Skocz do zawartości

Abell 85 / LBN576


Nowok76

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Nowok76 napisał:

pozostałość po supernowej, leżąca prawie 10 000 lat świetlnych od nas. Przypadkowo ma też około 10 000 lat.

Mgławica z naszego punktu widzenia ma 10 000 lat, czy ma bezwzględnie 10 000 lat?

Bo jeśli to drugie to pojawiła się jakoś na dniach? :D

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co? 

Ja to zorumiem inaczje. Skoro ma 10tys lat tzn ze się pojawiła 10tys lat temu. 

Przecież nie policzymy jej 20tys, bo dla nas istnieje od 10tys (od czasu gdy dotarły do Ziemi pierwsze fotony). Pierwsze fotony dopecialyz etapu 0 doleciały do nas 10tys lat temu, a teraz po 10tys lat widzimy jak jaka jest po 10 tys lat. Trochę masło maślane, ale myślę że przejrzyście. 

 

To że np Betelguesa juz wybuchła a jeszcze tego nie widzimy, to nie mówimy ze juz "tam" wybuchła.... Wybuchnie jak to zaobserwujemy z Ziemi i to będzie początek tego etapu. 

Edytowane przez Tayson
  • Lubię 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jaki przyjmiemy sobie punkt odniesienia.

Parafrazując - to, że przyjechał pociąg na który czekam, nie znaczy, że pociąg nie istniał przed wjechaniem na dworzec. Fakt istnienia pociągu dla pasażerów jadących z wcześniejszej stacji może być równie ważny jak fakt istnienia tej mgławicy od 20tys lat dla potencjalnych Ziemian żyjących znacznie bliżej tej mgławicy niż my. :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, wismat napisał:

Jak ma 10tys lat i oddalona jest 10tys lat to wynika że 500 lat temu nie było tego na naszym niebie, a wygląda jakby jednak była dużo starsza ;) 

Taki znalazłem opis obiektu. Sprawdzę to jeszcze.

Ale wynika z tego że odległość jest 10tyś lat świetlnych i wiek 10tyś lat.

Nie wiem dlaczego by tak nie miało być.

Po  prostu zbieg okoliczności :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Tayson napisał:

Co? 

Ja to zorumiem inaczje. Skoro ma 10tys lat tzn ze się pojawiła 10tys lat temu. 

Przecież nie policzymy jej 20tys, bo dla nas istnieje od 10tys (od czasu gdy dotarły do Ziemi pierwsze fotony). Pierwsze fotony dopecialyz etapu 0 doleciały do nas 10tys lat temu, a teraz po 10tys lat widzimy jak jaka jest po 10 tys lat. Trochę masło maślane, ale myślę że przejrzyście. 

 

To że np Betelguesa juz wybuchła a jeszcze tego nie widzimy, to nie mówimy ze juz "tam" wybuchła.... Wybuchnie jak to zaobserwujemy z Ziemi i to będzie początek tego etapu. 

Czyli wszelkie opisy które są dostępne na Wikipedii itp odnoszą się do tego kiedy pierwsze fotony dotarły do Ziemi ? 


Czyli jak robiłem zdjęcie supernowej 2020 jfo w M61 w maju to powinienem napisać że właśnie wybuchła ? Czy może jednak powinienem napisać że zrobiłem zdjęcie supernowej, która wybuchła ok 50 milionów lat temu ?? Dla mnie druga opcja jest... łatwiejsza do przyjęcia. Z kolei też nie mogę napisać że ten wybuch ma 50mln lat jak widzę jak właśnie powstaje.. Hmmm :) 

W sumie kiedy wybuchła a jaki jej wiek obecnie obserwujemy to 2 różne rzeczy. Pytanie jest jak to jest podawane. Co tu jest standardem?
Jeżeli opisujemy to na ile dany obiekt obecnie wygląda to faktycznie ma to sens, ale gryzie się to mi ze stwierdzeniem że coś ma właśnie tyle lat :)
Dziwnie by było w sumie tez pisać że dana mgławica powstała 20tys lat temu, a widzimy ją w fazie 10tys lat bo jest oddalona o 10tys lat świetlnych. Ale tak by było najprecyzyjniej.

 

Edytowane przez wismat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

10 godzin temu, kombinuj-licz napisał:

Mgławica z naszego punktu widzenia ma 10 000 lat, czy ma bezwzględnie 10 000 lat?

Nie ma czegoś takiego, jak czas bezwzględny, druga część tego pytania jest źle zdefiniowana :)

 

Z punktu widzenia mgławicy nasza rozmowa odbywa się w 30-tym tysiącleciu jej istnienia :)

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...
W dniu 14.09.2023 o 11:16, Mat napisał(a):

 

W dniu 11.08.2020 o 08:21, Tayson napisał(a):

Co? 

Ja to zorumiem inaczje. Skoro ma 10tys lat tzn ze się pojawiła 10tys lat temu. 

Przecież nie policzymy jej 20tys, bo dla nas istnieje od 10tys (od czasu gdy dotarły do Ziemi pierwsze fotony). Pierwsze fotony dopecialyz etapu 0 doleciały do nas 10tys lat temu, a teraz po 10tys lat widzimy jak jaka jest po 10 tys lat. Trochę masło maślane, ale myślę że przejrzyście. 

 

To że np Betelguesa juz wybuchła a jeszcze tego nie widzimy, to nie mówimy ze juz "tam" wybuchła.... Wybuchnie jak to zaobserwujemy z Ziemi i to będzie początek tego etapu. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.