Skocz do zawartości
  • 0

Czy taki kierunek jest akceptowalny


M.C

Pytanie

Cześć, aktualnie z braku dostępności Samyanga próbuje swoich sił używając obiektyw M42 - Auto Takumar 135mm F3.5 na F4. Czy możecie mi powiedzieć czy idę w dobrą stronę? 

 

Jest to stack z 150s x 12, ISO 1600 na C1100D. Jakieś 10 darków i 20 flatów. Paliłbym dłużej klatki ale zachmurzyło niebo a potem księżyc wyszedł. Przy darkach całkiem aparat padł.

 

Czy robić dalej tą samą okolicę Deneb żeby było więcej materiału do stacka czy poszukać inny obiekt albo ogarnąć obiektyw?

 

Załączam stack bo raczkuję w obróbce, ale wygląda na to że kolejna dobra noc idzie: https://drive.google.com/file/d/1Y3otjxP96Zllhhr-0hsiUhaN52Rj4Ol6/view?usp=drivesdk

Autosave_good.thumb.jpg.c95faef9bfe3211b6ff9fa4e4c445ba0.jpg

Edytowane przez M.C
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

takie coś na szybko

Edit co do obiektywu , to jest akceptowalny na początek, każdy róg pokazuje co innego, spróbuj przymknąć go jeszcze trochę . Obiekt wybrałeś dobrze, jest jasny, łatwy do namierzenia. Walcz, nie poddawaj się. 12 s na ekspozycję to maks? 

Autosave_good.jpg

Edytowane przez Maro21
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
30 minut temu, Miedziak napisał:

Na moje niewprawione oko to BARDZO przesadzona ilość czerwieni + klatka z flarą do wywalenia.

 

Myślałeś może o poszukaniu lepszej miejscówki do foto? Wygląda na strasznie zaświetloną.

Miejscówka to wieś, 4 w klasyfikacji Bortlea. Być może światła z domu trochę przez płot przelatywały. Po 23 wyłączają światła na ulicy, tylko na razie księżyc wchodzi wtedy. Co do czerwieni to aparat jest po modzie, próbowałem na krzywych i saturacji zmniejszać.

 

Czyli wnioski żeby spróbować się gdzieś za stodołą ustawić żeby wyciąć jakiekolwiek światło. Czy dokładanie kolejnych klatek do stacka tu coś da? Próbuję przed ściemnieniem ustalić cele na dzisiejszą noc.

 

 

11 minut temu, Maro21 napisał:

takie coś na szybk

O, względem mojej jest dużo ciemniejsze, aż czarne prawie niebo. Spróbuje przy kolejnym posiedzeniu zrobić coś na wzór. Dziekuję!

Edytowane przez M.C
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
11 minut temu, calla napisał:

trzaskaj tego ile wlezie. 50x150s to juz cos sie uciagnie. Ale generalnie jak masz mozliwosc, to pal ile wlezie.

Czy masz jakieś wskazówki jak najlepiej robić powtarzalne kadry między sesjami? Używałem Deneb jako pomoc do kadrowania, więc jeżeli ustawie podobnie to będzie dobrze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dopaliłem wczoraj więcej klatek, wydaje mi się że coraz więcej widać. Co do zaświetlonego nieba to widzę drogę mleczną gołym okiem z podwórka, ale niestety tylko przez niecała godzinę bo księżyc wschodzi dosyć szybko. Będę robił dalej :)

 

Wczoraj też osiągnąłem nowy kamień milowy. 4m 30s byłem w stanie zrobić bez poruszenia na 135mm, jeszcze parę sesji wstecz maks co umiałem to 20s :)

Autosave_v2.jpg

Edytowane przez M.C
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
26 minut temu, Maro21 napisał:

bo czerwień dominuje. 

Czerwień nie dominuje, tam jest wyłącznie czerwień :)

 

Musisz zdecydowanie zmienić sposób obróbki i jakoś ogarnąć te kolory. Powinieneś zarejestrować gwiazdy w całej palecie, od niebieskich po czerwone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Autosave_good.thumb.jpg.b7a14a18dc553c9cc7fce7bbc63ad0f1.jpg

Tak wygląda Twój stack po prawidłowym balansie kolorów i wyciąganiu. Balans kolorów to klucz do sukcesu.

Co do samego materiału, to obiektyw jest przyzwoity do nauki, no ale do Samyanga to on nie ma startu. Niemniej wady są do zaakceptowania. Myślę, że dałbyś radę też nieco lepiej ustawić ostrość.

  • Lubię 3
  • Kocham 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
15 minut temu, MateuszW napisał:

Autosave_good.thumb.jpg.b7a14a18dc553c9cc7fce7bbc63ad0f1.jpg

Tak wygląda Twój stack po prawidłowym balansie kolorów i wyciąganiu. Balans kolorów to klucz do sukcesu.

Co do samego materiału, to obiektyw jest przyzwoity do nauki, no ale do Samyanga to on nie ma startu. Niemniej wady są do zaakceptowania. Myślę, że dałbyś radę też nieco lepiej ustawić ostrość.

