Skocz do zawartości

Galopujące gwiazdy w M42 (1908-2019)


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Gwiazdy w Drodze Mlecznej poruszają się  względem siebie ze średnią prędkością kilkudziesięciu km/s. Przykładowo dla naszego Słońca ruch względem sąsiadujących gwiazd wynosi 19,24 km/s (wg. Wikipedii).

Prędkość ruchu Słońca względem centrum Galaktyki jest jeszcze większa i wynosi 220 km/s. Gwiazdy mogą się oczywiście poruszać w innych kierunkach i m.i. dlatego ruch niektórych widocznych na zdjęciach gwiazd jest większy, niż pozostałych.
Pomnóżmy nawet te 20 km x 60s x 60 min x 24 godz x 365 dni (chociaż są jeszcze lata przestępne :D) x 111 lat to wyjdzie nam całkiem ciekawa liczba. Ja tego nie zrobię, bo piszę z telefonu :D 

 

Edytowane przez Astrobonq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetna robota! Warto zauważyć, że wszystkie gwiazdy na tym porównaniu, dla których da się zauważyć ruch własny leżą bliżej niż M42. Poniżej zrzut z CdC z zaznaczonymi ruchami własnymi w ciągu 1000 lat i odległościami wybranych gwiazd. Dla przypomnienia odległość M42 to 1350ly.

Najszybsza gwiazda w tym obszarze ma ruch własny 0.24"/rok. To i tak mało w porównaniu z gwiazdami o dużym ruchu własnym. Gwiazda Barnarda ma 10.3"/rok, a Arktur 2"/rok.

 

M42 cdc.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Jarzyna B. napisał:

Efekt niesamowity i świetne porównanie! Gdzie Ty to wyszperałeś :flirt:

Mignęło mi na fejsie (link do artykułu), a że mam mega sentyment do starych zdjęć kosmosu, to od razu pociągnąłem temat. To prawdopodobnie najlepsze zdjęcie tego tupu z tego okresu, czyli można założyć, że to pierwsza zaawansowana astrofotografia :P Inne z tych czasów są bardzo słabe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały off.... 112lat temu i lepsze gwiazdki ;-)

 

9 godzin temu, Radek Grochowski napisał:

Poniżej zrzut z CdC z zaznaczonymi ruchami własnymi w ciągu 1000 lat i odległościami dla wybranych gwiazd.... 

Jak się robi takie screeny? 

 

2 godziny temu, Adam_Jesion napisał:

Photoshop.

Ciekawe czy Pix (star aligmnent) ze swoją korekcją dystorsji złożyłby to lepiej? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też kiedyś popełniłem podobne zestawienie starego i nowego zdjęcia - zobacz tu.

O ile Adam wyszperał naprawdę fotkę -perełkę, to ja stare zdjęcie zaczerpnąłem z ogólnie dostępnego przeglądu nieba POSS I z wczesnych lat pięćdziesiątych XX wieku. Polecam wszystkim astrofotogtafom taką zabawę. Naocznie, na własnym zdjęciu przekonać się jak dynamiczny jest ten nasz Wszechświat.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Tayson napisał:

Ciekawe czy Pix (star aligmnent) ze swoją korekcją dystorsji złożyłby to lepiej? 

Chyba za dużo roboty. W PS zrobiłem to w kilka kliknięć - poprawiłem jasności, zrobiłem mono, wykadrowałem, wyrównałem. Tyle. Daj znać, jak ci wyszło w Pixie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękny materiał.

 

21 godzin temu, Adam_Jesion napisał:

Przyjrzyj się dokładnie, a zobaczysz galopujące gwiazdy. Mi opadła szczęka.

Niektóre gwiazdy faktycznie dość mocno pogalopowały, ale w samej mgławicy zmiany kształtu czy struktury są raczej minimalne. Widać mgławica w ciągu tych 111 lat nie przeszła wielkich przeobrażeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie wkleić  dwa ulubione ujęcia M1, które uzmysłowiają, jak bardzo kipiący kocioł materii można tam zaobserwować:

 

Dekada ekspansji M1 Autor: https://www.astrobin.com/users/DetlefHartmann/

dc9d8acf-979c-401f-b78d-35b713b47282.gif

 

 

Oraz 110 lat ekspansji, źródło: http://esplaobs.blogspot.com/2017/03/110-years-expansion-of-crab-nebula.html

Peter-RosAcn-M1-Animations-03Meng_149083

Edytowane przez Kubiłan
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 8/9/2020 at 7:35 PM, Tayson said:

Ciekawe czy Pix (star aligmnent) ze swoją korekcją dystorsji złożyłby to lepiej? 

Wprost przeciwnie. Korekcja dystorsji właśnie ukryje ruchy poszczególnych składowych. Z resztą sam się przekonałeś wyżej ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Tayson napisał:

Hihi, chodziło mi o grafikę w cdc ;-)

Jeśli chodzi o wizualizację ruchów własnych, to Ustawienia -> Wyświetlanie -> Linie -> Ruch własny (na dole po prawej).

Polecam katalog GAIA DR2, który jest najdokładniejszym katalogiem astrometrycznym.

A jeśli chcesz wyświetlić obrazy, to Mapa -> Pobierz obraz DSS.

 

Warto spróbować w ustawieniach różnych kanałów DSS, Kanały B i R najczęściej dają lepszy obraz niż domyślny, a w przypadku M42 ze względu na jej jasność najlepiej to wygląda w bliskiej podczerwieni.

 

cdc m42 ir.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.