Skocz do zawartości

Problem z guidingiem NEQ-6 w PHD2


Szymoff

Rekomendowane odpowiedzi

Od początku. Montaż to opaskowany NEQ-6 prowadzony przez PHD2 + EQ Ascom a wisi na nim Newton 200/1000 i guider SW 80/400+Atik 16IC. Na początku używałem starszej wersji PHD2 a po ujawnieniu sie problemu zaktualizowałem do najnowszej, w której też problem występuje. Setup się nie zmienił i ustawienia też nie były ruszane a montaż po przerwie nie daje się guidować. Wcześniej wszystko działało bez zarzutu 

Wykres z PHD wygląda tak:

image.png.9578471690eeab4744d21c3b17c28b33.pngJa to interpretuję tak, że guiding nie nadąża za błędem okresowym stąd taki sinusoidalny kształt. 

W pierwszej kolejności eksperymentowałem z ustawieniami PHD. próbowałem różnych wartości agresywności, histerezy, min mo, bez żadnych wyraźnych różnic w prowadzeniu. Zmieniałem też parametry pulse guide w EQmod.  Mam wrażenie, że powyższe zmiany tych parametrów nie miały w ogóle wpływu na guiding. 

Później w ciągu dnia postanowiłem przyjrzeć się luzom montażu. Pomimo tego, że nie wyczuwałem specjalnie żadnych luzów to przeprowadziłem na wszelki wypadek procedurę redukcji luzów oraz sprawdziłem napięcie pasków. Te procedury też nic nie dały. 

Stwierdziłem, że może faktycznie błąd okresowy jest tak ogromny że bez PECa się nie obejdzie. Tylko dlaczego wcześniej wszystko działało. Postatnowiłem sprawdzić PE montażu za pomocą PHD i wyszło około 40arcsec peak to peak. Wydaje się dużo ale nie ekstremalnie dużo. Ponieważ nie przychodziło mi nic więcej do głowy postanowiłem nagrać PEC w EQ ASCOM co powinno rozwiązać problem. Po nagraniu PECa przez 40min montaż zaczła prowadzić z uwzględnieniem błędu okresowego a poniżej wykres takiego guidingu:

image.png.98069bc90eb6f8f9d8e58b8779a54163.png

Ku mojemu zaskoczeniu nic się nie poprawiło. Znowu zacząłem eksperymentować z wartością PEC gain od wartości 1 do 2,5 ale wykres nie zaczął sie wypłaszczać. 

Nie mam pojęcia co tu jeszcze można zrobić. Wydaje się i mam taką nadzieję, że to problem ze strony oprogramowania. W sumie to nawet jakby PE było +-100arscec to PEC powinien załatwić sprawę.  Jeszcze przychodzi mi do głowy jedynie reinstalacja EQmoda. Może ktoś z bardziej doświadczonych kolegów podpowie co jeszcze może powodować tak dziwne zachowanie? Może jest coś  co pominąłem?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nagranie pec w eqmod u mnie skutkowało pogorszeniem prowadzenia. 

 

Skoro to nie luzy to może za mocno ściśnięte po redukcji luzów?

 

Prędkości guidingu w eqmod i phd masz na co najmniej 0.5? 0.1 dawałoby podobny efekt. 

 

Czy z poziomu phd można ręcznie sterować montażem? Ostatnie co przychodzi mi do głowy to brak komunikacji z RA. Uszkodzony kabelek - o ile tak łączysz się z montem. 

 

W sumie jak kalibracja pójdzie ok, to komunikacja działa. Zakładam że robiłeś kalibrację w phd trzymając shift??? 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbyt mocno raczej nie jest ściśnięte bo sprawdzałem ruch 360stopni  nie słychać niepokojących dźwięków i gładko idzie. Prędkość w EQ mod miałem zawsze 0.1 i działało dobrze ale przy tych problemach te wartości też zmieniałem tak jak piszesz i nic. Z PHD nie sprawdzałem ręcznego sterowania muszę zobaczyć. Może faktycznie coś z kabelkiem albo portem usb w laptopie? Tego jeszcze nie sprawdzałem. Zobaczę czy przez ST-4 będzie działało prawidłowo. 

Kalibracje robię za każdym razem od kiedy mam te problemy. Tu też jest problem bo pojawia się błąd non-orthogonal. Czyli właśnie duże PE, duży luz lub źle ustawiony montaż na biegun. Moim zdaniem jednak powodem był zbyt mały krok kalibracji bo na północ i południe wykonywał aż 30 kroków. Po zwiększeniu kroków ten błąd już znacznie spadł. 

Na razie faktycznie ten kabelek może wydawać się dobrym tropem może raz działa raz nie i stąd informacja o dużych luzach i braku odpowiednich korekt no i problemie z kalibracją. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.