Dziękuję za sugestię, będę się wzorować jak usiądę do faktycznej obróbki. Nie mam swojego komputera w kraju (a firmowy to MacBook), więc nie przykładam dużo wagi do obróbki. Głównie chcę zebrać jak najwięcej materiału.

 

Twoje zdjęcie pokazało też ciekawą sprawę. Ja się skupiam tylko na tym żeby zrobić jak największy kontrast, dla pokazania jak najwięcej mgławicy. Jeżeli będę miał więcej materiału wypalonego to będzie jeszcze więcej widać w poprawnej obróbce?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
12 minut temu, M.C napisał:

Jeżeli będę miał więcej materiału wypalonego to będzie jeszcze więcej widać w poprawnej obróbce?

Już przy mojej prostej obróbce, na ciemnych miejscach wyłazi nieładny szum, więc już tutaj materiału jest mało. Gdy zbierzesz go więcej, to zdjęcie będzie bardziej gładkie i też umożliwi wyciągnięcie więcej mgławicy, ale to już będzie wymagać jakiegoś sposobu na pozbycie się gwiazd (bo one tutaj zaczynają dominować).

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Faktycznie, dużo lepiej wasze wersje wyglądają, a w nich widzę ten szum o którym mówił Mateusz. Klatka od @Tayson chyba najbardziej przypomina kolory ze stellarium :D W takim razie skoro nie popełniam jakichś krytycznych błędów przy zbieraniu materiału to palę klatki ile mi pozwolą warunki, a w międzyczasie skupiam się na obróbce i szukaniu Samyanga. Używam tylko Affinity Photo.

 

Dodaje jeszcze stacka z ostatniej foty, jest tam 1h9m materiału z dwóch nocy https://drive.google.com/file/d/1YPqTdtKTRk7AfP6tZt1nXnbiLPJCuDik/view?usp=drivesdk

 

Pytanie: czy mogę darków dopalić więcej jak sklejam materiał z różnych nocy?

Edytowane przez M.C
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, M.C napisał:

Faktycznie, dużo lepiej wasze wersje wyglądają, a w nich widzę ten szum o którym mówił Mateusz. Klatka od @Tayson chyba najbardziej przypomina kolory ze stellarium :D W takim razie skoro nie popełniam jakichś krytycznych błędów przy zbieraniu materiału to palę klatki ile mi pozwolą warunki, a w międzyczasie skupiam się na obróbce i szukaniu Samyanga. Używam tylko Affinity Photo.

 

Dodaje jeszcze stacka z ostatniej foty, jest tam 1h9m materiału z dwóch nocy https://drive.google.com/file/d/1YPqTdtKTRk7AfP6tZt1nXnbiLPJCuDik/view?usp=drivesdk

 

Pytanie: czy mogę darków dopalić więcej jak sklejam materiał z różnych nocy?

to teraz w drugą stronę ;)

 

7000_2a.jpg

  • Lubię 2
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
33 minuty temu, RomekAstrobaza napisał:

to teraz w drugą stronę ;)

 

7000_2a.jpg

Pięknie to wygląda! Już sporo widać na tym co jest :D Czy masz może jakiś tutorial według którego bym osiągnął podobny efekt? Używałem ten z astrobackyard ale po dwóch krokach na Photoshopie używane są wtyczki których w Affinity Photo nie odtworze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
12 godzin temu, M.C napisał:

Pięknie to wygląda! Już sporo widać na tym co jest :D Czy masz może jakiś tutorial według którego bym osiągnął podobny efekt? Używałem ten z astrobackyard ale po dwóch krokach na Photoshopie używane są wtyczki których w Affinity Photo nie odtworze.

Wiesz ja to wyciągam levelsami

tło wyrównuję  w fitswork

 

i czasami uzyje akcji w ps

 

więc ciężko o jakiś tutorial 

Edytowane przez RomekAstrobaza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 minut temu, RomekAstrobaza napisał:

Wiesz ja to wyciągam levelsami

tło wyrównuję  w fitswork

 

i czasami uzyje akcji w ps

 

więc ciężko o jakiś tutorial 

Dzięki, czyli muszę po prostu lepiej levelsy i krzywe ogarnąć :)  Jeszcze raz dziękuję wszystkim za ukierunkowanie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, M.C napisał:

Dzięki, czyli muszę po prostu lepiej levelsy i krzywe ogarnąć :)  Jeszcze raz dziękuję wszystkim za ukierunkowanie!

tak - przede wszystkim ogarna kolor - wyrownac go - by nie bylo czerwone cale zdjecie

a to dobrze lewelsami ogarniesz

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dopaliłem wczoraj 51 x 150s klatek (jak skleję wcześniejsze noce to będzie 4h30m materiału). Wydaje mi się że dzisiaj przerzucę się na inny obiekt.

Niebo tak ciemne że gołym okiem widać drogę mleczną, a i perseidy latały.

 

Nie byłem tylko pewny czy mogę robić klatki z różnymi czasami naświetlania i trzymałem się kurczowo 150s, pomimo że sprawdziłem raz 5 minutową klatkę i nie było poruszenia.

 

Dodaję pojedyńczą klatkę prosto z puszki:

IMG_8631.thumb.jpg.df45b4a1b98fbeaa21a84a7c05756725.jpg

Edytowane przez M.C
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.