Skocz do zawartości

Śruba do przykręcenia montażu EQ3-2


wismat

Rekomendowane odpowiedzi

Jakby ktoś miał na zbyciu śrubę do przykręcenia montażu eq3-2 od dołu to z chęcią bym nabył. 
Chodzi o tą śrubę ok 5cm z gwintem na samym jej końcu.
Nie pamiętam czy była ta śruba w zestawie z montażem czy ze statywem ale raczej z aluminiowym statywem pod eq3-2.

Może ktoś przeszedł na statyw stalowy i ma wolną taką śrubę do statywu aluminiowego...

 

śruba.jpg

Edytowane przez wismat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Kubiłan napisał:

Nie mam montażu żeby potwierdzić, czy gwint na dole ma jakieś zastosowanie w aluminiowym trójnogu? Jeżeli nie, to tutaj zaoszczędzisz kilka gorszy :)

 

http://tolmet.pl/opryskiwacz/104-sruba-mocowania-zbiornika.html

Musi być odpowiednia długość części z gwintem i bez gwintu, inaczej nie dociśnie głowicy do statywu.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, kjacek napisał:

Wydaje mi się, że gwint może być na całości. Ja takie coś robiłem klejąc do śruby gałkę trójkątną. 

Oj nie .. jeśli statyw ma gwint i głowica montażu też to musi być np. gwint M8 na końcu pokrętła a pomiędzy nim a gałką pręt fi7 mm.

Edytowane przez astrokarol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, kjacek napisał:

Wydaje mi się, że gwint może być na całości. Ja takie coś robiłem klejąc do śruby gałkę trójkątną. 

Właśnie jak miałem gwint na całości to zobaczyłem wczoraj że mi montaż nie dochodzi w 100% do statywu. Malutka szparka jest widoczna pod odpowiednim kątem. Najdziwniejsze jest to że można różne bajeranckie śruby kupić od ustawienia azymutu oraz do szerokość geo (taka jak taka co mi własnie dotarła), a nigdzie nie da się dostać tej dość ważnej i podstawowej śruby do przykręcenia montażu. 

IMG-3297.jpg

Edytowane przez wismat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, astrokarol napisał:

Oj nie .. jeśli statyw ma gwint i głowica montażu to mysi być np. gwint M8 na końcu a pomiędzy nim a gałką pręt fi7 mm.

W takim wypadku masz oczywiście rację. Ja miałem statyw bez gwintu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chce wam mącić w głowie, ale szparę na gwintowanej po całości śrubie zobaczyłem na statywie bez gwintu... śruba ma tą samą długość co ta rozgwintowana na środku i została tak samo dokręcona do końca. A szparę widziałem. Przykręciłem tą bez gwintu po środku i było idealnie. Mimo że mam taką śrubę, potrzebuje drugiej. Także jakby ktoś sprzedawał to zachęcam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, wismat napisał:

Najdziwniejsze jest to że można różne bajeranckie śruby kupić od ustawienia azymutu oraz do szerokość geo (taka jak taka co mi własnie dotarła), a nigdzie nie da się dostać tej dość ważnej i podstawowej śruby do przykręcenia montażu. 

No bo te pierwsze są badziewne i niewygodne, a ta od statywu się akurat nadaje i stąd nikt ich nie zmienia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Google za pomocą hasła "eq3 tripod screw" i użycia grafiki:

https://tavcso.hu/en/product/M10x55R

 

Jak nie chcesz ryzykować, to zmierzyć długość między gwintami, długość całkowitą, długość gwintu przy rączce i dać do lokalnego tokarza. Gwint M10.  Długość gwintów zapewne może być tolerowana tak jak w HEQ5 +/- 1 mm ;) 

Edytowane przez Kubiłan
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki to stamtąd najwyżej sobie ściągnę. O dziwo szukałem w google na różne sposoby i nie mogłem tego znaleźć. 
Bardzo dziękuję za pomoc.
Właśnie potrzebuje do HEQ5 na piera i ta z EQ3-2 nadaje się idealnie.
Można zamknąć temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wismat napisał:

Ok dzięki to stamtąd najwyżej sobie ściągnę. O dziwo szukałem w google na różne sposoby i nie mogłem tego znaleźć. 
Bardzo dziękuję za pomoc.
Właśnie potrzebuje do HEQ5 na piera i ta z EQ3-2 nadaje się idealnie.
Można zamknąć temat.

W HEQ5 nie masz gwintu przy rączce, bo docisk służy za usuwanie luzu pomiędzy głowicą a trójnogiem. Podobne rozwiązanie powinieneś zastosować. Podwójny gwint zawsze generuje problemy w postaci szczelin.

 

SKYWATCHER HEQ5 / EQ5 Telescope Mount Tripod Centre Bolt - EUR 19 ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tej szpilki nie zastosuje w pierze. 
Przecież te śruby co podesłałeś również nie mają gwintu przy rączce i również docisk służy do usuwania luzu. A taka śruba mi wejdzie pod spód top-piera.

Edytowane przez wismat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt takich śrub nie sprzedaje pewnie dlatego, że to jest zwykła śruba M10 (czyli konkretnie z gwintem M10x1,5), która ma po prostu na środku gwint zebrany na tokarce, a na łeb jest założone to plastikowe pokrętło.

 

Z tym, co @Kubiłan zapodał będzie problem (o ile dobrze widzę na tym słabym zdjęciu), bo to jest pręt o średnicy 10mm częściowo nagwintowany, a tu chodzi o to, żeby poza samą końcówką która wkręca się w głowicę montażu, średnica była mniejsza niż wewnętrzna średnica gwintu M10 (czyli nominalnie 8,376mm), bo w statywie otwór też jest nagwintowany (dzięki czemu po odkręceniu głowicy śruba nie wypada). Po prostu wkręci się to w statyw tyle ile jest nagwintowane i dalej nie pójdzie.

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Darek_B zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.