Skocz do zawartości

Top 10 błędnych opini w astronomii


Rekomendowane odpowiedzi

Na pewno nie jest ładnie się z kogoś śmiać ale jak czytam te przykłady to czasem ciężko się powstrzymać - czego to ludzie nie potrafią wymyśleć !!! No bo jak tu obojętnie zachować się jak ktoś mówi o astrologii i patrzeniu przez lupę w gwiazdy !!

 

Kwestię początku wszechświata bardzo chciałbym poruszyć kiedy indziej np. na zlocie :Beer:

 

Niema nic lepszego, niż coś co ciężko ogarnąć swoim umysłem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4. Mój teleskop (newton) zawsze jest lunetą a nawet lupą!!!

mój to czasem bywa nawet peryskopem :szczerbaty:

 

A co do Wielkiego Wybuchu to nie jest pewne, że był to pierwszy taki wybuch. Są teorie, że Wszechświat powinien już zacząć zwalniać tempo rozszerzania, ale co dziwne on sie rozszerza coraz szybciej :huh: po co mówie, rzeczy oczywiste? a po to, że kiedyś może ciągle wybuchał, rozszerzał się, kurczył i znów wybuchał, a my jesteśmy świadkami jednego z wielu takich cyklów rozpoczynającym się od Wielkiego Wybuchu. Ale czy przy każdym takim wybuchu czas i przestrzeń zostały 'resetowane' czy też były nadal w 'normalnym' stanie? to już chyba bardziej filozoficzna sprawa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabrałem znajomego na zaćmienie całkowite na Węgry w 1999 roku... 1 minutę fazy całkowitej fociłem a potem obserwowałęm gołym okiem ... i mówię do kolegi - to Wenus, to Regulus a tam Syriusz. On zapytał a gdzie jest Księżyc?

 

W te wakacje natomiast stoczyłem bitwę z dyrekcją najwiekszego w Łodzi salonu EMPiK gdzie w dziale Ezoteryka namiętnie umieszczano wszystkie książki o astronomii. Teraz kładą to w dziale Hobby...

 

Paweł Maksym

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propos...

to przypomnialo mi się jak Uniwersal sprzedawal teleskopy i pisal o powiększeniach 600x, 900x,I POWIĘKSZENIE NA ŻYCZENIE :D  :lol:  :ha:

I nadal sprzedaje.

DOWOLNE (co 100x) powiększenie uzyskuje się wkładając między barlowa a okular kolejne rureczki (pierścienie dystansowe). W opcji - stosując 15 pierścieni uzyskamy powiększenie chyba 1700 x, można też wydłużać aż do osiągnięcia rozmiarów teleskopu Heweliusza...

 

Zawsze mi to przypomina wierszyk:

"... do łba przytknął trzy rureczki

Cmokną -CMOK! i i gdańskiej wódki

wytoczył ze łba pół beczki".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Pokazuję Wenus: "Ale jasna gwiazda! Ile ma rogów?:  :mellow:

4. Mój teleskop (newton) zawsze jest lunetą a nawet lupą!!!

:icon_confused:

 

ad 2. Ma 2 rogi, jak Księżyc.

W typowym Newtonie wiele gwiazd po odpowiednim "zogniskowaniu" ma sześć "rogów".

 

ad 4. Peryskopem może być tylko żółty U-boot.

A tak na marginesie - peryskop to jedna z konstrukcji obiektywów, dublet.

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Zabrałem znajomego na zaćmienie całkowite na Węgry w 1999 roku... 1 minutę fazy całkowitej fociłem a potem obserwowałęm gołym okiem ... i mówię do kolegi - to Wenus, to Regulus a tam Syriusz. On zapytał a gdzie jest Księżyc?"

 

 

Najbardziej załamujacy tekst astronomiczny XX. wieku. Nie wiem, czy bym płakał, czy sie wtedy śmiał, ale teraz popłakałem się ze śmiechu.....

 

Chcę dodać, nie wiem, czy nie najczęstszy błąd spotykany w codziennym życiu (także w piosenkach:).

"TO SIĘ NIE ZDARZY NAWET ZA 1000 LAT ŚWIETLNYCH!"

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi rogami Wenus to naprawdę... Tej osobie chodziło o ilośc rogów tak jak mają gwiazdki pięcioramienne na rysunkach. Załamałem się...

 

Pytanie przy zaćmieniu pierwsza klasa! :Beer:

 

A rok świetlny jako miara czasu to standard.

 

A co do teleskopu, to został on nazwany także tubą.

