdywanie nieznanych obiektów. I w tej kwestii jesteś moim idolem. Natomiast nie potrafię zrozumieć, dlaczego tak "kaleczysz" ten materiał. Rozumie, że masz f3, ale 12 klatek w Ha, to zawsze będzie 12 klatek. Czy to f3,czy f6, ale to zawsze 12 klatek. Załapie się więcej, ale to tylko dalej 12 klatek. Niecałe 3 godz na luminację i po 50 min na kanał RGB tez nie wróży nic dobrego. No i te gwiazdki, które wyglądają jak z jakiegoś taniego achromatu ;) Zdecydowanie bardziej podchodziły mi Twoje stare prace z FSQ i ST2000. 

  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa opinia. Choć zupełnie się z nią nie zgadzam- dziękuję. I Ha i LRGB są w zupełnie wystarczających ilościach pod niebem Bortle 3 i przy takim setupie. A f3 czy f6 ...hm..to jest istotna różnica wbrew temu co piszesz.

No i te gwiazdki- Officina Stellare by sie ucieszyła :)

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, wessel napisał:

 A f3 czy f6 ...hm..to jest istotna różnica wbrew temu co piszesz.

F3 i f6 to tak jak piszesz, jest różnica. I to ogromna. I ja o tym wiem i jak wiedzę Ty również. Ale zapewne wiesz również, że 12 klatek, to dalej 12 klatek, nie ważne,czy jest to robione sprzętem f3, czy f6. Na pewno w ośmiu calach, przy tej światłosile złapiesz zdecydowanie więcej detalu, ale niestety ilość równa się jakość. I to się za każdym razem zemści na finalnej fotce. Lepiej dopalić więcej, to nie wyścigi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, wessel napisał:

Ciąg dalszy eksploracji niezbyt często odwiedzanych obszarów Łabędzia.

Kolorystyka karminowa być musi, ale podziwiam szczegół - piękne włókna mgławicowe, których w Łabędziu nie brakuje. I co mnie bardzo cieszy - nie unikasz gwiazdek. :)

 

7 minut temu, wessel napisał:

Najczarniejsze miejsca to 5% czyli tak jak zawsze.

Czy to naprawdę jest aż tak ważne?... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, wessel napisał:

Najczarniejsze miejsca to 5% czyli tak jak zawsze.

Próbowałeś dać sobie szanse i ustawić na 10% lub nawet 15%?

 

Polecam ankietę "Która wersja lepsza".

To daje dużo do myślenia jeżeli większość jest zupełnie z innej strony niż Twoja wizja.

 

Na prawdę warto! 

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Tayson napisał:

Próbowałeś dać sobie szanse i ustawić na 10% lub nawet 15%?

 

Polecam ankietę "Która wersja lepsza".

To daje dużo do myślenia jeżeli większość jest zupełnie z innej strony niż Twoja wizja.

 

Na prawdę warto! 

Tomek, wiesz przecież że ja robię fotki dla siebie. Jak komuś nie odpowiada to opluje i pójdzie swoją drogą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, wessel napisał:

Tomek, wiesz przecież że ja robię fotki dla siebie.

Szacun. Robienie fotografii typu ,,a jak byscie chcieli zebym wam zrobil'' to nie jest to. Fotki robione pod siebie i dla siebie maja wartosc. Tak trzymac:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotka nie może mieć ewidentnych błędów technicznych. A w tej fotce- jak zresztą innych moich - histogram nie jest "przycięty" tylko poziom czerni ustawiony tak, jak mnie się podoba.

To trochę tak jak z kolorami u Taysona HST - 50% pisze WOW a mnie się zęby psują :) i czy z tego powodu Tomek ma zmniejszać nasycenie? Po to żeby MNIE się podobało? A co to ma za znaczenie? Zerowe...to jest hobby...

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.