 

Bardzo często Różne osoby proszą mnie o pokazanie im przez teleskop jakiejś jasnej gwiazdy. Mówię, że będzie ona wyglądała tak samo, jak gołym okiem, a oni się nie zgadzają. Dopiero, kiedy zobaczą to uwierzą. Nie mam pojęcia, jak wyobrażają sobie taką gwiazdę, może z rogami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

 

Bardzo często Różne osoby proszą mnie o pokazanie im przez teleskop jakiejś jasnej gwiazdy. Mówię, że będzie ona wyglądała tak samo, jak gołym okiem, a oni się nie zgadzają. Dopiero, kiedy zobaczą to uwierzą. Nie mam pojęcia, jak wyobrażają sobie taką gwiazdę, może z rogami?

 

Bo widzisz to jest tak... :) Ludziska chca zobaczyc tarcze gwiazdy, a nie jakis tam punkcik. Wiec mysle ze jednak maja szanse... :) No bo jest taka jedna firma ktorej teleskopy pokazuja czasem tarcze odleglych gwiazd... :)

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Hans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W te wakacje natomiast stoczyłem bitwę z dyrekcją najwiekszego w Łodzi salonu EMPiK gdzie w dziale Ezoteryka namiętnie umieszczano wszystkie książki o astronomii. Teraz kładą to w dziale Hobby...

 

Paweł Maksym

 

to gratuluje Maksiu. To żeczywiście bardzo wkurzajace jak szukasz ksiazek w dziale nauka a one stoja obok powieści fantastycznych...

 

ps. Co do powiekszeń oferowanych przez "Uniwersały" to sam swego czasu sie nabrałem. .... byłem bardzo podniecony że mogę mieć większe powiększenia Newtonem 120mm niz w MC 150mm Zeissa w szkolnym obserwatorium...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie bardzo denerwóje określenie, że dzisiaj nie ma gwiazd, ale jutro powinny być. Moim zdaniem powinno się mówić, że gwiazd niewidać.

 

To już raczej GWIAZD NIE WIDAĆ DZIŚ Z LUBLINA, jeśli to ma być precyzyjne. Bo może jednak widać np. z orbity.

 

A może sobie wyobraź tak:

Dzisiaj nie ma gwiazd {na widoku} ale jutro powinny być {widoczne}. Konstrukcja jest poprawna gramatycznie a znaczenie - z kontekstu oczywiste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może sobie wyobraź tak:

Dzisiaj nie ma gwiazd {na widoku} ale jutro powinny być {widoczne}. Konstrukcja jest poprawna gramatycznie a znaczenie - z kontekstu oczywiste.

 

Na pewno osoby które mówią o tym, że nie ma gwiazd np. dzisiaj nie zagłębiają sie w to, że tych gwiazd nie ma {na widoku} i że nie ma ich widocznych w LUBLINIE bądź innym miejscu Polski, Świata czy Wszechświata. Osoby to mówiące nie myślą wtedy o tym lecz wyrażają swoje spostrzeżenia całkiem spontanicznie.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do mnie na temat zapowiadanego roju meteorów:

Słyszałem że dziś będą spadać meteory (meteoryty przeważnie słyszę), będziesz obsewrwował ? Może weźmiesz teleskop to pooglądamy...

 

 

No tak

Kiedyś w tv mówili o maximum deszczu meteorów, określano go nawet "sztormem".

gdy wybieralem się na obserwacje, spotkalem kolegę i zapytalem go czy nie chce się przylączyć a on zapytal czy mam taką lunetę żeby zobaczyć" meteoryty"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do mnie na temat zapowiadanego roju meteorów:

Słyszałem że dziś będą spadać meteory (meteoryty przeważnie słyszę), będziesz obsewrwował ? Może weźmiesz teleskop to pooglądamy...

 

Gdy na niebie ma się dziać coś ciekawego i jakimś cudem media się tym zainteresują też jest zabawnie. Np Reklamują że tego i tego dnia będzie najlepiej widać Marsa. Jeśli akurat nie ma pogody to wszyscy są zawiedzeni bo przecież nastepnego dnia Marsa juz nie bedzie widać. :ha:

 

Pozdrawiam

Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumujmy. Po policzeniu gwiazd, idziemy pooglądać przez lupę meteoryty. To zjawisko zdarza się raz na kilka lat świetlnych! Tak samo jak zaćmienie słońca. Można wtedy w dzień poszukać na niebie księżyca. Jak to dobrze być astrologiem!

:Boink:

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to dobrze być astrologiem!

 

Jak dobrze być gastrologiem, który studiował gastronomię. A tak przy okazji, to chyba nie ma na niebie żadnych akcentów gastronomicznych. A może jest jakaś galaktyka nazywana salcesonem albo mgławica planetarna Bułka po polsku?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.